Disk Sıkıştırma; Sabit Diskten Yer Açmak

Merhaba arkadaşlar,  geçenlerde Windows 7’yi Dell Vostro A90 Netbook üzerine kurduğumdan bahsetmiştim.  8GB SSD diski olduğu için disk yüzeyinde Windows 7 kurduktan sonra malesef ki yer kalmamıştı.  Disk yüzeyinden yer kazanmak için birçok yöntem var.  Bunları uygulamış ve 0,92 GB’dan 1,2 GB kadar boş alana sahip olmuştuk.  Bugün sizlere disk yüzeyinden yer kazanma yöntemlerinden biri olan “disk sıkıştırma”dan bahsedeceğim.

Bilgisayarımdan bir sürücüyü sağ tıklayıp özellikler yaptığınız zaman disk üzerindeki bilgilere ve araçlara ulaşmaktayız. Burada herkesin dikkatini çekmiştir disk alanına bakarken altta ufak bir kutucuk vardır.

Disk alanından kazanmak için bu sürücüyü sıkıştır

Bu kutuyu işaretlediğimiz zaman sürücümüz içerisindeki tüm verileri Windows işletim sistemi kendi sıkıştırma sistemi ile disk yüzeyinde yer açarak sıkıştırmaya başlar.

Peki ne kadar verimli olacak ?

Akla ilk gelen soru her zaman ne kadar alan kazanacağımızdır.  Aslında buna tam bir değer vererek cevaplayamayız.  Çünkü sıkıştırma sistemi ne olursa olsun, winrar ve winzip dahil olsa bile içerideki veriye göre değişecektir.

Örnek olarak bir database dosyasını ele alalım.  DB dosyaları büyük ölçülerde sıkıştırılırlar.  Genelde içerilerindeki tabloların boş olanları dolu olanlara göre fazladır ve 100Mb’lık bir DB’yi 30MB ‘a kadar bile sıkıştırabilirsiniz. Fakat bir MP3 dosyası yada Dvix dosyası olduğu zaman pekde bir verim alamazsınız.  Bu dosyalar aslında track ve avi gibi formatlardan sıkıştırılarak oluşturulmuş dosyalardır. Yani bir nevi sıkıştırılmış dosyayı sıkıştırmaya benzeyecektir.

Birçok yerde okuyabilirsiniz bazıları disk sıkıştırmanın hiç faydası olmadığını bazıları ise çok işe yaradığını söylerler birbirine çok zıt yorumlar olsada işin mantığında bu yatar.

İçerideki verinin içeriğine göre dosya sıkıştırma oranı değişebilmektedir..!

İş yerimdeki Windows XP yüklü bilgisayarda aynı işlemi tekrar yaptım.   6 gb’lık bir alan kazandım.  Yinede disk sıkıştırma’yı çok çok ihtiyacınız varsa deneyiniz.  Çünkü veriyi sıkıştırdığınızda o verilere erişirken verinin erişilebilme süresi muhakkak ki uzayacaktır.  Disk sıkıştırmayıda Mp3 gibi sıkıştırılmış dosyalar üzerinde de denememenizi tavsiye ederim.  Malesef ki verim alamayacaksınız.

Her zaman diskinizin bir bölümünü Windows işletim sistemine ayırınız ve 10-20 GB lık en azından boşluk bırakın ki Windows rahat çalışsın…

Aynı durum Windows Mobile içinde geçerli.  Genelde Mobile kullanıcıları telefonlarına program kurarken işletim sisteminin yüklü olduğu kısıma programlarını kurarlar bir süre sonra telefon yavaşlanmaya ve kilitlenmeye başlar.  Bunun sebebide disk alanındaki yetersizlikten ortaya çıkar…

1 2

“Disk Sıkıştırma; Sabit Diskten Yer Açmak” üzerine 4 yorum

    • veri kaybı yada bozulması olmaz ama harddiskten veri okuma/yazma ve veri taşıma hızı belirgin olarak düşer. mesela benim harddiskimde veri kopyalama hızı 25-30mb/s den 10-15mb/sn ye kadar düşmüştü

      Cevapla
  1. arkadaşlar disk sıkıştırdıgınızda ve o dosyayı kopyaladıgınızda başka bilgisayarda açmıyor veya kopyalamıyor

    Cevapla

Yorum yapın