Facebook’ta SMS ile Doğrulamayı Aktif Edin

Merhaba arkadaşlar, malumunuz bir süre önce Gmail üzerinde SMS ile doğrulama özelliğinden bahsetmiştim. Daha önce kurumlar için kullanılan SMS ile giriş onaylaması özelliği artık son kullanıcılar için de kullanılabilir duruma gelmişti.  Hatırlarsanız Gmail üzerinde giriş yaptığınızda şifrenizi girdikten sonra Google bize SMS gönderiyor ve bu SMS içerisindeki kodu girerek Google hesabımıza bağlanıyorduk.

Bu iki kademeli doğrulama sistemi ile kendimi daha rahat hisettiğimi itiraf etmeliyim. Aynen bir bankanın internet sitesine girerken Cep telefonumuza SMS göndermesinden hiçbir farkı yok.

Neyse gelelim Facebook’a …

Bir süredir de Facebook SMS ile doğrulama özelliği sunmakta.  Facebook hesabınıza yabancı bir bilgisayardan giriş yapıldığında sizden bu bilgisayarın adını girmenizi istemekte. Daha sonra da malumunuz izinsiz girişleri engellemek ve bildirmek için e-posta adresimize posta gönderiyor ve bilgi veriyordu.

Şimdi ise bu ekrana bir kod koyarak SMS ile doğrulama istemekte. Yani Facebook’a sizin şifreniz ile yabancı bir bilgisayardan giriş yapılırsa Cep telefonunuza bir kod göndermekte.  Bu kodu girmeden de Facebook devam etmeye izin vermiyor!

Bu sayede Facebook’u gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.

Yalnız bu aralar Facebook,  Google Plus ile uğraşmakta olduğu için yeniliklerini ardı ardına getiriyor. Şu sıralar ise Facebook üzerinde bir sürü hata mesajı ile karşılaşmaktayız. Sanırım Google+ ‘ın önüne geçmek için Skype görüntülü görüşmenin yanı sıra birçok yenilik ekleme çabasında. Sistemlerini güncelledikleri de kesin ki bir şekilde şuan verimli olarak kullanamıyorum.

Bu özellik de dahil…

Cep telefonu doğrulamasını girdim fakat 30 dakikadır cep telefonuma doğrulama kodu gelmedi. Enteresan değil mi 🙂 Google ise anında SMS atabiliyor. Neyse sanırım Facebook yakında bunun da üstesinden gelir. Biz de kullanıcılar olarak daha güvenli oluruz…

Bu servisi aktif etmek için;

Hesap menüsünden “Hesap Ayarları” menüsüne geliyoruz.  İçerisinde “Hesap Güvenliği” kısmını değiştir yapıyoruz. Resimde de görebileceğiniz gibi “Tanınmayan bir bilgisayar veya cihaz hesabıma erişmeye çalıştığında, benden telefonuma gönderilecek güvenlik kodunu girmemi isteyin” kutucuğunu işaretliyoruz.

Kutuyu işaretlediğimizde yoğunluğa bağlı olarak birkaç dakikada cep telefonunuza SMS gelmesi gerekiyor.  (Bana 30 dakikada geldi) Bu SMS doğrulama kodunu kutucuğa girip kayıt ettiğimizde işlem tamamdır.

Artık Facebook hesabınız çok daha güvenli…

“Facebook’ta SMS ile Doğrulamayı Aktif Edin” üzerine 6 yorum

  1. Bunun Google Plus yüzünden olduğunu zannetmiyorum, geçen ay aktif ettim bu özelliği, gelen ilk mesajdan sonra bir daha hiç mesaj alamadım, uzun zamandır bu sorun var. En sonunda kendi bilgisayarımdan bu özelliği kapattım.

    Yanıtla
  2. hasabım donduruldu ve bende tel numarası istiyorlar benimde tel evdeydi bende 4 defa arka arkaya kod isteyinde bulundum ve eve gitti telefouma kod gelmiş ve o kodu girmek için http://www.facebook.com adresindedn faceme girdim tel numaramı yazdıgımda aldıgımcevap cok az zamanda cok kod isteyinde bulundun… ne yapmam lazımm…

    Yanıtla
  3. slm facemi acmıyorum bu sorunu çözün artık 1 ay oldu telefon istiyor yazıyorum sms ile onay kodu gelcek dio 1 aydır gelemedi

    Yanıtla

Yorum yapın