Google’dan Sosyal Platformlara Yeni Proje

sosyal-medyaGoogle ‘nin en sevdiğim yanı ne biliyor musunuz?  Yeniliklerine asla ara vermeden sürekli devam etmesi.  Bu gece sizlere bu yeniliklerden birisi olan Google’ın yeni projesinden bahsetmek istiyorum. Hani hep söylerim ya “Google ne yaparsa dört dörtlük yapar” diye…

Sosyal ağları biliyorsunuzdur. Hemen hemen herkes bir veya daha fazla sosyal platforma üyedir ve sürekli olarak profilini günceller,  yeni bir feed gönderir, arkadaşlarına haber yayar, video paylaşır ve hatta erkekler hatunlara hatunlarda erkeklere sarkar 🙂 Sosya platformlar artık internetin büyük bir kısmını oluşturmaya başladı. İnsalar önceleri sürekli sörf yaparken şimdilerde ise büyük bir değişimle sosyal platformlarda saatlerini harcıyor.

Buna en büyük örnek olarak Facebook ve Friendfeed örnek olarak gösterilebilir.  Sosyal platformlara ilerde derinlemesine değineceğim şimdilik sosyal ağlar hakkında bilgi almak isteyenler için Ercüment Büyükşener’in,   Burak Bayburtlu’nun,  Ömer Enis’in, Simto Alev’in ve Hasan Başusta’nın yazılarını tavsiye ederim.  Neyse dönelim konumuza…

Sosyal platformlar sadece biz internet kullanıcıları tarafından takip edilmiyor. Bunların yanı sıra birçok marka, şirket hatta Google tarafından bile özel olarak takip edilmekte.  Firmalar haklarında neler yazılıyor, neler çiziliyor,  kim ne şikayette bulunuyor gibi birçok durumu ve bununla ilgili olarak özel çalışmalarda yapılmakta.

Hatta şu sıralar Sosyal Platformları takip edebilmek için markalar özel çalışmalarda yapmakta. (ÖR: Garanti Bankası’nın 30 dakikada bir yazıma cevap verdi ve problemimi çözdü.) Bu tip çalışmalar için özel yazılımlar kullanılsada malesef ki  anlık olarak sistemin takip edilmesi çok çok zor bir yoldur.  Özelliklede anlık olarak sosyal platformlarda girilen yazıların, videoların, resimlerin yada feedlerin takip edilmesi markalar için çok büyük önem taşımakta.

Markalar sorunları görerek ve kullanıcı şikayetlerini dinleyerek kendi sistemlerinde iyileştirmeler ve kullanıcılarına daha iyi hizmet sunmaya çalışırken ortaya çıkan yeni teknolojiler dikkat çekiyor.

Gelelim Sosyal Mecra ile Google projesine…

Google yeni projesinde Twitter, Facebook ve Myspace için anlık olarak takip sağlanabilecek.  Evet yanlış duymadınız.  Artık Twitter, Facebook ve Myspace sosyal platformları üzerinde yapılacak olan tüm etkinlikler, profil değişiklikleri, feedler, yazılar ve aklınıza gelebilecek tüm aktiviteler Google tarafından anlık olarak görülecek. Bu sayede birçok marka ve özel marka çalışmaları yürüten firmalar çok daha kısa sürede kullanıcılar ile iletişime geçebilecek.  Yalnızca bununlada kalmıyor.  Sosyal medya’nın gücünün büyüklüğünü gören birçok marka bu sayede haklarında çıkan şikayet ve yazılara göre kendilerine çeki düzen verecekler.

Artık bu yeni Google servisi sayesinde kim o anda neler yapıyor ? Ne halt yiyor 🙂 Herşey ortaya çıkabilecek.  Aslında herkes kendine çeki düzen versin 🙂

Yorum yapın