Google’ın Gözlüğüyle Dünyaya Bakış!

Google-GlassBiz teknoloji meraklıları birçok cihazı incelerken, diğer bir yandan da şu “Google Glass acaba nasıldır?” diye merak ediyoruz.  Google Glass’ın  beklentilerimizi fena halde yükselttiğini de söyleyebilirim.

Google Glass’ın şimdiye kadar hayatımıza giren birçok mobil teknolojiden daha büyük bir ilgiye sahip olacağı söyleniliyor.  Hatta birçok şanslı “Geek” şimdiden Google Glass’ın test kullanıcısı olarak bu müthiş aleti kullanmaya başladılar.

Beni o “geeklerin” arasına koymadıklarını rahatlıkla söyleyebilirim 🙂 Kısacası sizlerle birlikte sene sonuna kadar dünyaya farklı bir gözle bakmamızı sağlayacak bu cihazı merak etmeye devam edeceğim.

İnternette takip ettiğim kadarı ile bu cihaz sayesinde çok yakında e-maillerimizi, sms mesajlarımızı, navigasyonu ve hava durumu gibi birçok mobil uygulamamızı gözlüğümüzle takip edebileceğiz.

Son dakika haberlerimiz artık sokakta yürürken gözlerimizin önünde canlanacak. Parkta dolaşırken güzel bir kare yakaladığımız zaman Google Glass’a “Glass fotoğraf Çek” şeklinde komut verip, anı yakalamasını sağlayabileceğiz.

Birçok kişi cep telefonunu çıkartıp, tuş kilidini açana kadar, bizler Google Glass ile gördüğümüz bir manzarayı, kişiyi ya da olayı anında fotoğraflama şansına sahip olabileceğiz.

Düşünsenize Cyborg gibi ortalıkta dolaşıyorsunuz? 

Evet, sokakta artık sağa sola bakarak kendi kendine konuşan Google Glass sahipleri göreceğiz. Aslında onlar deli değil! Kendi kendilerine de konuşmuyorlar.  Onlar sadece Google Glass’a belirli komutlar vererek bu keyifli cihazın tadını çıkartıyorlar.

Google_Glass_renkli   google-glass-dortlu   Google-Glass-Esnek

Artık Google Glass sayesinde çaktırmadan hatunları fotoğraflamak çok kolay…

Aslında teknoloji konusunda bir adım öteye geçiyoruz. İnsanlar cep telefonları ile mesaj yazmaya dursun, e-mailleri cevap vermeye çalışsın biz birkaç kelime komut ile tümünü gözlerimizin önünde hiç hareket etmeden yapabileceğiz.

Otobüste bir elinle tutunmaya çalışırken diğer elinle e-mail yazmaya çalışmak gibi bir zorluk ortadan kalkıyor. Kocaman ekranlı son model akıllı cep telefonlarına “TAKOZ” edası ile bakmaya başlayacağız.

Cep telefonu modellerinin biraz eskidiğini gören arkadaşlar hemen bu espiriyi yaparlar!  “Ha ha ha sen halen daha takoz mu kullanıyorsun?”

Onu arabanın lastiğinin altına takoz niyetine koyarsın ancak…

Bizler gözlüğümüzle her elinde cep telefonu gördüğümüz arkadaşa bu espiriyi rahatlıkla yapabileceğiz? Hani derler ya bırak elinden şu cep telefonunu…

Artık misafirliğe gittiğimizde, arkadaşımızla çay içerken söyleyeceğimiz tek şey,  “çıkar artık şu gözlüğü” olacak! Ya da bizimle ilgilenmediğini fark etmeyeceğiz bile?

Black Mirror dizisini hatırlayanlar vardır? 

Black Mirror’deki bölümlerden birinde bu tarz bir üründen bahsediliyordu. Beynimize yerleştirilen küçük bir çip sayesinde gözlerimiz bir kameraya dönüşüyor ve ardından tüm dünyamızı kafamızın içindeki bir mikro çipe kayıt ediyorduk.  Black Mirror’ün o bölümü hem konusu hem de teknolojiye bakış açısı olarak oldukça ilginçti. İzlemenizi tavsiye ederim! Google Glass konusunda fazlası ile bilgi sahibi olabilirsiniz.

Evet artık kafamızda bir kamera ile dolaşacağımız günler gerçek oldu!

Sokakta yürürken birinin resmini çekmek için cep telefonumuzu kaldırıp, fotoğraf çek tuşuna basmamız gerekiyor.  Fakat Google Glass’a sahipken sizin fotoğraf çektiğinizi hiç kimse fark etmeyecek! Hatta merdivenlerden çıkan mini etekli bir hatunu resimlemek çok daha kolay bir hale geldi…

Size yakından bakanlar gözlüğün farklı bir şey olduğunu anlayacaklardır. Çünkü gözlüğünüzün yanında parlayacak olan o küçük ekranı fark etmek çok olası!

O sırada film mi izliyorsunuz? Haber mi okuyorsunuz? Fotoğraf mı çekiyorsunuz elbette ki bilemezler. Yine de o küçük parlayan ekranı fark ettiklerinde size ters bir tepkide bulunabilirler.

Muhtemelen ortalıkta Google Glass gözlüğü ile dolaşan kişileri gördüğümüz zaman rahatsız olacağız!

_Hey sen! N’apıyorsun? Burada çekim yapmak yasak!

_Hey sen! Beni mi dikizliyorsun?

_Hey sen? Bacaklarımı mı resimliyorsun?

_Hey sen!..

Bu dönemde özellikle de tanımadığınız insanlar Google Glass ile ilk tanıştıklarında ya da onunla neler yapılabileceğini öğrendiklerinde sizlere ters tepki vereceklerdir.

Fakat Sosyal Medya çıktığında da durum aynı değil miydi? 

Bir kıza…

“Sen akşamları hangi kafeye takılıyorsun?”

“Starbucks’ın hangi şubesinde saat kaçta kahve içiyorsun?”

Şeklinde birkaç yıl öncesine kadar soru sorsaydık.  (- ki halen daha böyledir)

“Sapık mısın lan sen? Sanane?”

…şeklinde cevap alırdık. Şimdi bütün kızlar Sosyal Ağlar sayesinde Foursquare üzerinden kahve içtikleri mekanı saatine saniyesine ve duygularına kadar çekin yaparak herkese söylemiyorlar mı? Tweetleyerek “bakın Kadıköy Starbucks’da kahve içiyorum” demiyorlar mı?

Belki alışmak lazım?

Bir süre sonra bu tarz teknolojilere de alışacağız. Ancak şu geçiş süreci boyunca birçok kişinin Google Glass gözlüğü takarken bilinçli hatunlardan küfür yiyeceklerine hatta kafalarına çanta yiyeceklerine eminim!

Düşünsenize kafanızın kenarında bir kamera ile sokakta dolaşıyorsunuz. Hatunun biri ilginizi çekiyor ve ona doğru kamerayı çeviriyorsunuz.

Ya da bir bankaya girip elinizdeki kamera ile çekim yaptığınızı düşünün?

Veya bir lokantaya gittiniz ve yemekleri kamera ile çekiyorsunuz?

İnsanlar elbette ki rahatsız olacaklardır! 

Haklılar da! 

Suçlu Google Amcamız!

En azından çekim yaparken ya da fotoğraf çekerken üzerine bir “KIRMIZI IŞIK” koyarak karşı tarafa çekim yapıldığını belirtecek uyarı konulabilirdi?

Sorun sadece özel yerler veya minili eteklerle dolaşan hatunlar da değil ki!

Umumi tuvaletler, spor salonları, spa salonları, hatta sinemalar?

Artık korsan DVD’ciler Google Glass’ı sipariş etmeyi düşünüyorlardır!

Korsan CD çıkartmak için sinemalara kaçak video kayıt kameraları sokup, çaktırmadan filmi çeken sonra DVD’ye basan korsan arkadaşların işi bayağı kolay olacak gibi?

Sevgilimin Gözlüğünü Hackler misin?

İllegal dünyasındaki MSN hack tarihe karışıyor. Skype hackler başladı. Sonra da hacker arkadaşlara sevgilimin SKYPE’ını hackler misin gibi talepler gelmeye başladı!

Peki Google Glass? 

Düşünsenize sevgilinizin  Skype’ını bırak, gözlüğünü hackliyorsun? Onun gözüyle dünyaya bakıyorsun?

Bir de bu cihazın manyakları olacaktır!

Sürekli gözünde Google Glass ile dolaşan, sürekli Tweet atmaya çalışan, sürekli yol  tarifi sorup, çekin olmaya çalışan, sürekli e-mail okuyup, haberleri yorumlayan tipler karşımıza çıkacak.

Bir kafede çay içerken delinin biri sürekli Google Glass’a emirler yağdırıp, Tweetler gönderecek.  Sokakta saatlerce Google Glass ile yürüyen tipler göreceğiz.  İşte, okulda, parkta ve halka açık her yerde bu tipler gözümüze batacak.

ÖSYM aman dikkat et! Sınav sırasında gözlük kullanmak yasaklanmalı?

Her halde ÖSS sınavında, üniversite sınavlarında, derslerde ve diğer birçok yerde Google Glass sayesinde kopya çekmek daha kolay olacak?

Görmemişin Google’ı olmuş çekmiş Gözlüğünü koparmış!

Hazırlıklı olun, bu tipler her an karşımıza çıkabilir! Bizden önceki nesil önceleri bu durumu kavrayamayacak. Ne var ki o gözlükte? Ne yapabilirsin ki? Nasıl konuşuyor adama bak? Gözlükle mi konuşuyor yoksa deli mi?

Bizden sonraki nesil için basit bir teknolojinin atası ilk hali günümüzde piyasaya sürülüyor. Bizim için ise Analog bir dünyadan Dijital bir dünyaya geçiş kadar büyük bir teknolojik gelişme olarak görülebilir.

Hukukçu ağabeylerimiz hadi cevap verin? Nerede kaldı gizlilik? Nerede kaldı kişisel hayat? Nerede kaldı?

Artık Google Glass’ın fotoğrafları savcıların önünde olacak. Sevgilim beni aldattı, gözlüklerimle gördüm! Google Glass kayıtları var hakim bey!

Sevgilimin gözlüğünde hatunların resimlerini buldum hakim bey!

Sayın hukukçu acaba kamera girmesi yasak olan bir yerde Google Glass ile yapılmış çekimler delil olur mu?

Daha bizim hakimler bilgisayar dünyasını Facebook’u, Twitter’ı, Ddos saldırılarını kavrayamadı. Durun yavaş adamlara bilişim hukukunu anlatmak için tecrübeli ve uzman hukukçularımız yırtınıp dururken Google Glass ile gizlilik, kişisel bilgiler, kişisel hayatın mahremiyeti davalarını getirmek?

Tam bir kaos dünyası aklıma geliyor…

Sen beni mi dikizliyorsun? Yoksa biraz önceki bacak bacak üzerine atışımı fotoğrafladın mı? Yok ya olur mu öyle şey ne fotoğrafı Google Glass kapalı ya al bak…

Dur giremezsin! Burada çekim yapmak yasak! 

Hey! ceplerini boşalt bakalım gözlükle girmek yasak!

Artık birilerini izlemek, kayıt altına almak da kolaylaşıyor. Oraya buraya gizli kamera koymaya gerek kalmadı. Siyasetçilerimizin kaset skandalları da  gözlük sakandalı şeklinde gazetelere manşet olacak?

Hey gidi günler hey… bakalım teknoloji dünyası insan hayatına ne gibi kolaylıklar getirirken ne gibi zorluklar çıkartacak!

Google Amca bir gözlük de bana gönder bir kere takayım bakim gözümde nasıl duruyor?

Siz ne dersiniz yakışır mı? Hadi bakalım? 

Okey Glass Play The Video…

Google Glass İncelemesi -1

Google Glasss İncelemesi -2

“Google’ın Gözlüğüyle Dünyaya Bakış!” üzerine 5 yorum

  1. Yalnızca videoyu izlememe rağmen etkileyici bulduğumu söyleyebilirim. Yalnız videoların çoğunluğu pazarlama amaçı taşıyıp yanıltıcı olduğu için makaleyide ileriki zamanlarda mutlaka okumayı düşünüyorum. Teşekkürler.

    Yanıtla
  2. Geçen sene haziranda Microsoft Türkiye’de katıldığım bir etkinlikte daha gelişmiş lens versiyonunun tanıtımını izledim onun ben google lensi bekleyeceğim 🙂

    Yanıtla
  3. Güzel bir yazı olmuş. Ürünün çıkmasını merakla bekliyorum ve halkımızın vereceği tepkileri görmeyi merak ediyorum 🙂

    Yanıtla

Yorum yapın