I.E 8 Geriye dönük uyumluluk

Webmaster arkadaşların en nefret ettiği şey farklı tarayıcılarda yaptıkları dizaynların bozulmasıdır.  Geçenlerde Microsoft toplantısında Nuri Çankaya’ya bu soruyu sormuştum.

Acaba i.e 8 içinde ayrı bir kod girecek miyiz?

ie8-logoInternet Explorer 6 ve 7 için birde üstüne Mozilla Firefox için kod girmek açıkcası insanı bazen çileden çıkartabiliyor.  Internet Explorer 8 içinde böyle bir sorunla karşılaşacak mıyız ? diye sorduğumda hayır cevabını almıştım.  Açıkcası i.e 8 üzerinde fazla konuşamamıştık ama bu konu üzerinde biraz araştırma yaptıktan sonra i.e 8’in webmaster’ler için geliştirdiği bir özelliğinden size bahsetmek istiyorum.

<meta http-equiv="X-UA-Compatible" content="IE=EmulateIE7" />

Bu kod sayesinde internet explorer 8 in internet sayfanızı 7 gibi görüntülenebilmesini sağlayabilmektesiniz.  Bir internet sayfası yaptınız diyelim ve karşınıza i.e 8 çıktı.  Aha odane …  I.E 8 üzerinde web sayfanız sapıtıyor.  Ortalık darma duman. Fakat insanlar i.e 8 i kullanmaya başladı bile.  Ne olacak ?  I.E 8 için ayrı bir site mi yapacaksınız ?

Açıkcası en güzeli oturup sistemi i.e 8 için düzenlemek en güzeli. Fakat sisteminizi tam oturtana kadar web sayfanızda <head> … </head> Kodları içerisine yukarıdaki kodu yerleştirdiğiniz zaman internet explorer 8 i bir nevi yediymiş gibi gösterebilmektesiniz.

Böylelikle i.e 8 ile internet sayfanıza girdiklerinde tarayıcı bu kodu okuyarak internet explorer 7 gibi davranabilmekte.  Microsoft’a bu özellik için teşekkür etmek gerekir.  Açıkcası hani çok da umursamazlar webmasterler düzeltsin gibilerinden davranacaklarını sanıyordum.  Şaşırdımda diyebilirim.

Kodumuz içerisindeki  content içeriğini ;

IE=EmulateIE8

IE=EmulateIE7

IE=5

IE=7

IE=8

IE=Edge

Gibi farklı kodlarla sisteminize entegre edebilmektesiniz.  Buradaki  IE=Edge kodununa dikkatinizi çekmek isterim bunun manası ise mümkün olan en yüksek  uyumluluk modu olarak tanımlanıyor.

Ayrıca Web serverinizde web.config dosyanızada bu kodu yerleştirmeniz mümkün.

<?xml version="1.0" encoding="utf-8"?>
<configuration>
 <system.webServer>
  <httpProtocol>
   <customHeaders>
    <clear />
    <add name="X-UA-Compatible" value="IE=EmulateIE7" />
   </customHeaders>
  </httpProtocol>
 </system.webServer>
</configuration>

Bu sayede webmaster’lerin bir süre rahat etmesini sağlayabilmelerine açıkcası seviniyorum. Heleki bizim gibi blogger’lerin kullandıkları WordPress temalarının bir kısmının i.e 8 de sapıttığını göz önüne alırsak büyük bir sorun haline gelebileceğini gözden kaçırmamak gerekli.

WordPress kullanıcıları header.php içerisinde

<head> ..</head>

kodları arasına kodumuzu yerleştirmelerini yeterli olacağını belirtmek isterim.

<meta http-equiv="X-UA-Compatible" content="IE=EmulateIE7" />

Daha fazla bilgi için : Microsoft Developer Network (İngilizce)

“I.E 8 Geriye dönük uyumluluk” üzerine 2 yorum

 1. Atakan E :
  Teşekkürler bilgilendirme için.
  Web.config kısmında Tag tekrarlaması olmuş, şu şekilde olması lazım;

  Kod yazmama engel oldu kerata , verdiğiniz linke bakılabilir.

  Yanıtla

Yorum yapın