İtina İle Instagram Hesabı Patlatılır!

Hacker’lar Türk Instagram kullanıcılarını hedef almaya devam ediyor. Bazı zararlı uygulamalarla Instagram profilinizi ziyaret edenleri göstermeyi, takipçi kazandırmayı ve profil performansını analiz etmeyi vaat ederken şifrenizi çalabiliyorlar.

Son olarak Intel Security’nin mobil malware araştırma ekibi, Google Play Store’da Instagram şifrelerini çalan bazı yazılımları tespit etti. Intel Security’nin uyarısı üzerine Google, bu zararlı uygulamaları mağazadan kaldırdı. Ancak tehlike bitmiş değil, benzerleri mutlaka ortaya çıkacaktır.

Türkiye’deki Instagram kullanıcılarının şifrelerini çalmak üzere tasarlanmış olduğu tespit edilen tehlikeli Android uygulamaları, Instagram hesaplarına olan erişimi analiz etmeyi ve takipçi sayısını artırmayı vaat ediyor. Ancak bu bir tuzak ve birçok Instagram kullanıcısı bundan habersiz!

Instagram’a benziyor

Kötü amaçlı uygulamanın görünümü, Instagram’ın orijinal logosu ve tasarımıyla sunulduğu için, kullanıcılar güven duyarak “Instagram ile giriş yap” düğmesine basıp giriş yapıyor. Kullanıcılara Instagram performanslarını ölçümlemeyi ve profillerini ziyaret edenleri görüntülemeyi vaat eden kötü amaçlı uygulamalar, şifre bilgilerini çalarak hackerların sunucularına yönlendiriyor. Sonrasında ise kötü niyetli hackerlar Instagram’a giriş yapıp hızlıca ayarlardan e-posta ve şifreleri değiştirerek hesapları ele geçiriyor.

Farklı platformlarda farklı şifreler kullanın!

Bu zararlı uygulamaları üreten kötü niyetli kişiler, aynı şifre ve e-posta kombinasyonlarını kullanarak diğer sosyal ağlarda da denemeler yapıyor. Dolayısıyla bir kişi Instagram hesabını bu kişilere kaptırdığında, aynı e-posta ve şifrenin kayıtlı olduğu Facebook, Twitter ve YouTube hesapları da ele geçirilebiliyor.

Siber dolandırıcılar, yüksek sayıda takipçiye sahip markaları, ünlüleri ve sosyal medya fenomenlerini de hedefliyor.

Mobil güvenlik uygulaması kullanın

Intel Security, kullanıcılara kendilerini güvene almaları için mobil güvenlik ve parola yönetim yazılımı yüklemelerini öneriyor. Ayrıca bilinmeyen kaynaklardan indirilen uygulamalara da güvenilmemesi gerektiğini bildiren Intel Security uzmanları, güvenlik uygulamaları kullanılmasını tavsiye ediyorlar.

İndirilen uygulamalar arasında güvenlik sorunu yaratanları tespit ederek uyarı gösteren McAfee Mobile Security, mobil kullanıcıları şifre hırsızlarına karşı koruyor ve verilerini güvene alıyor. Akıllı telefonlarınıza McAfee veya benzer güvenlik yazılımlarını kurarak bu tarz tehlikelere karşı bir nebze daha korunabilirsiniz.

Elbette ki zincirin en zayıf halkası sizsiniz!

Bilinçli olmak gerekiyor. Öyle her profilinizi görüntüleyenleri görün, takibinizden çıkanları görün gibi vaatlere kanmamamız lazım! Hele ki telefonunuza bir uygulama kurarken sizden istemiş olduğu yetkileri mutlaka okuyun! Şüphe duyuyorsanız asla ve asla kullanmayın! Uygulama yayıncılarının gerçek olup olmadığını da inceleyin!

Aman dikkat…

“İtina İle Instagram Hesabı Patlatılır!” üzerine 27 yorum

  1. İnstagram hesabimin kullanici adini değiştirdim değiştirmez olaydim hesabim donduruldu geri almak istiyorum cok eski hesabim cok anılarım resimlerim videolarım var yardımcı olurmusun 0532

    Cevapla

Yorum yapın

teakolik hamza şamlıoğlu blog logo

Wordpress altyapısını kullandığımız bu sistem, Sunucu Çözümleri firmasında yüksek performans sağlayan özel sunucularda barındırılmaktadır. Görüntülemek için en iyi Chrome tarayıcı, 1920x1080 çözünürlük ve Full HD Android telefonlarda çalışır. Ayrıca Sitedeki içeriği istediğiniz gibi çarpabilirsiniz. :)