Kilo Kontrol Hareketi Başladı

Türk Obezite Vakfı (TOV), tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de hızla artan ve önemli sağlık sorunlarına yol açan obezite konusunda halkı bilinçlendirmek amacıyla Kilo Kontrol Hareketi’ni başlattı. GlaxoSmithKline (GSK) nın desteğiyle hayata geçirilen, www.kilokontrolhareketi.com sitesinde; beden kütle indeksi ölçüm tablosu, analizi, kilo kontrolünde yönlendirici bilgiler, süreci takip eden program, günlük hayatta uygulanabilecek basit ama etkili egzersiz önerileri, lezzetli ve sağlıklı yemek tarifleri yer alıyor. Hareketin, önümüzdeki günlerde farklı platformlardan da halka ulaşması planlanıyor.

Türk Obezite Vakfı (TOV), 7 Mart Pazartesi günü Ritz Carlton Otel’de düzenlediği bir basın toplantısında Kilo Kontrol Hareketi’ni tanıttı. GlaxoSmithKline desteğiyle düzenlenen basın toplantısında TOV Başkanı Prof. Dr. Hasan İlkova, Prof. Dr. İlhan Satman, Prof. Dr. Taner Damcı, GSK Tüketici Sağlığı Genel Müdürü Sevgin İşlekel, Diyetisyen Özlem Balık ile Gastronomi Danışmanı ve Yemek Programcısı Emel Başdoğan; Kilo Kontrol Hareketi’ni anlattı.

Toplantıda konuşan Türk Obezite Vakfı Başkanı Prof. Dr. Hasan İlkova, çağımızın en tehlikeli sağlık sorunlarından biri haline gelen obezite konusunda dikkat çekici bilgiler verdi. Obezitenin kalp hastalıkları, yüksek tansiyon, diyabet, inme ve bazı kanser türleri gibi birçok ciddi hastalığa yol açabileceğini söyleyen Prof. Dr. İlkova, “Son yıllarda Türkiye de dahil olmak üzere tüm dünyada fazla kilolu ve obez insanların sayısı hızla artıyor. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) verilerine göre dünyada 400 milyonun üzerinde obez ve yaklaşık 1.6 milyardan fazla kilolu birey bulunuyor. Bu rakamların 2015 yılında sırasıyla 700 milyon ve 2.3 milyara ulaşacağı tahmin ediliyor.” dedi.

“Başta DSÖ olmak üzere pek çok uluslararası kuruluş, sağlıklı beslenme alışkanlıklarının yerleştirilmesi ve daha hareketli bir yaşam biçiminin benimsenmesi konularında önemli çalışmalar yapıyor. Biz de Türkiye’de obezite ile mücadelemizde, herkesi harekete geçirmek için özel bir platform oluşturmak istedik ve www.kilokontrolhareketi.com sitesini açtık. Sitemiz, kişilerin kolaylıkla beden kütle indeksini hesaplayabilecekleri, kendi kilo kontrol planlarını oluşturabilecekleri, sağlıklı beslenme, egzersiz ve destek tedaviler konusunda bilgi alabilecekleri bir platform. Herkesi, www.kilokontrolhareketi.com adresine tıklayarak beden kütle indekslerini hesaplamaya, bu rakam 25 ve üzeriyse de fazla kilolarıyla mücadele için harekete geçmeye çağırıyoruz” diye konuştu.
GSK Tüketici Sağlığı Genel Müdürü Sevgin İşlekel konuşmasında şirketin global misyonu doğrultusunda, Türkiye’de obezite tehlikesini dikkatle izlediklerini ve araştırmaları takip ettiklerini belirtti ve “Bu dönemde gündeme gelen kilo kontrol hareketi projesini hiç düşünmeden kabul ettik. Projeye elimizden gelen tüm desteği vereceğiz. Obezitenin kişisel değil, toplumsal bir sorun olduğunu düşünüyoruz.”dedi. Ardından Prof. Dr. İlhan Satman Turdep 2 araştırmasının sonuçlarıyla Türkiye’de obezitenin durumuna ilişkin yükselen rakamları, Prof. Dr. Taner Damcı da obezitenin zararlarını ve yaşam kalitesi üzerindeki olumsuz etkilerini paylaştı.

Kilo Kontrol Hareketi’nin danışmanlarından Diyetisyen Özlem Balık kilo kontrolünde sitede detaylıca yer alan kalori/yağ oranlarının iyi bilinmesi gerektiğinin altını çizdi. Gastronomi Danışmanı ve Yemek Programcısı Emel Başdoğan da aç kalmadan, doyurucu yemeklerle kilo kontrolünün mümkün olduğuna dikkat çekti, kilokontrolhareketi.com için özel olarak hazırladığı lezzetli ve sağlıklı tariflerden örnekler verdi.

“Kilo Kontrol Hareketi Başladı” üzerine 3 yorum

 1. Copy paste yaparak blog yazılır mı?

  Yapılsa da alıntılanan yerin kaynağını belirtmek gerekmez mi?

  Siz sitenizin en altına demişsiniz:

  “Telif Hakkı: Bu sitedeki herhangi bir yazı, resim, haber tamamen sizindir. İstediğiniz gibi çarpın, sadece çarptığınız yazıya TEAkolik bağlantısı ekleyiniz.”

  “…TEAkolik bağlantısı ekleyiniz.” demesini iyi biliyorsunuz.

  Keşke herkes çarptıkları için böyle yapsa…

  Yanıtla

Yorum yapın