Hacker Dünyasının Gelir Kaynakları -1

Hacker dünyasında bildiklerinizin dışında birçok olay gerçekleşir. Aynı yer atı dünyası gibidir. Bazı şeyler görüldüğü gibi değil hatta birçok şey illagal olarak kolay bir şekilde para kazanmanın üstüne kurulmuştur.  Evet sizlere kötü niyetli hacker’ların gelir kaynaklarından küçük bir demet sunmayı planlıyorum.

Yaptıkları iş tamamiyle illegal üzerine kuruludur. Yakalandıklarında elbette büyük cezai yaptırımları vardır. Fakat birçok suç maalesef ki delil yetersizliğinden dolayı cezalandırılamamaktadır.  Ülkemizde de hiç azımsanmayacak kadar illegal olay yaşanmaktadır.  Bunların en belirgin olanı kredi kartı dolandırıcılığıdır.

Yer altı dünyası her zaman ilgi odağım olmuştur.  Elbetteki internetteki yer altı dünyasından bahsetmekteyim.  Bu dünya her ne kadar internet aleminin ufuklarında gizlense de maalesef ki birçok insanın her geçen gün canını yakmayla hayatlarını devam ettirmekte.

Hackerleri sadece insanların bilgisayarlarına saldırıp bozan kişiler olarak görmeyin.  Kötü niyetli olan hacker dünyasının hiç de azımsanmayacak kadar büyük gelirleri mevcuttur.  Burada anlatacaklarım sizleri bilgilendirme amaçlıdır. Lütfen bu tip işlere karışmayın ve bu tip işlerle uğraşanları devletin ilgili makamlarına bilişim suçlarına şikayet ediniz.

Link Satmak;

Birçok hacker’ın en sevdiği işlerden bir tanesidir.  Birçok sisteme sızarlar ve bu sistemlere zarar vermezler. Hemen hemen hepsinin bir listesini tutup sızdıkları sistemler üzerinde çalışan Pagerank değeri yüksek veya hiti yüksek olan sitelere link eklerler.

Birçok forumda bu tip adamları görebilirsiniz.  Pagerank 5, pagerank 6 gibi sitelerden ucuza link satışı yaparlar. Hele ki satış yapacakları siteleri saklı tutmalarına hiç anlam veremezsiniz.  Parayı aldıktan sonra siteye link adresini eklerler. Link satın alan kişiler olayın hiç farkında değildir. Hatta sitenin gerçek sahipleri uzun bir süre sitelerine eklenen bağlantıları fark etmeyebilirler.   Link satış değerleri pagerank değeri yüksek sitelerde 300-400TL’nin üzerine çıkabilmektedir.

Ellerinde bir sürü sistem vardır. Özelliklede bir server’ı hack ettiklerinde üzerinde çalışan 300-400 kadar siteye erişim sağlayabilmektedirler.  Maalesef ki güvenlik konusunda yetersiz olan host firmaları ve site sahipleri bu durumun önüne uzun bir süre geçemeyebilir.

Kredi Kartı Dolandırıcılığı;

İnternette sıkça karşılaşılan suçlardan bir tanesidir. Özelliklede insanları “Kredi Kartı Borcu Öğrenme” yada “Kredi Kartı Çıkartma” gibi siteler kurarak kandırmaya çalışmaktadırlar. Geçenlerde bir tanesine denk geldim. Bilişim suçları müdürlüğüne şikayet ettikten 2 saat sonra sitenin kapandığını görmek içime su serpti fakat bu zaman zarfında kim bilir kaç kişinin kredi kartı bilgilerini çaldılar?

Sadece 1-2 kişi değil resmen örgüt kurup bu işe girişenler var. Hele ki site kapandıktan bir süre sonra başka bir isimle başka bir yerde aynı işi devam ettirmeleri olayın ne kadar vahim sonuçlar doğurabildiğini gözler önüne sermektedir.  Bu tip internet sayfalarına dikkat ediniz. Kredi kartı borcunuzu da bankanızdan başka hiçbir yere sormayın, öğrenmeye çalışmayın. Karşınıza böyle bir site çıkarsa sakın kanmayın ve bilişim suçları müdürlüklerine şikayet ediniz.

Kredi kartı çalmak için sadece bu tip siteler üzerinden çalışmazlar. Özelliklede sistemlerinize virüs bulaştırarak bilgisayarınızdaki kredi kartı bilgilerini çalabilmektedirler. Bu konuda güvenlik kısmı bir kez daha kendini öne çıkarıyor. İyi bir virüs programı, Antilogger, Firewall gibi yazılımlarla sistem güvenliğinizi sağlamanız gerekmektedir. Aksi takdirde internetten yapacağınız alışverişlerde kredi kartı bilgilerinizi çalabilmektedirler.

Hackerların en büyük gelir kaynaklarından olan kredi kartı dolandırıcılığına maalesef ki bilinçsiz kullanıcılar düşmekte ve ay sonu extraları ile bankaların kapısına başvurmaktalar.

“Hacker Dünyasının Gelir Kaynakları -1” üzerine 3 yorum

 1. Merhaba hocam yazının devamını bekliyorum.Yalnız…
  Host veya domain sağlayan şirketlerin sitenizin bilgileri, teması wareze dağıtılmaya çalışıldığı için serverdan sitenizi çektiğinizde tutup size “Bize haber verin” falan diyorsa eğer bu iş yürümez.Ki ben kendi adıma konuşayım 1 yıl dolmadan 3. farklı şirket ve 4. farlı servera geçtim.
  Link satışı konusunda da evet birçok farklı şey dönüyor.Buna Türkiyenin o çok bilinen ve artık liseli gençlerin daha çok kullanmaya başladığı webmaster forumlarında satışları el altından yürütülmeye de çalışılıyor.Bu işler çok yaygın artık.Herkes el altından 3-5 birşeyler kazanmaya çalışıyor işte.
  Bankacılık sistemi ise gün geçtikçe gelişiyor diye düşünüyorum.En azından birkaç hafta okuduğum bir habere göre bankalar bu tür sorunlarda müşteriye önce o miktarı karşılayıp sorunun giderilmesinden sonra dolandırıcının bulunulması için işlemlerin başlatıldığından bahsediyordu.Bir de bu heykırcılık oyun gibi bişey olmuş.Daha bugün bir arkadaşım sitemi arkadaşına söyleyip hack ettirebileceğinden bahsediyordu. (:

  Yanıtla
 2. Hosting için yurtdışını tavsiye ediyoruz ne yazık ki 🙁 Ucuz ve kaliteli oluyor. Hamzacığım başında geçen güzel olayları anlatabilir. Yurtdışı hostlarıyla ilgili 🙂

  Yanıtla

Yorum yapın