I.E 8 Geriye dönük uyumluluk

Webmaster arkadaşların en nefret ettiği şey farklı tarayıcılarda yaptıkları dizaynların bozulmasıdır.  Geçenlerde Microsoft toplantısında Nuri Çankaya’ya bu soruyu sormuştum.

Acaba i.e 8 içinde ayrı bir kod girecek miyiz?

ie8-logoInternet Explorer 6 ve 7 için birde üstüne Mozilla Firefox için kod girmek açıkcası insanı bazen çileden çıkartabiliyor.  Internet Explorer 8 içinde böyle bir sorunla karşılaşacak mıyız ? diye sorduğumda hayır cevabını almıştım.  Açıkcası i.e 8 üzerinde fazla konuşamamıştık ama bu konu üzerinde biraz araştırma yaptıktan sonra i.e 8’in webmaster’ler için geliştirdiği bir özelliğinden size bahsetmek istiyorum.

<meta http-equiv="X-UA-Compatible" content="IE=EmulateIE7" />

Bu kod sayesinde internet explorer 8 in internet sayfanızı 7 gibi görüntülenebilmesini sağlayabilmektesiniz.  Bir internet sayfası yaptınız diyelim ve karşınıza i.e 8 çıktı.  Aha odane …  I.E 8 üzerinde web sayfanız sapıtıyor.  Ortalık darma duman. Fakat insanlar i.e 8 i kullanmaya başladı bile.  Ne olacak ?  I.E 8 için ayrı bir site mi yapacaksınız ?

Açıkcası en güzeli oturup sistemi i.e 8 için düzenlemek en güzeli. Fakat sisteminizi tam oturtana kadar web sayfanızda <head> … </head> Kodları içerisine yukarıdaki kodu yerleştirdiğiniz zaman internet explorer 8 i bir nevi yediymiş gibi gösterebilmektesiniz.

Böylelikle i.e 8 ile internet sayfanıza girdiklerinde tarayıcı bu kodu okuyarak internet explorer 7 gibi davranabilmekte.  Microsoft’a bu özellik için teşekkür etmek gerekir.  Açıkcası hani çok da umursamazlar webmasterler düzeltsin gibilerinden davranacaklarını sanıyordum.  Şaşırdımda diyebilirim.

Kodumuz içerisindeki  content içeriğini ;

IE=EmulateIE8

IE=EmulateIE7

IE=5

IE=7

IE=8

IE=Edge

Gibi farklı kodlarla sisteminize entegre edebilmektesiniz.  Buradaki  IE=Edge kodununa dikkatinizi çekmek isterim bunun manası ise mümkün olan en yüksek  uyumluluk modu olarak tanımlanıyor.

Ayrıca Web serverinizde web.config dosyanızada bu kodu yerleştirmeniz mümkün.

<?xml version="1.0" encoding="utf-8"?>
<configuration>
 <system.webServer>
  <httpProtocol>
   <customHeaders>
    <clear />
    <add name="X-UA-Compatible" value="IE=EmulateIE7" />
   </customHeaders>
  </httpProtocol>
 </system.webServer>
</configuration>

Bu sayede webmaster’lerin bir süre rahat etmesini sağlayabilmelerine açıkcası seviniyorum. Heleki bizim gibi blogger’lerin kullandıkları WordPress temalarının bir kısmının i.e 8 de sapıttığını göz önüne alırsak büyük bir sorun haline gelebileceğini gözden kaçırmamak gerekli.

WordPress kullanıcıları header.php içerisinde

<head> ..</head>

kodları arasına kodumuzu yerleştirmelerini yeterli olacağını belirtmek isterim.

<meta http-equiv="X-UA-Compatible" content="IE=EmulateIE7" />

Daha fazla bilgi için : Microsoft Developer Network (İngilizce)

“I.E 8 Geriye dönük uyumluluk” üzerine 2 yorum

 1. Atakan E :
  Teşekkürler bilgilendirme için.
  Web.config kısmında Tag tekrarlaması olmuş, şu şekilde olması lazım;

  Kod yazmama engel oldu kerata , verdiğiniz linke bakılabilir.

  Cevapla

Yorum yapın

teakolik hamza şamlıoğlu blog logo

Wordpress altyapısını kullandığımız bu sistem, Sunucu Çözümleri firmasında yüksek performans sağlayan özel sunucularda barındırılmaktadır. Görüntülemek için en iyi Chrome tarayıcı, 1920x1080 çözünürlük ve Full HD Android telefonlarda çalışır. Ayrıca Sitedeki içeriği istediğiniz gibi çarpabilirsiniz. :)