Finansbank Müşterilerine Böyle mi Davranıyor?

Bu yazıyı yazıp yazmamak konusunda defalarca düşündüm. Şimdi yazıyorum ki insanlar en azından nasıl bir müşteri ilişkisi yaşadığımı görmelerini istedim. Uzun bir süredir Garanti Bankası müşterisiyim. Arada bir canımı sıksalar da en azından müşterilerini adam yerine koyuyor ve yapılması gereken her şeyi yaptıklarını ve müşteri memnuniyeti üzerine ısrarla durduklarını gördüm. Bir keresinde yine canımı sıktılar sinirlendim ve gidip kendime FinansBank’ta hesap açtırmıştım.

Uzun bir zamandır da Finansbank kredi kartı kullanmaktayım. Zaman zaman ödemelerimi geciktirsem de Finansbank kredi kartı tüm ihtiyaçlarımı karşılamaktaydı.

Geçen haftaya kadar hiçbir sıkıntım olmamıştı. Hatta ödemelerimi unuttuğumda telefon açıp durumu bildiriyorlar ben de gidip ödememi gerçekleştiriyordum.  Milyondolarlık bir hesabım yok.  Milyarlık hesaplardan öte küçük bir hesabım vardı. Tam tüm bankacılık işlemlerimi Finansbank’a geçirecektim ki  (Sanal kart, adsense, paypal, internet bankacılığı, maaş yatması, fatura ödemeleri…) ufak bir problemle karşılaştım ve Finansbank’ı bir daha geri dönmemek üzere kredi kartımı ve hesabımı kapatma kararı aldım.  Sanal kart, adsense, paypal, internet bankacılığı ve fatura ödemeleri gibi birçok işlevimi Garanti Bankası üzerinde kullanıyordum. Eğer birkaç gün daha gecikseydim Finansbank’a tamamı ile geçiş yapmış olacaktım.

İyi ki de geçiş yapmamışım..!

Geçen hafta markete gittim.  Yenişehir / Kurtköy Hakmar marketinden 30TL’lik bir alışveriş yaptım. Kasaya ödemeye gittiğimde kredi kartım ödemeyi gerçekleştirmedi.  Gece saat 20:00 gibiydi. Yanımda nakit yok üstelik Garanti Bankası kredi kartımı kapatmıştım.  Garanti Para kartımda yanımda yoktu.  Öylece kala kaldım…

Kasiyer kıza ürünleri kenara almasını bankayı arayacağımı söyleyip kapının önüne çıktım.  Bankamı aradım durumu izah ettim. Çünkü biliyorum ki bankaların birçoğu  benzinlikte, eczanede yada markette kaldığınız zaman bir telefonla hemen bu tip durumlarda sorunu çözmekteler.

Aklınızda bulunsun benzinlikte yada markette nakitsiz kalırsanız ve kredi kartınızda sorun çıkarsa bankanız tek bir telefonla işinizi hallediyor.

Tabi Finansbank hariç..!

Markette kaldığımı söyleyince tabi efendim yardımcı olalım diyen operatör hanıma teşekkür ettim. Beni 5 dakika sonra arayacaklarını belirttiler ve bu hizmetleri olduğunu bana yardımcı olabileceklerini söyledi. Telefonu kapattım ve 5 dakika sonra aynı kız beni tekrar aradı.

Maalesef ki size yardımcı olamıyoruz.

Neden dedim bir sebep söylemedi. İsteğimin kabul edilmediğini ve Limitimi 72 saat sonra belirleyeceklerini belirttiler. (tabi artırırlarsa) 72 saat mi? Biraz önce bana telefonda böyle bir hizmetleri olduğunu, eczane, market yada benzinlik gibi bir yerde kalırsak bu durumlar için yardımcı olacaklarını söylemiştiler.

Başka bir isteğiniz var mı? Diye sorduğunda ne isteyebilirim ki? Bana şu durumda yardımcı olmuyorsunuz yanımda nakit yok 30TL limitimi açmadıktan sonra ne isteyebileceğimi sordum? Cevap veremedi. Kendisi değil de üst birimleri onaylamamış talebimi. Yahu 30 TL limitimi açmayacaksanız şu durumda beni markete 30 TL için rezil edecekseniz ne isteyebilirim ki dedim..!

Bütün hesaplarımı kapatın..!

Evet kredi kartımı iptal etmenizi istiyorum dedim.  Bana böyle bir durumda yardım etmeyecekseniz 30TL için rezil edecekseniz kredi kartımı kapatın dedim. Bana kredi kartımın avantajlarını saymaya başladı.  Şaka gibi değil mi? Bana kredi kartımın özelliklerini sayacağınıza yardım edin dedim. Fakat yardımcı olamayacağını belirtti.  Kredi kartımı ve tüm hesaplarımı kapatmak istiyorum diye bilgi verdim.

Üstüne bir de tehdit..!

Kredi kartınızı kapatırsanız tüm borcu ilk extrede ödemeniz gerekiyor. Yuhh dedim artık. Normalde bir bankanın kredi kartını kapatırsanız size aylık olarak extreleriniz gelmeye devam eder. En azından bugüne kadar bu şekilde kullanıyordum. Fakat hanımefendi bana tüm borcumu sanki vazgeçirecek beni… Tek seferde ödemek zorunda olduğumu belirtti.  Bu nasıl bir tavır? Nasıl bir hizmet?  Sanki kredi kartı borcundan korkacağım?

Tüm borcumu kapatırım ben siz kartımı kapatın..!

Dedikten sonra ısrar ettim ve sonunda kredi kartımı kapatma işlemlerini başlattı.  Hizmet verme ardından birde müşteriyi tehdit et evet bu bir tehdittir..! Kredi kartımın tüm borcunu ilk extrede gönderin ben öderim dedim ve hesaplarımı kapatmalarını da istedim.

Başka bir arzunuz var mı?

Bu soruyu Garanti Bankası’ndan başka hiçbir banka sormasın en azından müşteri nasıl memnun edilir? Sorusunu iyi bir şekilde cevaplıyorlar.  Altın madeni gibi bankamı bırakıyordum az daha.  Sen git 3 sene Finansbank kullan sonra markette parasız kal 30TL limitini artırmasınlar… Üstüne üstlük bir de kredi kartımın tüm borcunu ilk extrede ödemek zorundaymışım…

Garanti Bankası yetkilileri;

İlgi ve alakanızdan memnun kaldım. İyi ki de tüm hesaplarımı kapatmadım. Arada canımı sıksanız da hesap işletim ücreti adı altında yüksek  paralar çekseniz de EFT emri verdiğimde parayı kendinize alıp EFT’mi yapmasanız da yinede sizinle bir telefonda tüm işlerimi halledebiliyorum. Kıymetinizi yeni anladım..!

Finansbank yetkilileri;

Önce müşteriye nasıl davranılması gerektiğini öğrenin. Eğer müşteriye bir hizmet veriyorsanız tam verin adam seçmeyin. Belki milyondolarlık müşteri değilim fakat bir müşteriyim.  Müşterinize eğer yardım edecekseniz edin etmeyecekseniz bari rezil etmeyin. Telefonda evet bizim eczane, benzinlik ve market gibi yerlerde kaldığınızda ek hizmetimiz var yardımcı olalım diyorsunuz. Ardından 72 saat sonra limitinizi artırabiliriz şuan yardımcı olamıyoruz diyorsunuz. 30 TL için beni markete rezil ettiniz... Kredi kartımın limitini 30TL artırıp beni marketten güler yüzle çıkartacağınıza 30TL’lik alışveriş için rezil ettiniz. Bundan sonra yanımda nakit taşıyacağım. Hesabımda para var ben Finansbank yüzünden 30TL için markete rezil oldum. Paranızla rezil olmak budur işte..! İlgi ve alakanıza tekrar teşekkür ederim… Umarım bu yazımı milyonlar okur da müşteriniz olmadan önce bir kez daha düşünür..!

Blogumdaki 1640. yazımı artık siz Finansbank yetkililerine hediye ediyorum…

“Finansbank Müşterilerine Böyle mi Davranıyor?” üzerine 64 yorum

 1. Ne Olursa Olsun Garantiden Şaşmamak Lazım en azından böyle durumları ciddiye alıyorlar, Finansbank ise Rezillik, Geçmiş Olsun.

  Cevapla
 2. Hamza çok geçmiş olsun! Üzücü bir olay gerçekten. Ben ne yapardım bilemiyorum ama o telefondaki bayan ile muhabbetim pek iyi olmazdı sanırım. :) Bankayı hiç söylemiyorum zaten. :)

  Cevapla
 3. Yapılan büyük bir terbiyesizliktir bana göre… Bu yazıyı bende blogumda paylaşacağım bunun bir karalama kampanyası olduğunu düşünmesinler, bir arkadaşımızın mağduriyetini tüm tanıdıklarımıza ve takipçilerimize bilgilendirmek amacıyla paylaşımda bulunduğumuzu da bilsinler… Hiç yakıştıramadım Finansbank hiç :!:

  Cevapla
 4. Uh, icini dokmussun resmen. Ancak rezil oldugun konusunda ayni fikirde degilim. Tabiki kasiyer hoslandigin kiz degilse :D

  Cevapla
 5. Finansbank müşterilerine nasıl davanacağını gerçekten bilmiyor. Benim elimde ses kayıtları var, müşteri olmadığım halde başka bir müşterilerinin kart şifrelerini bana sms ile gödneriyorlar. Hata yapıyorsunuz diye uyarınca da beni güvenlikten geçirmeye kalkıyorlar. Nasıl bir mantıktır bilinmez ama elin adamı acaba kart şifresinin benim cep telefonuma geldiğini öğrense Finansbank kendini nerede bulur?

  Cevapla
 6. Milyon dolarlık müşteri değilsin belki ama en azından bu yazıyı okuyanlar Finansbank kartı yoksa almayacaklardır. Alanlar da muhtemelen temkinli olacaktır. Şahsen ben bu yazıyı okudum ve Finansbank kartı alacağımı da hiç zannetmiyorum. Seni düşürdükleri durum da gerçekten kötü. Müşteri her zaman haklıdır. Yazıyı yazdığın için de teşekkürler. Bilelim de cahil kalmayalım.

  Cevapla
 7. maaşımı finansbanktan alıyorum kredi kartı gönderdiler 1000 tl limit le bilgisayar alacam diye limitimi 1300 yapın dedim kredi politikaları gereği yapamayız dediler. sinirlenip kartımı iptal ettirdim maaşımı sizden aalıyorum 1300 lira maaş yatıyor her ay ama maaşım kadar kredi kartı açmadılar ziraata gittim 1300 limitli maksimum kart istedim kadın 1500 yazılım dedi 1500 lük kaartım geldi. elimde olsa maaşımı almıyacam. benden söylemesi finansbanka bulaşmayın.

  Cevapla
 8. aynı sorunla hem de benzinlikte, benzin dolduktan sonra ben de karşılaştım. benimkisi limit değil çip sorunuydu. mail order gibi bir yöntemle tahsilat yaptırmak istedim ama banka bu özelliğinizi 72 saat içerisinde aktif ederiz diye cevap vermişti.
  bir arkadaşımı aramak zorunda kalmıştım. peki ya şehirlerarası bir yolda olsaydım napardım bilmiyorum.

  cardfinans’ı ertesi gün kapattım, şimdi sadece İşBankası ve Garanti bankası var hayatımda. çok da mutluyum :)

  Cevapla
 9. Bu aralar ben de tüm işlemlerimi yapmak için bir banka aramaktaydım. Yazılanlar aklımda bulunsun.

  Cevapla
 10. Bu nasıl bir densizlik yahu? Çok geçmiş olsun Hamza abim, Finansbank benim için bitmiştir, ben de İş Bankası’nı tavsiye ediyorum, uzun süredir kullanıcısıyım gayet memnunum.

  Cevapla
 11. Finansbank ile iş yapılırmı yahu :) Aslında asla bankalar ile iş yapmamak lazım ancak mecbur kalıyoruz işte.

  Cevapla
 12. Ben de Garanti ile çalışıyorum memnun sayılırım… Trink anahtarlık gönderdiler hiç bir yerde geçmiyordu ben geri verdim bana 5 TL kart ücreti hesap çıkardılar hiç kullanmadım dedim ödememi istediler… İş Bankasından hesap açtım, Garantiye gittim hesaplarımı kapatmak istiyorum dedim İş Bankasına geçeceiğimi belirttim… Olur mu Harun Bey dediler ve kasadan 5 Tlyi ödediler. Bu işlemleri de yapabilirsiniz.
  İş Bankası çok güvenli ve sorunsuz banka ama güvenliği çok fazla
  Garanti iyi bir banka ama biraz paracı pazarlık yapmak lazım

  Cevapla

Yorum yapın

teakolik hamza şamlıoğlu blog logo

Wordpress altyapısını kullandığımız bu sistem, Sunucu Çözümleri firmasında yüksek performans sağlayan özel sunucularda barındırılmaktadır. Görüntülemek için en iyi Chrome tarayıcı, 1920x1080 çözünürlük ve Full HD Android telefonlarda çalışır. Ayrıca Sitedeki içeriği istediğiniz gibi çarpabilirsiniz. :)