Messenger’dan Skype’a Geçiş Başladı

Skype_logoBasın Bülteni – Microsoft, 8 Nisan 2013 tarihinden itibaren mevcut Windows Live Messenger hizmetinin dünya genelinde kullanımdan kaldırılacağını ve Messenger ile Skype’ın yenilikçi özelliklerini bir araya getireceğini açıkladı.

Messenger’ın kullanımdan kaldırılması, birkaç haftalık bir sürece yayılacak. 8 Nisan’dan itibaren ise kullanıcıların Skype güncellemelerini gerçekleştirmesi gerekiyor.

Microsoft, Windows Live Messenger kullanıcıları ile paylaştığı bilgilendirme mektubunda, Skype’a geçiş süreci ile ilgili önemli bilgilere yer verdi. Messenger kullanıcılarının listelerinde yer alan kişilerle sohbet etmeye devam edebilmesi için Skype’a güncelleme süreci başladı. Kullanıcılar, Microsoft hesabı ile (Messenger’da oturum açmak için kullanılan ID) oturum açtığında tüm kişilerini Skype listesinde de görebiliyor.

Önceden olduğu gibi anlık ileti göndermek ve görüntülü sohbet etmek de elbette Skype ile mümkün. Cep telefonu ve tabletlerde Skype ile iletişim halinde kalmanın avantajları yeni dönemde kullanıcıları bekliyor.

Skype ile yeni tanışan kullanıcılar için uygulanacak adımlar oldukça basit. Skype’ın en son sürümünü edinen ve Microsoft hesabı ile Skype’ta oturum açan kullanıcılar, Messenger kişilerine Skype’tan erişebilecek. Hali hazırda Skype’ı olan kullanıcılar içinse yine Skype’ın en son sürümüne güncelleme ve Microsoft hesabıyla oturum açma işlemlerinin ardından, var olan Skype hesabının Microsoft hesabıyla birleştirilmesi gerekiyor. Bu şekilde hem Messenger hem de önceki Skype kişilerine Skype’tan erişim mümkün olacak.

Anlık ileti gönderimi, dosya ve kişi paylaşımı, neredeyse her yerden sohbet geçmişine erişim, çevrimdışı ileti gönderimi, Facebook arkadaşlarınızla anlık ileti ve görüntülü arama ile aynı anda en fazla 10 arkadaşla grup olarak görüntülü arama Skype’ın avantajları arasında yer alıyor. PC, Mac, Windows Phone, iPhone, iPad, Android Mobile, Kindle Fire ve diğer cihazlardan anlık ileti, görüntülü ve sesli arama da Skype’ın ilgi çekici özellikleri arasında.

Şu an için kullanımı devam eden Windows Live Messenger ile Windows ve Mac masaüstü bilgisayarlarda oturum açıldığında yükseltmeye yönelik görsel bildirim görülecek.

Bildirim tıklandığında ise yükseltme isteği içeren yükleyici penceresi açılacak. Bu pencere de kullanıcıları, Skype’ı yüklemek ve Messenger’ı otomatik olarak kaldırmak için yükleyici akışına yönlendirecek.

Windows Live Messenger’ın kullanımdan kaldırma tarihinden sonra ise kullanıcılar, Messenger’la Windows ve Mac masaüstü bilgisayarlarda oturum açamayacak ve yalnızca Skype’a yükseltebilecek. Messenger’la oturum açmaya çalışıldığında bir bildirim görüntülenecek ve devam edildiğinde devreye girecek pencere, kullanıcıları yine Skype’ı yüklemek ve Messenger’ı otomatik olarak kaldırmak için yükleyici akışına yönlendirecek.

Mobil kullanımda son derece avantajlı olan Skype; iPhone, Android ve Windows Phone 8’de de kullanılabiliyor. Mobil cihazlardan da kısa bir süre içinde Messenger’a erişilebilecek ancak, kullanıcıların bu platformda da cihazlarına en son Skype uygulamasını indirmesi ve Messenger’ı kaldırması öneriliyor.

Kullanıcılar, önümüzdeki birkaç hafta içinde Microsoft hesabı ile Windows Phone 8, iPhone ve Android mobil uygulamaları üzerinden Skype’ta oturum açabilecek.

Skype’a güncelleme hakkında daha fazla yardıma ihtiyaç duyan, kullanıcılar içinse Skype Destek Sitesi, devrede olacak. Ayrıca “Skype Yardım” menüsündeki “Geri Bildirimde Bulun” bağlantısı ile kullanıcıların görüşlerini belirtmesi de mümkün.

“Messenger’dan Skype’a Geçiş Başladı” üzerine 2 yorum

  1. Ama halen sykpda kişiler al dediğimizde messenger kişileri alınmıyo. Yoksa ben mi yanlış yapıyorum acep? 🙂

    Yanıtla
  2. Bu gelişme ne yazık ki biz linux kullanıcılarını otomatik olarak network dışında bırakıyor, skype protokolü açık olmaması nedeniyle pidgin dahil hiçbir linux clienti skype yi desteklemiyor. Microsoft Gtalk a onbinlerce user kaptıracak gibi. Tabi bu update in tek açıklaması messenger da ücretlendirme yapılamazken skype de ileriye yönelik bir ücretlendirme düşüncesi mümkün.

    Yanıtla

Yorum yapın