Google Plus için Username Geliyor…

Google, sosyal ağ ataklarından en sonuncusu Google Plus ile kullanıcıları kendine çekmeye çalışıyor. İlk açıldığında merakla üye olunan,  ardından da yavaş yavaş terk edilen Google Plus yine de ayakta kalmaya devam ediyor. Hatırlarsınız Google bu konuda epeyce uğraş verdi.

Google’ın en son sürprizi Google Plus, bir süre önce tasarım değiştirdi. Ardından da yine Google Plus için Gmail içerisine Google Hangout özelliği eklenmişti. Bu tarz yeniliklerin hepsi Google+ için yapılıyor. Uzun zamandır da beklediğimiz Google Plus için Username özelliğinin haberleri gelmeye başladı.

Google Plus’ın profil linklerinin çok uzun olması birçok kişiyi Gplus gibi kısaltma servislerine itmişti. Hatta Gplus girişimi o kadar meşhur oldu ki http://gplus.to/teakolik  gibi GPlus hesapları dünya çapında kullanılmaya başladı.

Her ne kadar konferans görüşme (Google Hangout), Gmail desteği, tasarım yenilemesi getirse de maalesef ki beklenen ilgiyi şimdilik görmedi. Gerçi diğer bir yandan da Toyota, Mercedes, Coca Cola gibi kurumların Google Plus üzerinde konumlandırılmaya başladığını da görmekteyiz.

Şimdi ise Google Plus profillerine özel adresler (username) geliyor. Belki de Google Plus için yapılan en iyi geliştirme ve iyileştirme olacak. Tarihini net bilmiyorum fakat Google Mühendisleri  username özelliğini şimdilik beta kullanıma açmış durumdalar.

Özellikle de yapılan profil kısaltmaları yani Username özelliğinin Google.com domaini üzerinde olması epeyli ilgi çekecek gibi duruyor.

google.com/+toyota

Beta kullanıma açılan hesaplardan bir tanesi. Gördüğünüz gibi Toyota hesabı Google.com/+Toyota şeklinde username almış. Biz kullanıcılar için de beklenenden daha iyisi olduğunu söyleyebilirim. Bu profil url adresine girdiğiniz zaman sizi,

plus.google.com/+toyota/posts

adresine yönlendiriyor. Kısacası, Google Plus üzerindeki username’niz, Google.com üzerinden yönlendirilmekte. Burada dikkatinizi çekmek istediğim subdomain olmaması yani direk Google.com üzerinden url adresi alabilmemiz olacak. Servisin aktif olmasının yakın olduğunu düşünüyorum. Bugün yarın Google Plus profilinizde bir uyarı şeklinde

“Google Plus username almak ister misiniz?”

Sorarsa hiç şaşırmayın. Google isminin geçmesi büyük firmalar için, sosyal medya kullanıcıları için ve kişisel kullanımlarda büyük ilgi çekeceğini düşünüyorum. Kim bilir? Google Plus için belki de gereken kan bulunmuştur…

“Google Plus için Username Geliyor…” üzerine 6 yorum

  1. G+ araba mezarlığı gibi, isi cok zor Twitter büyümeye devam ettikçe de basarı gelmeyecek. Üstelik, Pinterest innovation sistemini de kaldırdı!
    Kısaca, Yalan Dunya dizisinde orcunun babasının dediği gibi , “Olmadı bu cocuk” 🙂

    Yanıtla
  2. Bilindiği gibi, işimizin gereği olarak artık her birinde yer almak zorunda olduğumuz sosyal ağlar çoğaldıkça, bunların yönetimi de zorlaşıyor. Bu durumda çoklu güncelleme yapan servisler büyük önem kazanıyor. Ancak Google, Plus için API yayınlamayarak bunlara kapalı duruyor. Bu da popülaritesini azaltıyor. Ümit ediyorum bunun farkına varırlar.

    Yanıtla

Yorum yapın