Kaddafi’nin Ölümü Hackerlara Yaradı

Steve Jobs ‘un ardından şimdi de hackerlar Kaddafi’nin ölümü üzerinden prim yapmaya başladılar. Son zamanlarda popüler olarak Kaddafi’nin resimleri ve videoları sosyal ağlar üzerinden yayılmakta. Bunu fırsat bilen hackerlar Reuters, Ntvmsnbc gibi popüler platformlarda yer alan Kaddafi videolarının popülaritesini kullanarak saldırmaya başladılar.

Hedeflerinde her zamanki gibi son kullanıcılar var.

Bu ölümlerin herkesin ilgilisini çekmesi ve büyük haber ajansları, gazeteler gibi platformlarda yayınlanması üzerine Hackerlar bu video içeriklerini kendilerine göre sahte mesajlarla değiştirerek son kullanıcılara iletiyorlar. En son görülen saldırılardan bir tanesi de Sosyal Medya üzerinde dolaşan Kaddafi videosu olarak iddia edilen Video-Gadhafi.mpeg.exe dosyası.

Saldırganlar Video-Gadhafi.mpeg.exe dosyasını Kaddafi’nin gerçek videosu olduğunu belirterek son kullanıcılara saldırmaktalar. Bu dosyayı indirip sisteminizde izlemek için çift tıkladığınız zaman Video-Gadhafi.mpeg.exe dosyası bilgisayarınıza zararlı yazılımlar yüklemekte. Ardından tüm bilgisayarınızın kontrolü saldırganların eline geçmekte.

Bilgisayarınız Video-Gadhafi.mpeg.exe dosyası üzerinden yüklenen zararlı yazılımlar sayesinde uzaktan kontrol edilebilir bir hale geliyor. En dikkat çekici tarafı da antivirüslere yakalanmamak için zararlı yazılım kendini internet üzerinden sürekli güncelleme yaparak yeni varyasyonları ile kimliğini değiştirmesi. Antivirüs firmaları bir yandan zararlı yazılımı tespit edip, database’lerine eklerken diğer bir yandan hackerlar bu yazılımı kurbanın bilgisayarında otomatik olarak güncelleyerek fark edilmesini engelliyorlar.

Bir başka saldırı ise Kaddafi’nin resimlerinin olduğu söylenilen rar dosyaları.  Bu dosyaları yine bilgisayarınıza indirip açmaya kalktığınızda sisteminize zararlı yazılımlar yükleniyor ve bilgisayarınızın tüm kontrolü saldırganların eline geçiyor.

Bilgisayarınız üzerinden yaptığınız alışverişler, e-posta şifreleri, kredi kartı ödemesi sırasında kredi kartı bilgileriniz ve aklınıza gelebilecek her türlü datayı kötü niyetli saldırganlar bu zararlı yazılımlar sayesinde ele geçirmekte.

Siz siz olun,  tanımadığınız kişilerden gelen e-posta mesajlarındaki bu tarz .Exe,  .Rar gibi dosyaları sisteminizde açmayınız.  Elbette ki tanıdıklarınızın, arkadaşlarınızın ve dostlarınızın bilgisayarını ele geçiren saldırganlar onların e-postaları üzerinden de sizlere saldırabilmekte.

Güvenliğiniz için, iyi bir antivirüs ve bu yazılımı sürekli güncellemeniz gerekiyor. Fakat en önemlisi her zamanki gibi sizin dikkatli olmanızdır. Ne kadar güvenli bir bilgisayara, bir networke sahip olsanız da insan faktörü her zaman en etkili korunma yöntemidir. Aman dikkat…

“Kaddafi’nin Ölümü Hackerlara Yaradı” üzerine 6 yorum

 1. Bilgisayar != Windows

  Bilgisayarınız ele geçirilir yerine windowsunuz ele geçirilir denmesi daha uygun olur bence.

  Özgür yazılım destekçisi bir dost..
  Linux, Unix, FreeBSD, Ubuntu, Fedora, LibreOffice, OpenOffice
  Teşekkürler..

  Cevapla
 2. Bende Linux severim hatta uzman olduğum birçok konu var. Sorum şu Linux ele geçirilemiyor mu sanıyorsun 🙂 Linux’da opensource olması olayı daha güzel yapıyor 🙂

  Cevapla
 3. Kendini güncelleyen virüs ha? Ne günlere kaldık! Yakında Hackerlar için “korsan virüs teknik destek hizmeti” de çıkarsa şaşırmam :). Ancak, bu örnek çok temel bir soruna işaret ediyor… Virüsler kendini internetten güncelleyip sürekli kimlik değiştirirse antivirüs yazılımları başarısız olmaz mı? Antivirüs yazılımları hiçbir işe yaramayan kodlara mı dönüşecek?

  Cevapla

Yorum yapın