Google Images Kendini Aştı :)

Bir arkadaşımın meşhur bir lafı vardır.  “Abi Google Tuvalet Kağıdı Yapsa, Alır Kullanırım” haklı da Google ne yaparsa güzel yapıyor. Biraz önce Google images üzerinde bir özellik öğrendim. Daha doğrusu Ömer arkadaşım sağ olsun bu özellikten bahsetti. Görünce şaşırabilirsiniz ama bu özelliği bir şekilde mümkün kılabilmişler.

Google Images uzun zamandır kullandığım Google’ın görsel arama motoru çok da memnunum. Bu yeni özellik ise elinizdeki bir fotoğrafı Google images üzerine yüklediğiniz zaman o görselin kullanıldığı yerleri ve benzerlerini bulup getirebilmesi. Ne kadar zamandır bu özellik aktif bilemiyorum fakat benim için hem faydalı hem de Google images’i daha verimli kullanabilmemizi sağlamakta.

Elimizdeki görseli Google Images’in arama kutucuğuna sürükleyip bırakmamız yetiyor. Görsel otomatik olarak Google’a upload ediliyor ve ardından arama başlıyor. Bu görsel nerelerde kullanılmış ise linkleri ile birlikte verebiliyor. Bunun yanı sıra görselin benzerlerini karşımıza çıkarmakta.

Anlayabildiğim kadarı ile görsel renklerini ve resimin hash’ini alarak bir şekilde sonuçları karşımıza getirmeye çalışıyor.  Yüzdeyüz verimli olduğunu söyleyemem. Birkaç resim denememde farklı sonuçlar getirdi. Alakasız demiyorum çünkü farklı getirdiği resimlerin arka plan renkleri ve ışık renklerine göre bakıp benzerlerini getirdiğini fark ettim.

Bunun yanı sıra Google’a Hakkımda sayfamdaki Anıtkabir’de çekildiğim resmi denediğim zaman resimde görebileceğiniz gibi bu görseli kullandığım bağlantılar karşıma geldi.

Çok daha geliştirilip müthiş sonuçlar ile karşımıza gelebileceğine inanıyorum. Yeni öğrendiğim bu özelliği sizlerle de paylaşmak istedim. Tekrar hatırlatmak gerekirse bir upload menüsü olmadığını sadece imajı fare ile tutup arama kutucuğu üzerine sürükleyip bırakmanızın yeterli olduğunu belirtmek isterim.

Hadi kolay gelsin…

 

“Google Images Kendini Aştı :)” üzerine 8 yorum

  1. 1 ay falan oldu Hamza bey 🙂 Belki 1 senedir (veya daha fazla) Google Goggles üzerinden aynı hizmet aktifti 🙂

    Cevapla

Yorum yapın