iPhone 6 ilk 24 Saatte 4 Milyonu Aştı

wormy-apple“Apple iCloud güvenlik açığına yanıt tüketicilerden geldi. Apple ’ın yeni telefonu iPhone 6, iPhone 6 Plus 24 saatte ki ön sipariş rakamı 4 Milyonu aştı”

Ağustos ayında 100’ü aşkın ünlü oyuncu, model ve hatta Olimpiyat atletinin çok özel fotoğraflarının bilinmeyen kişiler tarafından 4Chan web forumunda yayınlanmasının yankıları süredursun; Apple Fanları Apple ‘ın yeni telefonu için sıraya girdi bile.

HackApp’in iCloud’daki “Find My iPhone” servisi üzerinde ki güvenlik açığından AppleID ve şifrelerini çalmaya yarayan “iBrute” uygulamasını yayınlamasından bir gün sonra birçok ünlünün çok özel fotoğraflarının yayınlanması ister istemez Apple ‘ın güvenlik açıklıklarının sorgulamasına neden oldu.

Her ne kadar Apple yaptığı resmi açıklamada problemin kendi güvenlik açıkları nedeniyle olmadığını, sorunun kullanıcıların kolay şifre oluşturmasından kaynaklı olduğunu belirtse de ünlü model Joy Corrigan’ın Apple’a dava açması ve FBI’ın konuyla ilgili araştırmalarını sürdürmesi Apple’a olan güvenin bir kez daha sorgulanmasına neden oldu.

Geçtiğimiz günlerde lansmanı yapılan iPhone 6’nın iPhone 5’e oranla ilk 24 saatteki ön sipariş rakamının 2 katına çıkması Apple ‘ın son yaşanan olayda itibar kaybetmediğinin bir göstergesi gibi gözükse de her türlü güvenlik tehdidine karşı kullanıcıların daha dikkatli olması gerektiğini belirten Vizyon Arge Satış Müdürü Sinem Tirkeş; “Türkiye’de 25 Milyon Mobil İnternet kullanıcısı var. Mobil kullanımının yaygın olduğu günümüzde özel yaşantımızdan, iş hayatımıza kadar her şeyi mobil cihazlar üzerinden takip etmemizin getirdiği bazı sorumlulukların bilincinde olmalıyız. Apple kullanımının ciddi rakamlarda olduğu günümüzde siber suçlular marka ve işletim sistemi ayırmaksızın çalışmalarına devam ederken; kullanıcılar olarak bizler bilişim güvenliğine daha çok önem vermeliyiz” diye ekledi.

10 yılı aşkın süredir Bilişim Güvenliği alanında Ar-Ge çalışmaları yapan Inseptra, Surgate; gibi önemli markaları pazara sunan Vizyon Arge; bünyesinde bulunan Security Lab uzmanlarının yaptığı araştırmalarda Türkiye’de en çok Phishing – (Oltalama) saldırıları sonucu kişisel ve şirket bilgilerinin çalındığını; bunda da kullanıcıların doğruluğundan emin olmadığı e-mail ve linkleri açmamaları gerektiğinin altı çizildi.

%100 güvenlik ve %100 güvenli diye bir kavramın maalesef Bilişim Sektöründe olmadığını belirten uzmanlar; son olarak Hesperbot olarak bilinen zararlı yazılım Türkiye’deki banka kullanıcılarını hedef alarak çeşitli kurumlardan gelmiş gibi görünen sahte fatura elektronik postalarını kullanarak yaydığını belirten uzmanlar ayrıca kullanıcıların oluşturdukları kolay şifrelerinde hem kişisel, hem de şirket verileri için büyük bir tehdit oluşturduğunu belirtti.

Vizyon Arge Akademi bünyesinde kullanıcıları bilinçlendirmeye yönelik gönüllü eğitimler verdiklerini ve üniversitelerle de iş birliğinde olduklarını belirten Tirkeş; son beş yıldır Web üzerinden gelen tehditleri engellemeye yönelik ileri düzey Arge çalışmaları olduğunu ve 2015’de yepyeni bir marka ile global pazara açılacaklarının sinyalini verdi.

Demek ki adamları her halükarda takdir etmek gerekiyor 🙂

“iPhone 6 ilk 24 Saatte 4 Milyonu Aştı” üzerine bir yorum

 1. adamlarin taktik su ve mukemmel isliyor:-)
  1) az sayıda ürün piyasaya çıkar.
  2) high end veya yüksek gelir kesimli müşterileri hedefle.
  3) pazar payından ziyade kara odaklan.
  4) insanların yeni apple ürünleri için çıldırmalarını sağlamak üzere bir halo effect (hale etkisi) yarat ve arkana yasla ve izle:-).cihazlar cok ucuk,kacik degil ama algi ve etkileri var insanlarin zihninde.asil meselede bu zaten.

  Yanıtla

Yorum yapın