Google Analytics Realtime Aktif Etmek

Merhaba arkadaşlar, bugün sizlere Google Analytics hizmetinin yeni Realtime özelliğini nasıl aktif edeceğinizden bahsetmek istiyorum.  Google’ın yeni Analytics özelliklerinden önceki yazımda bahsetmiştim. Ardından da Google Analytics hesabınız ile Facebook ve Twitter paylaşımlarını nasıl izleyeceğinizden bahsetmiştim.

Google Analytics’in yeni sürümünü aktif ettiğiniz zaman birçok özellikle birlikte karşınıza geliyor. Beta olarak sunulan bu yeni özelliklerden bir tanesi de Anlık Ziyaretçi Takibi…  Uzun bir süre Amung.us kullandıktan sonra bırakmak zorunda kalmıştım. Sayfamın realtime ziyaretçilerini takip etmek için farklı bir arayışa girdiğimde Google Analytics’in Realtime özelliğinin duyrulduğunu gördüm.

Yeni arayüz ile aktif edilen bu özelliği kullanabilmek için öncelikle filtre kullanılmaması gerektiğini belirtmek isterim. Google Analytics hesabınızda yeni sürüme geçtiğiniz zaman https://services.google.com/fb/forms/realtimeanalytics/  adresindeki formu doldurursanız Beta olarak Realtime özelliği Dashboard üzerinde aktif olabiliyor. Yalnız bir süre beklemeniz gerekiyor.  Ben başvurduktan 3 gün sonra aktif oldu.

Forumu doldurmanız yeterli. Sonrasında bekliyoruz. Bir süre sonra Google Analytics yeni sürümünde Dashboard içerisinde aktif olduğunu göreceksiniz. Görebildiğim kadarıyla 30 dakikalık bir gecikme ile istatistiklerinizi görmektesiniz.

Realtime özelliği içerisinde

  1. Harita üzerinde noktalar halinde ziyaretçilerinizin konumlarını
  2. En çok kullanılan anahtar kelimeler
  3. Sitenize anlık kullanıcıları gönderen kaynaklar
  4. En aktif sayfalarınız
  5. Şu anda kaç kişinin aktif olduğunu ve bu kişilerin yeni gelen mi? Yoksa geri dönen ziyaretçiler mi? Ayrımını
  6. Saniye ve dakika olarak sayfa görüntülenmelerini
  7. Anlık ziyaretçilerinizin ülkelerini
  8. Anlık ziyaretçilerinizin organik ve yönlendirme ayrımını
  9. Anlık ziyaretçilerinizin hangi sayfalarınızda aktif olduklarını
görebilmektesiniz.

“Google Analytics Realtime Aktif Etmek” üzerine bir yorum

Yorum yapın