MSN Messenger Kapanıyor, Yeni Saldırılar Başlıyor!

msnhata.JPGMicrosoft, yakın zamanda Skype ile yer değişikliği yaşayacak olan popüler uygulaması MSN Messenger’ın kapatılacağını duyurdu. Ancak bu sonlandırma kötü niyetli yeni yazılımların başlangıcı olacak gibi!

MSN’in kapatılacağının açıklanmasıyla birlikte siber suçlular da faaliyete geçti. Siber saldırganlar, zararlı etki alanları kaydettirerek, arama motorlarında sponsorlu bağlantılar satın alarak ve kullanıcıları kandırıp MSN kurucusu maskesi altında zararlı yazılımları yüklemelerini sağlayarak, bu fırsattan yararlanmaya başladılar bile…

MSN Messenger, bazı ülkelerde halen popülerliğini koruyor; Microsoft’un açıklamalarına göre dünyada 100 milyondan fazla MSN kullanıcısı bulunuyor; bu rakamın 30 milyonundan fazlası Brezilya’ya ait. Tüm kullanıcıların programdan toplu göçünün planlandığı ve programın kurucusunun bulunmasının son derece zor olacağı şu dönemde, söz konusu durum, Brezilyalı siber suçluların yazılımı yüklemek isteyen kullanıcılara virüs bulaştırmalarına imkan sağlamış olacak.

“MSN Messenger” için Google’da yapılan basit bir aramada görüntülenen sonuçlar arasındaki zararlı bağlantılar bunu kanıtlıyor. Çünkü kullanıcıların karşısına ilk, bir Trojan yazılım olan ve sahte kurucu dağıtmayı amaçlayan, zararlı etki alanına bağlı bir link oluyor. Kaspersky Lab bu gelişmeyi yorumlarken, kullanıcıları uyarıyor;

İnanıyoruz ki bu, MSN Messenger’ın kapanmasını yem gibi kullanarak yapılacak birçok saldırının sadece ilk örneği. Microsoft’un MSN servisini kalıcı olarak kapatacağı belirtilen 8 Nisan tarihine yaklaşılırken, kullanıcılara MSN kurucularından uzak durmalarını ve hesaplarını Skype’a taşımalarını öneriyoruz.

Dikkatli olalım! 

Messenger artık bitti! Karşınızda Skype var!  Hemen Skype hesabınıza hotmail hesabınızı tanımlayarak geçiş yapabilirsiniz. Bu sayede Messenger listenizdeki arkadaşlarınızı da Skype üzerine ekleyebiliyorsunuz.  Piyasadaki sahte Messenger uygulamalarını denemeyin!

Artık titreşim göndermek yok 🙂

“MSN Messenger Kapanıyor, Yeni Saldırılar Başlıyor!” üzerine 2 yorum

  1. Bu gibi saldırılar olursa sorumlusu Microsoft olacaktır. Çünkü Skype’in tanıtımını iyi yapamadı. Oldu bittiye getirdi işi.

    Microsoft hala bizleri Google Chrome kullanmaktan vazgeçirmeye çalışadursun…

    Cevapla

Yorum yapın