Facebook 3. Taraf Reklamlarda Resimlerimiz Kullanmaya Başlanacak

Ne hikmetse bir yerlerden 2-3 laf duyup evirip çevirip sosyal ağlarda aman dikkat aman sakın, yok şöyle olacak, yok kimliğimizi alacaklar, yok resmimizi porno sitelerde paylaşacaklar gibi hayaller kurup paylaşmaktayız. Sanırım Türk kültürünün biraz da abartmamızın ürünü olarak bu tarz şeyleri sıklıkla paylaşmaktayız. Bu gece siz değerli okuyucularıma yine bu tarz bir şehir efsanesi durumundan bahsetmek istiyorum.

Bir ara da e-postalarda dolaşıyordu sıklıkla görmüşsünüzdür. Yok Microsoft dava açanlara servetini veriyor, yok bilmem ne davası açarsanız Microsoft’a milyon dolarlar kazanabilirsiniz vs…

Gelelim konumuza “Facebook 3. taraf reklamlarda resimlerimiz kullanmaya başlanacak deniyor.” diye bir söylenti almış başını gidiyor. Yok hemen profilinizi kapatın, yok bilmem ne yapın diye milleti gaza getiriyorlar. Facebook reklamlarında ise aşağıdaki  uyarıyı görmekteyiz.

Üçüncü şahıslar tarafından gösterilen reklamlar;

Facebook üçüncü şahıs uygulamalara veya reklam ağlarına adını veya resmini reklamlarında kullanma hakkı vermez. Buna ileride izin verirsek, bilgilerinin nasıl kullanılacağını senin seçtiğin ayar belirleyecektir. Üçüncü şahıs sitelerinde, Facebook sosyal eklentileri üzerinden, reklamlardakiler dahil, sosyal bağlam görebilirsin. Sosyal eklentiler üçüncü şahıs sitesinde sosyal bir deneyim yaşamanı sağlasa da, Facebook bilgilerini sosyal eklentileri barındıran üçüncü şahıs sitelerle paylaşmaz.

Hemen altında ise kimlerle paylaşacağınız konusunda seçenek sunmakta. Gelin birlikte bakalım bu “Sosyal Eklentiler” nedir ne değildir?

http://developers.facebook.com/docs/plugins/

Sayfasına bakarsanız Sosyal eklentileri görebilirsiniz. Bu eklentiler Like butonu, Send butonu, Yorum kutucuğu, Activity Feed, Recommendations, Like kutusu, Login butonu, Registration, Facepile ve Live Stream olarak sıralanmakta.

Peki bu eklentiler nedir?

Kısacası web sayfanıza bir Like butonu koymak, bir yazınızı paylaşmak için Send butonu koymak, sitenizdeki yazılara Facebook ile yorum yapılmasını sağlamak, menü içerisine Like kutusu yerleştirmek gibi eklentiler.  Birçok web sayfasında görmüşsünüzdür. Artık web sayfaları bir nevi Facebook yönlendiricisi haline gelmiş. Yazılımcılar üye kaydını bile basite indirmek için artık Facebook ile login kısmı yerleştirmekteler. Tek tıkla sisteme üye ol…

Yukarıda vermiş olduğum Facebook açıklamasına dikkat ederseniz,  “Facebook üçüncü şahıs uygulamalara veya reklam ağlarına adını veya resmini reklamlarında kullanma hakkı vermez. Buna ileride izin verirsek, bilgilerinin nasıl kullanılacağını senin seçtiğin ayar belirleyecektir.” diye belirtilmekte. Kısacası Facebook diğer kişilere veya uygulamalara reklam ağlarında adınızı, resminizi kullanma hakkı tanımıyor.  İleride belki yaparsak diye size ön bir bilgilendirme vermekte.  Eğer bunu yaparsak sizden izin istiyoruz demektedirler.

Açıklamanın ikinci kısmına baktığımız zaman ise “Üçüncü şahıs sitelerinde, Facebook sosyal eklentileri üzerinden, reklamlardakiler dahil, sosyal bağlam görebilirsin. Sosyal eklentiler üçüncü şahıs sitesinde sosyal bir deneyim yaşamanı sağlasa da, Facebook bilgilerini sosyal eklentileri barındıran üçüncü şahıs sitelerle paylaşmaz.” Yani Facebook eklentilerini (beğen kutusu gibi) kullanan sitelere kesinlikle bu bilgileri vermiyor.  Eğer bir sitedeki Like butonuna basarsanız orada Like yapan kişileri gördüğünüz gibi kendi profil resminizi de ufak bir şekilde görebilirsiniz.

İşte tam da bundan bahsetmekte. Bir web sitesindeki Like butonuna bastığınızda orada küçük kutular halinde Like yapanların resimleri gözükmekte siz de Like yaparsanız sizin resminiz de gözükür. Bu noktada yine Facebook isterseniz göstermeyebiliriz diyerek sizden izin almakta.

Aslında olay bu kadar basit… Panik yapmaya gerek yok 🙂

Eğer ki ben paranoyağım hiçkimse hiçbir yerde hiçbir şeyimi almasın diyorsanız http://www.facebook.com/settings?tab=ads&section=platform  adresine girip “HİÇ KİMSE” olarak işaretleyin. İleride Facebook bu dataları kullanmak isterse de kullanamayacaktır. (Resmi olarak)

Zaten birileri sizin resminizi alıp bir yerde kullanmak isterse Facebook.com/TEAkolik gibi gidip profiliniz üzerinden resminizi çalabilir .) Emin olun Facebook öyle kolay kolay data vermiyor. Facebook üzerinden data almanın en kolay yolu ise bir eklenti yazıp millete kullandırtmaktan geçer.  Eğer çok paranoyak düşünüyorsanız Facebook duvarınızı kapatın, resimlerinizi başkaları görmesin, hatta kökten çözüm Facebook hesabınızı kapatın

Bir eklentiyi kullanmaya başlamadan önce Facebook sizi uyarır..!

bu eklenti, duvarınızı, epostanızı, telefonunuzu, mesajlarınızı……. cinciğini, boncuğunu almak istiyor. İzin veriyor musunuz?

Genelde herkes bu yazıyı okumadan İZİN VER işaretleyip devam ediyor ya orası da ayrı bir tartışma konusu. Eğer kişisel bilgilerinize önem veriyorsanız bu tür şehir efsanelerinden önce Facebook üzerinde yazılmış olan eklentilere dikkat etmenizi öneririm.

Onlar daha büyük tehlike…

Hem de size bas bas bağırarak kişisel datalarınızı almakta!  Duvarınıza izinsiz yazmakta, direk mesajlarınızı okumakta, cep telefonunuzu, e-posta adresinizi almaktadır. Kişisel bilgilerinizi bir şekilde çekip depolayabiliyorlar. Tabiki bu bilgileri kullandıklarına da eminim…

Sizi bir yarışmaya davet edenler, bir uygulama önerisi yapanlar, oyun isteği gönderenler gibi farklı şekillerde karşınıza çıkabilir. Bu konu ile alakalı olarak sizlere kısacık bilgi vermek istedim. Siz siz olun bu tarz söylentilerle uğraşmadan önce profilinize erişen şu aplikasyonları durdurun… Bu aplikasyonlarla ne datalar çalınmakta biliyor musunuz? Aldıkları bu dataları da istedikleri gibi kullanıyorlar, üstelik Facebook kurallarına uygun ve sizden izin alarak yapmaktalar!

Yorum yapın