Dizüstünüzün Touchpad’ini verimli kullanabiliyor musunuz ?

Merhaba arkadaşlar bugün sizlere Synaptics Touchpad’inizin gizli kalmış birkaç özelliğinden bahsetmek istiyorum.  Dizüstü kullananların genelde bir mause aldıklarını görmüşsünüzdür.  Aslında benimde bir klavye mause setim var.  (Microsoft Wireless Laser Keyboard D5000 serisi gerçektende harika bir alet.)  Dizüstü ile beraber klavye kullanan pek yoktur ama biraz keyfime düşkünüm diyebilirim.  Neyse dönelim konumuza…

Dizüstülerde nedense touchpad pek tercih edilmez. Gerçi insanlar alışkanlıkları kolay kolay değiştirmiyor.  Touchpad kullananlar için birkaç özellikten bahsetmek istiyorum. Aslında kullanmayanlarında en azından bir denemesini isterim.

toshiba_touchpadŞekilde gördüğünüz gibi birkaç noktayı işaretledim. Şimdi soracaksınız bu noktalar ne işe yarıyor diye.  İşin püf noktasıda burada …  Öncelikle windows saatimizin oradaki ikonlar arasından synaptics touchpad’imizi açıyoruz.

Karşımıza fare özellikleri geliyor.  Bu özellikler sayfasından “Aygıt Ayarları” sekmesinden “Ayarlar” butonuna basıyoruz. Karşımıza bir pencere daha geliyor. Bu pencerede soldaki menüden touchpad’imizi istediğimiz gibi ayarlayabilmekteyiz.

Resimde gördüğünüz gibi sol menüden hafifçe vurma bölgelerini aktif ediyorum. Daha sonra alt sol, alt sağ, üst sol ve üst sağ köşelere hafifçe vurmaya birer eylem atadım.  Bu atadığım eylemleri uygula yapıp çıktığım zaman touchpad’imde ne zaman bu köşelere dokunursam belirlediğim eylemler aktif oluyor.

touchpad_2 Mesela ben 1 numara ile gösterdiğim alt sol eylemine “Başlat Menüsünü” açmayı seçtim.  Böylelikle touchpadimde ne zaman sol alt köşeye dokunursam başlat menüsü otomatik olarak açılıyor.  Üst sol köşeye ise şekilde de 2 numara ile görebilirsiniz ” Sesi Kapat” olarak belirledim.  Artık ses kısmanız lazım olduğunda bir saat ses tuşunu aramayacaksınız. Yada mause ile git sesi çift tıklamayla felan uğraşmayacağım. Sadece üst sol köşeye hafifçe vurmam yeterli olmakta.  Diğer resimde de görebileceğiniz gibi istediğiniz eylemi seçebilirsiniz. Hatta en çok girdiğiniz internet sayfasını bile touchpad’inizin bir köşesine programlayabilir hafif bir dokunuşla internet sayfasını açabilirsiniz.

touchpad_3touchpad_4

Şekilde 5 numara ile gösterdiğim bölümü birçok kullanıcının bildiğini düşünüyorum. Kaydırma çubuğu. Hani şu internet sayfalarındaki sağda oluşan çubuk varya işte onu hareket ettirebilmektesiniz. Hem sağda oluşabilecek hemde altta oluşabilecek bir çubuğu yine touchpad’inizin sağ tarafında yukarıdan aşağı yada aşağıdan yukarıya hafifçe bir parmak sürtmesi ile oynatabilmektesiniz.   Bu bölgeleri yine touchpad’inizin ayarlar kısmında görebilmektesiniz.

“Benim parmaklarım çok kalın kullanamıyorum”

Bunun içinde bir çözüm geliştirilmiş. Sanal kaydırma menüsünden kaydırma bölgesine gelip sağ taraftan bölgeyi büyütebilir istersenizda küçültebilirsiniz.  Bunun gibi farklı ayarlarla touchpad’inizi özelleştirebilirsiniz.

Eminim ki touchpad’inize alışınca mause kullanmayı bırakacaksınız.  O kadar para verdiniz dizüstü aldınız birde mause mi alacaksınız. Adamlar yapmışlar işte canavar gibi fare…

“Dizüstünüzün Touchpad’ini verimli kullanabiliyor musunuz ?” üzerine 19 yorum

 1. Touchpad’i oldum olası sevemedim.
  En büyük dezavantajı da klavyede yazı yazarken,
  bilek temas ediyor ve imleç farklı yerlere gidiyor.
  Ben çalıştığım dizüstünde her zaman touchpad’i iptal
  ediyorum.
  Wireless mouse kullanıyorum.
  Touchpad kullanırken rahatsızlık çekiyorum.
  Hani plastik gıcırtısı olurda dişler kamaşır ya.
  Aynen öyle bir rahatsızlık çekiyorum.
  Eski tekerlekli touchpad modelleri vardı.
  Onlar kullanılabilir.
  Bu arada konu dışı olacak ama tabletlerden de
  hoşlanmıyorum.

  Cevapla
 2. Aşağı kaydırma özelliğini kullanırken sürekli SynNoButtons.wmv adlı bir video açılıyor çok can sıkıcı, bunu kapatmanın bir yolu var mı?

  Cevapla

Yorum yapın

teakolik hamza şamlıoğlu blog logo

Wordpress altyapısını kullandığımız bu sistem, Sunucu Çözümleri firmasında yüksek performans sağlayan özel sunucularda barındırılmaktadır. Görüntülemek için en iyi Chrome tarayıcı, 1920x1080 çözünürlük ve Full HD Android telefonlarda çalışır. Ayrıca Sitedeki içeriği istediğiniz gibi çarpabilirsiniz. :)