Microsoft Wireless Laser Keyboard 5000

microsft500lasergif.jpg Microsoft’un en beğendiğim ürünleri daima Klavye ve mause leridir. Her zaman ilk tercihim fiyat / ergonomi bakımından Microsoft Klavye ve Fare Setleri olmuştur. Tabi piyasada çok daha ileri teknolojide ve çok daha iyileride var ama benim birinci tercihim yukarıda da söylediğim gibi Microsoft olmuştur.

Geçenlerde sizlere bir Notebook aldığımı Toshiba Satellite A210 – 19D Yeni bilgisayarım. yazımda sizlerle paylaşmıştım. Eee tabi benim gibi saatlerce kod ve yazı yazan birisiyseniz o zaman kesinlikle bir dizüstünün klavtesi ve touchpad i size yetmeyecektir. Görünen o ki banada yetmedi.

Hiç vakit kaybetmeden Gold Bilgisayar Pendik şubesindeki İslam arkadaşıma bir telefon açtım. Elinde Microsoft Set olarak kablosuz ne var diye sordum. Aslında ben 6000 modelini istiyordum ama elinde şimdilik hemen yarın getirebileceği Microsoft Wireless Laser Keyboard 5000 var dedi. Hiç fiyatını sormadan ( Saolsun islam ) tamam getir dedim. Birkaç gündür kullanıyorum ve hasta oldum diyebilirim. Şimdiye kadar kullandığım en iyi Microsoft ürünlerinde birisi olan bu klavye mause seti işimi pek heyli gördü. Tam istediğim bir ürün sizlerlede paylaşmak istedim.

Özelliklede Sol taraftaki multimedia tuşları standart klvyelerden biraz daha farklı olarak Gadgets tuşu ekli olduğunu gördüm ( Vista Gadgets ) Ayrıca Multimedia tuşlar biraz standardın dışında tasarım oluşturulmuş ve birbirine bütün keskin çizgilerle donatılmış hafif bir dokunuşla işlevini görür olarak dizayn etmişler. Üst tarafta 1 den 5 e kadar özel olarak ayarlayabileceğiniz isteğe bağlı tuşlarda eklenmiş. Yani istediğiniz programları yada özellikleri bu tuşlara ekleyebilmektesiniz. 1. Tuş Adobe 2. Tuş Mozilla gibi…. Standart tuşlar zaten mevcut onları es geçiyorum zaten…. Sağ tarafta bir ışık yeri dikkatimi çekti normalde yanmıyor. Bu ışık nedir diye biraz kurcalayıp el kitabına baktığımda pil uyarısı olduğunu gördüm. İşte bu harika dedim içimden bir makale yazarken gecenin bir vakti piliniz bitince ve yedek pilde olmayınca hatta bir benzinlik aramaya başladığım zamanları bile düşünürken bunu Microsoft’un akıl edipte buraya bir pil uyarısı olarak koymasını gerçekten tebrik ederim. Bu ışık sayesinde en azından pil bitmeye yakınken ışık yanıyor ve bende piller bitmeden yenisini alabileceğim. Gerçi Microsoft’un pil yemesi o kadarda kötü değil diğer klavye mause takımlarına oranla çok daha az pil kullanımı var … Özelliklede sanırım Numlook ve Capslook ışıklarını wireless modellerde koymamalarının nedenide bu olabilir.

Tabiki CD sini bilgisayara kurduğunuz zaman sizi pil bitmeye yakın uyarıyor aynı zamanda sinyal kalitesini gösterebilmekte ve CAPS ile NUM tuşlarının Aktif / Deaktif olduğunu ekranda küçük bir yazı ile sizlere gösterebilmekte.

Birazda tuşların dizilimi ve klavyenin diğer özelliklerinden bahsedseyim.

Tuşlar bilekleriniz ağrımasın diye hafif meyilli olarak dizayn edilmiş. Benim gibi uzun süreli yazı yazanlar içinde bileklerinizi koyduğunuz yer plastikten değil deri den yapılma yani yumuşacık bir zemine ellerinizi koymaktasını ve hiçde bilekleriniz ağrımıyor. Ayrıca sürtünme sırasında çok kaygan olduğu için sizi rahatsızda etmiyor. Birde dikkat ettiğim başka bir husus tuşlar biraz içeriye gömülmüş ve standart klavye tuşlarından farklı bir biçimde ortalara doğru iç kısıma yerleştirilmiş.

Gelelim klavyemizin altına altında her klavyede olduğu gibi klavyenin ayakları ve yükseltme ayakları mevcut diğer modellere göre biraz daha değişik diyebilirim. Deri kısmı diğer modellerde çok çabuk kırılabilen ince ayaklar gibi değil. Ayrılabilir yükseltme ayağını çıkarabilmek için solda ve sağda bulunan büyük tırnakları ileri doğru ittikten sonra ayakları geriye doğru çekiyorsunuz ve rahatlıkla çıkarabiliyorsunuz. Böylelikle dizlerinizin üstünde kullanırken rahatsız olmuyorsunuz.

Mause hasta oldum diyebilirim…. Ergonomisi yine microsoft’a yakışır bir şekilde yapılmış özelliklede hasssasiyeti Photoshop gibi dizayn programları kullananlar için birebir en ince en hafif dokunuşları algılayabilmekte…

Tabiki mause de kırmızı lazer yok bunun bir ileri versiyonu var. Bu sayede uyduruk mausepadler üzerinde mause ile debelenmiyorsunuz. Hatırlarsınız bir ara laser mauslerden neler çekmiştik. Farklı renklerde olan mausepad ler üzerinde bir anda ekranın sağından soluna zıplayan imleci yakalamak için mause ile kavga ediyorduk… Kendimize tek renk mausepad bulmak içinde bilgisayarcı bilgisayarcı dolaşırdık. Microsoft bunuda aşmış durumda… Beyaz A4 kağıtlarını masanın üzerine yapıştırıp sonra mauseyi üzerinde gezdirdiğimiz zamanları unutmamışsınızdır. …

Eğerki hala böyle bir mause ye sahipseniz ve hala mausenizle debeleniyorsanız size süprizim var diyebilirim. Bu mause HALIDA bile yürüyebilmekte ve en ince hassasiyetinden ödün vermeden evet yanlış duymadınız halıda, yastıkta, masada, düz zeminde hatta ve hatta minderde bile kullanabilmektesiniz… Adamlar yapmış abi bizede tebrik etmek kalır….

Halı, yastık yorgan demişken uykum geldi ben Lost’u izlemem lazım bu gecede birkaç bölüm ard arda yapıştırağım. Bugünlük bu kadar arkadaşlar size tavsiyem iyi bir klavye ve mause seti alacaksanız bu ürünü rahatlıkla tercih edebilirsiniz.

NOTLAR :

Microsoft klavye mause sorunları ve çözümleri

Gold Bilgisayar Pendik :

Fiyatı : İslam Bey ( TEAkolik’ten selam gönderebilirsiniz )

23 Nisan Cad.No:50
Pendik / İSTANBUL
Tel:216 354 78 64

Yorum yapın