Twitter Hesabı Giriş Geçmişi

Twitter hesabınızın hacklendiğini varsayalım. Twitter hesabınızı geri aldıktan sonra hackleyen kişinin hesabınızda bazı ipuçlarını bıraktığını biliyor muydunuz?

Eğer saldırgan Twitter hesabınızı ele geçirdiği zaman Proxy, VPN veya TOR gibi bir sistem kullanmıyorsa (ip adresini gizlemiyorsa) Twitter hesabınıza giriş yaptığı zaman bir iz bırakmış olacaktır.

Twitter hesabınız hacklendiği zaman ilk yapacağınız iş Twitter desteğine başvurmak olmalıdır. Twitter hesabınızı geri almak için Twitter destek formunu doldurarak, konuyu kısa ve net olarak (mümkünse İngilizce) belirtmeniz gerekiyor. Twitter 24-48 saat içerisinde başvurunuza geri dönüş yaparak, sizden bazı bilgileri doğrulamak amacı ile istiyor. Doğru bilgileri ilettiğiniz takdirde ise Twitter hesabınızı 2-3 gün içerisinde geri alabiliyorsunuz.

Gelelim Senaryomuza?

Hesabınızı geri aldıktan sonra hackleyen şahsın tespiti ve Türk Ceza Kanununun 243. maddesince ceza almasını istiyorsanız aşağıda anlatacağım işlemleri adım adım gerçekleştirerek saldırganın ip adresini tespit edebilir ve ilgili makamlara sunabilirsiniz.

Hele ki bu işi yapan saldırgan yürek yemişse (hesabınıza girerken ip adresini gizlemediyse) ceza almaması için hiçbir neden kalmıyor!

Öncelikle Twitter’da “Ayarlar” bölümüne geliyoruz. Ayarlar bölümünde sol menü üzerinde yer alan, “Twitter Verilerin” sekmesini tıklıyoruz. Bu sekmeyi tıkladığınız zaman Twitter sizden şifrenizi isteyecektir. Şifremizi girdiğimizde ise sağ bölümde birçok bilgi karşınıza geliyor.

Üst bölümde hesabı ne zaman oluşturduğunuz, giriş yaptığınız cihaz veya uygulamalara ve operatörünüze ait bilgiler bulunuyor. Hemen alt kısımda ise “Giriş Geçmişi” bölümünü göreceksiniz.

Giriş Geçmişi

Bu bölümde Twitter, hesabınıza giriş yaptığınız zaman hangi uygulamayı ve hangi ip adresini kullandığınızı kayıt altına aldığını göreceksiniz. Uygulama, tarih ve saat, ip adresi stunları içerisinde hesabınıza giriş yaptığınız yerleri / giriş yapan kişinin bilgileri üç ay geriye doğru kayıt altına alınır.

Bu bilgileri silemiyorsunuz. Bu sebeple saldırgan hesabınıza giriş yaparsa burada bir iz bırakmış olacaktır. Kısacası üç ay geriye doğru giderek hesabınıza giriş yapan ip adresini, kullanılan uygulamayı, giriş tarihini ve hesaba login olunan saati görebilirsiniz.

Hadi kolay gelsin…

Not: Hesabınızı korumak için SMS doğrulamasını mutlaka aktif edin!

“Twitter Hesabı Giriş Geçmişi” üzerine 3 yorum

    • Yalnızca 3 aylık data tutulmaktadır. Ancak resmi başvurularda (terör suçu gibi) Twitter daha da geçmiş olan dataları anlaşmalı hükümetlere sunabilir.

      Cevapla
  1. Sevgilimle ortak kullandığımız hesabımız var o benim girdiğim saatleri anlık görebiliyor fakat benim cihazda onun giriş yaptığı saatler anlık göremiyorum,test etmek için yanyanayken onun telinde açık bıraktım twiteri benim telden baktın yine 6 saat önce aktifti vb yazıyor nasıl düzeltebilirim yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler

    Cevapla

Yorum yapın