Güvenlik ve teknoloji; Neler yapabiliriz ? -5

Merhaba arkadaşlar Güvenlik ve teknoloji; Neler yapabiliriz ? -4 yazımda sizlere Windows updatelerinizi almanız gerektiğinden ve öneminden bahsetmiştim. Ayrıca sadece Microsoft işletim sistemi için değil ister Linux istersenizde diğer işletim sistemlerini kullanın eğer ki güvenlik güncelleştirmelerinizi almazsanız sisteminizin arka kapılarından muhakkak ki bir black hacker’in sızabileceğini ve hatta bir virüsün sisteminize sızabileceğini gördük. Şimdi ise

2- Güvenlik Duvarı :

Özelliklede windows kullanıcıları her ne hikmetse güvenlik duvarını açık bırakırlar. Ha çok işe yaramıyor diyenlerde var ama yinede standart güvenlik duvarınızı muhakkak ki açık duruma getirin. Ayrıca sadece Windows güvenlik duvarıylada kalmıyor. Sisteminize bir Firwall yani güvenlik duvarıda kurmanız gerekmektedir. Piyasada…

Zone Alarm

Outpost

Comodo

…gibi güvenlik duvarları var çok da iyi ve sisteminize sağlam bir güvenlik sağlamaktadırlar. Eğerki ücretsiz bir firewall isterseniz size tavsiyem ücretlilerden bile daha iyi olan COMODO Firewall Pro Program Testimiz..! (ÜCRETSİZ ve Türkçe) makalemi okumanızdır. Comodo Firewall programı çok işinize yarayacak ve sisteminize tam güvenlik sağlayacaktır. Ayrıca Firewall testleri ve sonuçlarını görüp kendi tercihinizi yapmak isterseniz Firewall Test makalemi okuyabilirsiniz.

Şimdiye kadar 1. Güvenlik güncelleştirmelerini yaptık ve 2. olarakda Sistemimize sağlam bir Firewall programı kurduk. 3. olarakda sisteminize muhakkak ki bir Anti-Virüs programı kurmanız olacaktır. Bunuda diğer yazımda sizlerle paylaşacağım.

Güvenlik duvarı kurmamızın en büyük nedeni sisteminizdeki portları kontrol etmesi ve sisteminizde internete çıkacak olan veyahut internet üzerinden sisteminize bağlanmaya kalkışacak olan kişi yada yazılımları tespit etmektir. Güvenlik duvarı bir program internete çıkış yapacağı zaman sizi uyarız isterseniz Aktif edersiniz o program internete çıkar istersenizde Bloke ederek o programın internet kullanımını yasaklayabilirsiniz. Böylelikle sizden izinsiz hiçbir program internete çıkamaz veyahut internet üzerinden hiçbir bağlantı PC nize giriş yapamaz.

Normal şartlar altında bir güvenlik duvarınız yoksa internete çıkan progamları bilemezsiniz veyahut internet üzerinden sisteminize girişleri göremeyeceksiniz. Siz siz olun mutlaka bir Firewall ( Güvenlik Duvarı ) Sisteminize kurunuz. Böylelikle kontrol sizde olacaktır. Bilgisayar sizi yöneteceğine siz bilgisayarı yöneteceksiniz.

Yazımın devamında görüşmek üzere…

“Güvenlik ve teknoloji; Neler yapabiliriz ? -5” üzerine bir yorum

  1. deepfreeze programımın kullanım süresi dolduğundan çalışmıyor.çalışan sürümünü bulamadım.yardımcı olursanız sevinirim…İYİGRCELER….

    Yanıtla

Yorum yapın