Film İzlemenin Yeni Adı Muvizi

Ülke olarak dijital medya tüketiminde ciddi bir potansiyelimiz var. Hele ki Youtube videolarındaki izlenimlerimiz bunu destekliyor. Bir yandan televizyon kan kaybederken (benim gibi birçok kişi artık televizyon izlemiyor) diğer bir yandan da Youtube gibi platformlar ön plana çıkmaya başladı.

Sadece bununla da kalmıyor. TivibuWoisio gibi girişimler sayesinde de biz tüketiciler istediğimiz içeriğe istediğimiz zaman ulaşabilir bir hale geldik. Teknolojinin geldiği bu son noktada biz tüketiciler artık bize sunulanı değil, kendi istediğimiz içeriği tüketmekteyiz.

Bu alanda da yatırımlar ve yeni girişimlerle karşılaşmaktayız. Muvizi’de bu girişimlerden bir tanesi…

Muvizi.com, Türkiye’deki en büyük ve en kolay ulaşılabilen ‘sinema salonu’ olmak istiyor.  Ülkemizde bu büyük bir açık ve yeteri kadar içerik biz tüketicilere LEGAL olarak sunulmamakta! Doğal olarak tüketiciler internet dünyasındaki İLLEGAL platformlara ilgi gösteriyor…

Muvizi kurucuları ise, sinema izlenimlerini yasal bir şekilde tabana yaymayı hedefliyor!

Muvizi platformu üzerinde gördüğüm kadarı ile film arşivinde yerli /yabancı içerik dengesi düşünülmüş ve filmler yüksek çözünürlük (HD 720p ve HDx 1080p) seçeneği ile izlenebilecek. Yeni içerikler de yerli ve yabancı paralel bir şekilde ilerlemesi planlanıyor.

Sinema fiyatlarının, gerçekten de kaliteli bir sinemadaysanız el yakan cinsten olduğunu hepiniz biliyoruz! Belki de sinema kültürümüzü baltalayan en büyük sebeplerden birisi bu! Düşünsenize 4-5 kişilik bir aile sadece sinema biletine iyi bir yerde 50TL’ye kadar ücret ödemek zorunda. Bunun yanında yol, yemek vs. düşündüğümüzde 100-150TL’lik bütçeler karşımıza çıkabiliyor. Muvizi ise bu noktada ücretleri ile dikkatinizi çekebilir!

Muvizi’nin araştırmalarına göre bir film internet üzerindeki farklı kaynaklardan yaklaşık 150-200 bin kez izleniyor. Tabii bu sayıda korsan içeriklerin payı çok büyük biraz önce söylediğim gibi ülkece illegale maalesef ki çok fazla bulaşmış durumdayız.

Vizyon filmlerinin ne kadar çabuk Muvizi’de yayına gireceği ise benim içim merak konusu? Benzer platformlardaki en büyük sıkıntılardan bir tanesi de bu…

Diğer yandan da, Tivibu, TvPlus ve benzeri oluşumlar bir bir dijital dünyada önümüze gelmeye başladı. Her birinin farklı bir üstünlüğü olsa da sonuç olarak karşımıza gelen en büyük sorun içerik ve ücretler olarak dile getirilebilir.

Muvizi, girişimcilerin öz sermayesiyle kurulmuş bir platform. Şuan için ne gibi yatırımlar alıyorlar? Nasıl bir alt yapıya sahipler bilemiyorum. Fakat Dijiturk, TTNet Tivibu gibi birçok büyük ve güçlü kurumla rekabet etmek zorundalar.

Tabi ki diğer bir yandan da telif hakları ile baş ederek, tüketicilere legal yoldan uygun fiyatlara hizmet vermek için çabalayacaklardır.

Biz tüketiciler tarafında ise Adil Kullanım Kotası gibi bir soru akla geliyor?

Bu noktada Muvizi platformu biz Türk kullanıcılarını da düşünüyor. Fiyatlar gayet uygun ve birkaç kişi sinemaya gidip adam başı 10TL para bayılmaktansa evimizde dev ekranlı bir TV üzerinden sinema keyfi çıkarmamızı mümkün kılıyorlar. Üstelik sadece 3-4TL bir fiyata…

Kotalı ve düşük hızlı internet bağlantıları için ise, Muvizi platformu düşük kalitede yayın yapabiliyor. 4GB’lık bir kotaya sahip internet bağlantısından sisteme dahil olup bir film izlediğinizde yaklaşık olarak 400MB’lık yani %10-%20 kadar bir kota harcamış olacak. Elbette ki yüksek çözünürlükte (HD+) olarak izlemek kotanızı ciddi miktarda tüketecektir.  En azından korsan olarak bir filmi 3-4 kere indirmeye çalışıp kotanızı hepten bitirmeden, doğru ve 3-4 TL bir fiyata kaliteli hizmet alabiliyorsunuz!

Muvizi’de filmler 3 farklı kalitede karşımıza çıkıyor.  Normal kalite (SD), yüksek kalite (HD) ve en iyi kalite (HDx) olarak izleyebiliyorsunuz.  Yüksek hızda ve yüksek kotada bir internet bağlantısına sahipseniz HD ve üzeri olarak filmleri izlemenin keyfini çıkarabilirsiniz.

Muvizi’nin bir diğer özelliği de arşivdeki filmleri farklı dillerde ve alt yazı seçeneklerinde izleyebilme olanağı bulunması. Yabancı filmleri hem orjinal dillerinde izleyebilirken, diğer bir yandan da Türkçe Dublaj olarak da seyredebiliyorsunuz.

Ben, 3Mbit’lik bir bağlantı ile bir filmi en teklemeden düşük kalitede izleyebildim. Aynı şeyi Tivibu için maalesef ki söyleyemiyorum. Bu yüzden Tivibu hizmetimi kapattırmak zorunda kalmıştım!

Bir arkadaşım sayesinde bu platform ile tanıştım. Önümüzdeki günlerde bol bol film izleyerek notlar alacağım ve sizlerle paylaşmaya çalışacağım. Muvizi’yi merak ediyorsanız http://muvizi.com/  adresinden bilgi alabilirsiniz.

Eğer Muvizi’yi denemek isterseniz 1 hafta boyunca  [email protected]‘a mail atan ilk 200 kişiden biri olarak  bedava film kuponu kazanabilirsiniz.

Kuponlar için  [email protected] adresine, konu başlığı olarak  “TEAkolik / favori replik” yazmanız ve favori repliklerinizi e-postada dile getirmeniz yeterli. E-posta ile favori repliklerini gönderen ilk 200 kişi Muvizi’den bedava film kuponu kazanacak.

Yorum yapın