Gtalk Üzerinden SMS Gönder!

SMS-GtalkGoogle’ın müthiş servislerinden bir tanesi de Gtalk’dır. Peki Gtalk üzerinden SMS gönderebildiğinizi biliyor muydunuz? Gtalk listenizdeki arkadaşların cep telefon numaraları kişi kartı üzerinde kayıtlı ise, online ya da offline olduklarında cep telefonlarına SMS olarak Gtalk üzerinden sohbet edebilirsiniz.

Aynen Gtalk üzerinden bir cep telefonunu arayabildiğiniz gibi, Gtalk üzerinden bir cep telefonuna SMS gönderebilirsiniz.

Üstelik Ücretsiz!

Tek bir şart aranıyor! SMS göndereceğiniz numara Avea olmak zorunda. Çünkü  Turkcell ya da Vodafone bu hizmeti desteklemiyor! Sadece Avea’nın desteklemesi Avea’nın gözümdeki değerini 100 kat artırırken Turkcell ve Vodafone’u yüzlerce kat düşürdü…

 Gmail üzerinde Gtalk’dan Sms Nasıl Göndeririz?

Bu özelliği kullanmak için öncelikle Gmail Labs üzerinden Sohbette SMS labratuvarını etkinleştirmeniz gerekiyor.  Rehberinizdeki kişilerin cep telefonlarına Gmail Sohbet’i kullanarak SMS gönderebilirsiniz.

Gmail’de bunu yapmak için:

 1. Sohbet’teki “Arayın, sohbet edin veya SMS gönderin” kutusuna mesaj göndereceğiniz kişinin adını girin ve kişi adının sağında görüntülenen seçenekler kutusunda SMS Gönder‘i seçin. Söz konusu kişi için zaten bir Sohbet penceresi açtıysanız, Daha fazla‘yı tıklayın ve SMS Gönder‘i seçin.
 2. İletişim kutusunda “Bu numaraya SMS gönder” alanına telefon numarasını girin. Bu özellik yalnızca belirli ülkelerde kullanıma sunulmuştur. Desteklenen ülkelerin ve operatörlerin listesi için burayı tıklayın. Bu ülkelerden birinde değilseniz, bu özelliği yine de kullanabilirsiniz. Ayrıca Sohbet ayarları sayfasında Sohbette SMS seçeneğini el ile etkinleştirene kadar özelliği görmezsiniz.
 3. Kaydet‘i tıklayın.
 4. Bir Sohbet penceresi görüntülenir. Her zaman yaptığınız gibi sohbet iletinizi girin. Enter tuşuna bastığınızda mesajınız girdiğiniz telefon numarasına gönderilir.

Not: Gönderdiğiniz kişi mesajı yanıtlarsa, gönderilen kısa mesaj Sohbet’te yanıt olarak görünür. Bu sohbetler de normal sohbetler gibi Sohbet geçmişine kaydedilir.

SMS Krediniz;

Gmail içerisindeki Gtalk sohbet, cep telefonlarına sınırlı sayıda SMS göndermektedir.  Başlangıç olarak 50 kredilik mesajınız ücretsiz olarak yüklenir. Her mesaj yazıp gönderdiğinizde krediniz birer birim azalmaya başlar.

Avantaj: Fakat, sohbette SMS gönderdiğiniz zaman alacağınız her cevap için krediniz 5 birim artar.  Yani 40 krediniz varken birine SMS gönderdiğinizde karşı taraf size cevap yazarsa krediniz 39’a iner, cevap geldiğinde 44’e çıkar.  SMS kredilerinizi bitirdiğinizde ise 24 saat beklerseniz tekrardan ücretsiz olarak 1 birim SMS kredisi alırsınız. Böylelikle SMS kredileriniz sürekli artacaktır. Elbette ki SMS kredinizi artırmak için 24 saat bekleyip 1 birim kredi almak yerine karşı taraftan cevap almanız 5 birim artıracak ve  en mantıklısıdır.

Dilerseniz SMS Kredisini Artırmanın Bir Diğer Yolu;

Mesaj kredinizi artırmak istediğinizde kendi telefonunuza SMS gönderebilir ve bu mesajı birkaç kez yanıtlayabilirsiniz. Her yanıt mesajı gönderişinizde SMS krediniz beş birim artar. Etkin bir biçimde, gönderdiğiniz bu mesajlar için telefon şirketinize ödeme yaparak daha fazla mesaj satın almış olursunuz. Yalnız bu işlemin ücreti operatörden operatöre değişecektir! 

Şimdi bol bol 50 SMS kredinizi alarak harcamaya başlayabilirsiniz. Yalnız abartmayalım! Zaten Turkcell ve Vodafone bu hizmeti desteklemiyor. Avea’yı da canından bezdirmemek lazım 🙂

Not: Bazen sistemlerden dolayı SMS’leriniz 10-15 dakika geç olarak karşı tarafa iletilebilir.

“Gtalk Üzerinden SMS Gönder!” üzerine 4 yorum

 1. Güzel iyide facebook’ta bu işlemin benzerini yapıyor, twitter’da. telefon onayından sonra cevrimdısıyken yazılanlar facebooktan telefona gönderiliyor. Ama ayda bir filan uyarıyor uzun süre cvp atmadınız kapanacaktır diye 60 kurus dilan kesiyor yanılmıyosamgmail bu durumda daha iyi kalıyor düşününce. Ama twitter’da ki mobil bildirim olayını ayrıca kutlamak lazım. mobil bildirimi aç dediğimiz kullanıcılardan toplamda gunde 100 taneye kadar atılan tweeti cebe gönderiyor.

  Yanıtla
 2. Ülkemizde operatörler hep birbirinden özendiği için yakında Turkcell ve Vodafone’da Gtalk servisi verecektir kesinlikle.

  Diğer operatörlerin diyalogları da şu şekilde olabilir:

  +Hey bakın Avea’da Gtalk üzerinden SMS gönderilebiliyor.
  -Hemen Google’ı arayın.

  🙂

  Yanıtla

Yorum yapın