LCD ve Plazma Arasındaki Farklar ; LCD mi ? Plazma mı ?

Bu gün sizlere LCD ile PLAZMA arasındaki farklardan bahsedeceğim. Bir televizyon alacaksınız ve LCD mi yoksa PLAZMA mı ? Karar veremiyorsunuz. Aslında LCD ile PLAZMA arasındaki farkları ve çalışma prensiplerini bilmediğimiz için kararsız kalıyoruz da diyebilirim. Malum evleniyorum bende bir TV alacağım küçük bir araştırma yaptım ve sizlerle gelin bu gün LCD televizyon mu Plazma mı alalım karar verelim ..!

Öncelikle ;

LCD nedir ?

lcd.jpg LCD Likit kristal yani 1888 yılında bitkibilimci Fredreich Rheinizer ‘ın keşfettiği yarı sıvı yarı katı bir likit maddedir. 60 lı yıllardan sonra bu maddeye dışarıdan elektrik verilerek likit kristallerin üzerlerine verilen ışığın özelliğini değiştirdiğini buldular. Yani bu maddeye elektrik akımı verildiğinde ışık değişebilmekteydi. Sonradan TFT LCD olarak iki cam tabaka arasına bu maddeyi yerleştirerek ekranlar üretilmeye başlandı. Ör: Notebook ekranları ikicam arasındaki bu madde elektrik akımları sayesinde verilen voltajın şiddeti değiştirilerek likit kristallerin kutup değiştirmesi ve bu sayede ışığın şiddeti değiştirilerek gözümüze parlak renkler sunan ekranlar oluştu.

LCD ler parlak renkler verirler yani kaliteli görüntü elde edebiliyorsunuz hatta doğal bir resme LCD de baktığınızda renkler daha parlak olduğu için gözümüze daha canlı görünmektedir. LCD ler bu saydığım bu likit kristal özellikleri sayesinde titreşimde yapmazlar. Yalnız CRT monitörlere ( Eski teknoloji tüplü ekranlar TV ler) tepkime süreleri daha azdır.

Peki nedir bu tepkime süresi ?

LCD 2MS tepkime süresi teknolojisi ve Yeni ASUS PG191 makalemde de belirttiğim gibi tepkime süresi

Peki tepkime süresi nedir ? Tepkime süresi ekrana gelen görüntü ile bir sonraki gelecek olan görüntü arasındaki zaman farkıdır. Bu zaman farkı ne kadar az olursa görüntü o kadar tatlı olur. O kadar net ve düzgün bir biçimde yansır. Eski tip dediğimiz CRT yani tüplü monitör teknolojisinde bu Sıfıra yakın hatta bazı markalarda sıfırdır.

Yani anlayacağınız CRT monitörlere göre tepkime süresi LCD monitörlerde daha fazladır böylelikle görüntüdeki gecikmeden dolayı hareketli görüntülerde biraz fluluk dediğimiz karışma olabilir. Gerçi ASUS firması 2 milisaniye li bir LCD üretti bile yani bu LCD lerdeki yeni teknolojiler sayesinde görüntü mükemmeliyeti yakaladı da diyebilirim. Eğer LCD alacaksanız muhakkakki tepkime süresini sorun ve 8MS den aşağı bir tepkime süresi olan yani 6 ms 4 ms yada 2 ms lik bir LCD alın derim.

LCD lerin özellikleri :

Avantajları ;

 • Düşük güç tüketimi
 • Titreşim yapmaz. böylelikle gözünüzüde bozmaz.
 • Görüntü net ve parlaktır.
 • Küçük ve hafiftirler kolaylıkla taşınılabilir ve küçük olmalarıyla kullanım kolaylığı sağlarlar.

Dezavantajları ;

 • Tepkime süreleri düşüktür. ( 2MS alırsanız dezavantaj olmaktan çıkar tabiki..)
 • Ömürleri kısadır çünkü ekran pikselleri çabuk bozulur.
 • Kontrastları düşük ve görüş açıları dardır.

Kontrast nedir?
Kontrast görüntüdeki en parlak bölüm ile en karanlık bölüm arasındaki farktır. Eğer bir ekran mesela deyip örnek verirsek 100cd/m²’lik bir parlak beyaz ölçümüne ve 1cd/m²’lik bir siyah ölçümüne sahipse kontrast 100:1 oranında kaydedilir. Siyah ve beyaz arasındaki kontrast aralığı genişledikçe, iki uç arasındaki gri tonlar ya da ara seviyeler daha rahat görülür. Ne kadar geniş o kadar iyi görüntü ..!

bunada küçük bir açıklama yaptıktan sonra devam edelim.

Yani kısaca özetlersek ..

LCD ALACAKSANIZ …

Pikseller bir süre sonra ölüyor, Isınma yapıyor tozlu bir ortamda kullanıyorsanız Soğutma fanı tozu emecek ve sonra millerine biriken tozlar sayesinde gürültü çıkartmaya başlayacak..! Bunları göz önüne almanızı tavsiye ederim. Tabi bunun yanında düşük güç tüketimi titeşim yapmaması ile gözü yormaması ve göz bozulmasına karşı önlem ayrıca küçük hafif ve taşınılabilir olması ve yüksek çözünürlüklerde kaliteli görüntü sunması gerçektede insanı cezbediyor diyebilirim. Ayrıca bu pikseller 3 yıl gibi bir süre içinde garanti kapsamına alınıyor. Yani pikselleriniz öldüğü zaman garantiden TV nizi değiştirebilirsiniz tamiri yok yani yenisini vermek zorundalar… 🙂 Yada ekranı değiştirecekler sonuçta aynı maliyet onlar için … 🙂 Ayrıca bir bilgisayarınız varsa LCD TV nizi PC nize bağlayabiliyorsunz. Genelde birçoğunda PC girişi mevcut. Yani dijital bağlantı sistemi…..

Evet konuyu biraz özetliyorum ve LCD alacaksanız diyerek birkaç tavsiyede bulunmak isterim.

Bir mağazaya gittiniz ve asker gibi yanyana dizilmiş LCD TV leri gördünüz.. Aman dikkat genelde yüksek çözünürlükte ayarlanmış resimler yada küçük akvaryum balıkları gibi gözü yanıltıcı tamamen satmaya yönelik animasyonlarla karşı karşıya kalırsınız. Aslında bazı mağazalarda gördüm aynı görüntü LCD ve hemen yanında PLAZMA TV de veriliyor işte bu tip karşılaştırmalara bakın derim. LCD TV lerde karanlık videoları izlemenizi ve dikkat etmenizi tavsiye ederim. Çünkü karanlık sahnelerde görüntüde seçmede alılamada zorluk yaşarsanız ve kenarlarda görüntü eğer kapanıyorsa ve renklerdeki canlılık ölüyorsa sakın almayın derim.
Birçok TV üreticisi LCD paneli ayrıca alır kendi üretmez ve bu panele kendi meslek sırları olarak birkaç iyileştirme yapar önemli olan bu panelin ne kadar kaliteli olduğudur.
Ayrıca bu panelin kalitesini hızlı görüntülerde mesela TOKYO Drift filmindeki gibi hızlı sahneleri izlerken dikkat etmenizi isterim yukarıda da belirttiğim gibi TEPKİME SÜRESİ uzun olan panellerde görüntü bulanıklaşıp flu bir hale geliyorsa sakın almayın derim. Ama LG Samsung ve SONY gibi birçok üretici firma bu panele öyle iyileştirme yapıyorlarki bu tip sorunları hisssettirmiyorlar bile…

Gelelim PLAZMA TV lere…

Plazma nedir ?

plazma.jpgPlazma birbirine eşit sayıda bağımsız olarak yerleştirilmiş elektron ve pozitif iyonlardan oluşan gaz karışımlarının farklı bir tipidir diyebilirim. Daha açıklayıcı olursam sanrım biraz kafanız karıştı bir madde 3 halde bulunur bunu orta okulda öğrendik nedir bu üç hal ..

Maddenin katı hali, gaz hali ve sıvı haliydi.. İşte plazma teknolojisi ise maddenin diğer bir halidir. 4. hal diyebiliriz 🙂 Maddenin plazma hali … Gaz haline gelen bir maddeyi çok yüksek sıcaklıklara ısıtırsanız, enerji alanı elektronlar çekirdeklerinden kurtulur ve gaz plazma haline geçer. Yani orta okulda öğrettiklerinde maddeninplazma hali yoktu son 10 yıldır felan bildiğim kadarıyla keşfedildi. Aslında vardı ama sonradan buldular 🙂

Maddenin plazma hâline dünya üzerinde çok az rastlamamıza rağmen kâinatta plazma hâli fazlalık bakımından maddenin diğer hâllerine karşı ezici bir üstünlüğe sahiptir. Şöyle ki; kâinattaki toplam madde miktarının % 99’unun plazma hâlinde olduğu sanılmaktadır. Örnek verecek olursak tüm yıldızlar, nebulalar ve yıldızlararası uzay plazma hâlindeki maddeden oluşur. Alıntırıdr: Bilgilik.Com

Plazma TVlerde TV içerisindeki maddeye elektrik verildiği zaman madde plazma haline dönüşür ve gözle görünmeyen UIV ışınları yaymaya başlar. Bu ışın TV içerisindeki YEŞİL, MAVİ ve KIRMIZI fosfor tabakalarına çarparak gözle görünür hale gelir. Bu yöntem ile Plazma TV ler bambaşka bir teknolojidir diye bilirim.

PLAZMA TV içerisindeki Piksellerin herbiri özel bir gaz karışımı ile sıkıştırılmış olarak yapılmıştır. Bu plazma kutucukları yani pikselleri içerisinde Kırmızı, Yeşil ve MAVi fosforlar mevcuttur bu sayede UIV ışınları ile görüntü gözle görülebilir hale gelir.

PLAZMA ların Özellikleri ;

Avantajları ;

 • Eni 2,60 Metre ye kadar plazma TV leri bulabiliyorsunuz en büyüğü bu bildiğim kadarıyla Panasonic ‘in yeni plazması
 • Hafiftirler ve az yer kaplarlar kullanım kolaylığı sağlarlar
 • HD destekli görüntü kalitesi sağlayabilmekteler.

Dezavantajları ;

 • LCD lere nazaran görüntü kaliteleri düşüktür.
 • Uzunsüre ekranda aynı görüntü kalırsa bu yapışır oraya ve silinmez. ( Bunu anlatacağım aşağıda )
 • Güç tüketimi fazladır.
 • Fiyatları pahalıdır.

Plazma TV alacaksanız..!
LCD TV ler 15 yıllık bir tarihe sahiptir. Fakat plazmalar çok daha eski bir tarihe sahiptir ve teknolojileri oturmuş durumdadır diyebilirim. LCD ler Notebooklar gibi birçok teknolojide kullanıldıkları için daha çok tercih ediliyor diyebilirim. Plazmalar ise 70 lere dayanıyor oysa 15 yıldır LCD ler TV lerde kullanılmakta…

Plazma TVler 160 ekran büyüklüğe kadar ulaşabilmekte, LCD’ler ise 106 ekrana kadar bulunabiliyor. Daha büyüğünü bilmiyorum ama çıkmışta olabilir teknoloji bu takip etmek çok zor. Plazma ekranlar, LCD ekranlara kıyasla yanlardan daha net görüntü verebilmekte yani yukarıda söylediğim gibi LCD lerde görüş açışı yanlarda kötü ama plazmalar yandan bakışlarda yani değişik açılarda daha iyi görüntü veriyor.

Plazma satın alırken şunuda göz önünde bulundurmanızı tavsiye ederim Plazmalar LCD lere göre biraz daha ağırdırlar yani koyacağınız yer duvar ise o zaman daha sağlam bir askı yada tutacak sistemi kullanmanız gerekebilir aynı büyüklükteki bir LCD çok daha hafiftir.

LCD ve Plazma televizyonu birbirinden ayıran en önemli özellik plazmanın plaka arasında fosfor, LCD’nin ise likit kristal olmasıdır. LCD’de görüntü açısı plazmadaki kadar büyük değildir LCD teknolojisinde görüntü plazmaya göre çok parlaştır. Normal televizyonda 1 saat sonra gözünüz yorulurken Plazma TVlerde 4 saat LCD’de ise 2,5 saat sonra gözünüz yorulmaya başlar.

Plazma TV lerde yukarıda LCD leri anlatırken bahsettiğim SİYAH renk korkusu yoktur. LCD ler siyah renkte solarken PLAZMA lar siyah renkte çok daha başarılır. Gece çekimi olan bir video izlerken Plazma TV lerde çok daha net görüntü elde edebilirsiniz…!

Fakat dikkat etmenizi istediğim çok daha önemli bir sorun var..

Plazma TV lerde sabit bir görüntü ekranda sürekli kaldığı zaman o görüntünün izi kalmakta.. Yani şöyle açıklayayım TV izlerken hangi kanaldaysanız o kanalın logosu sürekli solda üstte yada sağda felan durur ve bu logo sabittir. Plazma TV nizde sürekli maç izliyorsanız bir süre sonra LİG TV nin LOGOSUNUN Ekrana yapıştığını görebilirseniz hiç şaşırmayın..! Yani bu logo birden orada kalır ve kanal değiştirseniz dahi logo silinmez ekrana resme n yapışır..!

Tabiki bu her plazmada var diyemem yani Her plazmada kanal logosu yapışmaz her LCD de de siyah renkte solma olmaz.

Çünkü teknoloji hızla ilerlemekte ve LCD ekran üreten firmalar siyah renk üzerine kendilerini yoğunlaştırmış kendilerine özel çözümler üretmekteler. Aynı zamanda da PLAZMA TV üreticileride Sabit görüntünün ekrana yapışması üzerine kendilerini geliştirmekte ve çok daha ileriye gitmektedirler.

NOT: Eğer TV yi izleyeceğiniz mekan yani odada 2 yada 3 metreden TV izleyecekseniz LCD TV almanızı tavsiye ederim. Eğer ki 3 metreden uzak yani 4 – 5 metreden TV izleyecekseniz o zaman PLAZMA TV öneririm. Yerim büyük derseniz Plazma tercih edin derim ama plazmalar biraz fazla ısınır yani birde klima gerekebilir 🙂

Tabi Plazma üreticilerininde bu ekranda görüntü yapışmasına karşın LCD TV lerin panellerini özel olarak değiştirmesi gibi kendi ekranlarında farklı çözümler bulmuşlar bazı firmalar white wash ile sabit kalan kanal logolarının bir süre sonra temizlenmesini sağlayan teknolojileri ile film filter ile logo çok fazla ekranda kaldığında ekran filtresinin devreye girerek logonun ekrana yapışmasını önleyen çözümleri mevcut.

Evet bu gecelik bu kadar daha sonraki makalemde sizlere DLP TV ler ile yeni teknoloji SED TV lerden bahsedeceğim ve aralarındaki farkları anlatacağım …

“LCD ve Plazma Arasındaki Farklar ; LCD mi ? Plazma mı ?” üzerine 77 yorum

 1. sayende cok bilgi sahibi oldum, hele ki bilgisayarim icin alacagim yeni ekran icin.

  tesekkürlerimi iletiyorum, süper bir yazi olmus…

  Cevapla
 2. Ben şuan crt mönitör kullanıyorum.Lütfen sorumun cevabını [email protected] adresine yollayın.Ben 17 inch CRT mönitörle 17 inch LCD mönitörü yanyana getirip 1280*1024 piksele ayarladım.Görüntü CRT mönitörde küçük LCD mönitörde büyüktü.İkiside aynı çözünürlüğe ayarlıydı ve ekran boyutları da aynıydı.

  Cevapla
 3. selam arkadaslar arkadasimiz anlattiklarina bire bir katiliyorum
  plasma ile LCD arasindaki farki ben alamk istedigim yerde kendi gözlerimle görmüstüm ve buna dayanaraktan sorup sorusturdum
  ve burada arkadasin anlattiklariyla arasinda fazlkasi var eksiigi yok

  ve secimim PLASMA oldu 1.16 boyunda yani 42 soll bir plasma aldim LG nin harika birsey arkadasin dikkat edilmesi gereken anlatimindaki sorunlarin da hic birisi yok yani mükemmel

  almak isteyenleretavsiye ederim

  arkadaslar PLASMADAKI görüntünün aynisini LCD de almak isterseniz ozaman cebinize birazdaha güvenip en azinda 30% fazla bir miktarida gözden cikarmaniz gerekiyor

  tavsiyem PLASMADIR

  saygilar

  Cevapla
 4. vallahı teknosa calısanıyım 3 aylık elemanım bu bılgılere yarın cok ıhtıyacım vardı.süpersın.aklına,arastırmana,emegıne,bılgıne saglık

  Cevapla
 5. Harika bir açıklama yapmışsınız.Sizi tebrik ederim.Yıllardır LCD ve PLAZMA arasındaki farkı merak eder ve bi çıkış yolu bulamaz,anlatılanları anlamakta güçlük çekerdim.Sayenizde tam anlamıyla LCD de ki ms özelliğini ve plazmanın artı ve eksilerini,LCD ye göre farklarını,kullanılabilirliklerini tam anlamıyla anladım.7 ay sonra evleniyorum ve 106 ekran bir tv alacağım.Sayenizde doğru bir karar verebileceğimi bilmek beni çok mutlu ediyor.Ömrünüz boyunca başarılarınızın devamını diler,düzgün türkçeniz ve harika anlatım tarziniz için sizi tebrik ederim.Bravo…

  Cevapla
 6. diger arkadaşlarında dediği gibi süpersiniz bu bilgiler benim gibi lisede okuyan ve ilk öğretim öğrencilerinin çok işine yarıyacaktır. tüm öğrenciler adına size çok teşekkür ederimm…!!!:D SAOLUN…!!!

  Cevapla
 7. diger arkadaşlarında dediği gibi süpersiniz bu bilgiler benim gibi lisede okuyan ve ilk öğretim öğrencilerinin çok işine yarıyacaktır. tüm öğrenciler adına size çok teşekkür ederimm…!!!:D SAOLUN…!!!:D

  Cevapla
 8. Burhancan Gürdoğan ;

  Arkadaşım CRT ekranın altında ekran ayarları olan üzerinde + – yazan tuşlar vardır yada Dijital bir menü olabilir görüntüyü sağa sola ve yukarı aşağı büyütebilirsiniz. CRT monitörlerde her çözünürlük değiştirdiğinizde muhakkak ki bu ayarları yapmanız gerekmektedir.

  Cevapla
 9. cok teşekkür ederim size süper bi bilgi sahibbi oldum.Amaaa şunu anlamadım ilk başta LCD’nin avantajları kısmında,”Titreşim yapmaz. böylelikle gözünüzüde bozmaz.” dediniz,sonrada “Normal televizyonda 1 saat sonra gözünüz yorulurken Plazma TVlerde 4 saat LCD’de ise 2,5 saat sonra gözünüz yorulmaya başlar.”dediniz hangisi dogru_?

  Cevapla
 10. erdem ;

  Şunu söylemek istedim. Sanırım yanlış anlaşıldım. Muhakkak ki her ekran gözü bozar bu kesindir. Fakat Normal tüplü olanlar daha zararlı LCD ve plazmalar Normal TV lere göre çok daha az zararlı.. Örnektede bunu vurgulamak istedim. LCD ve Plazmada titreşim olayı olmadığı için göz bozma olmaz ama gözü yorma her ekranda olur. Tabi bu bazı ekranlarda uzun süre sonunda bazı ekranlarda da çok daha kısa sürede gerçekleşir. Sonuç olarak gözün yorulması da göze zarar vermektir.

  Cevapla
 11. Uzun süre lcd ve plazma farkını öğrenmeye çalıştım hatta mağazaların tv reyonlarındaki çok bilmiş görevlileriyle konuştum . Sonuç hiç birinin bilgisi senin verdiğin bilgilerinin %10’nu bile değil. Biz bilmiyoruz ya herkes atıp sıkıyordu bu zamana kadar ama artık atamazlar. Çok çok teşekkürler.

  Cevapla
 12. Teşekkür ederim sağolun. Elimden geldiğince yardımcı olmaya çalıştım.

  NOT: LCD ile Plazma arasındaki farkı yani tercihi siz belirleyin. Yazımda hangisini nerede daha iyi olduğunu söyledim.

  ÖR: Kendi evimde 2 metrelik izleme alanı ve 4 metre bir oda için LCD alacağım ama izleme mesafesi 4 metreden fazla olsayı plazma seçecektim.

  Yazımı dikkatlice okursanız sizde kendiniz için bir tercih yapmış olacaksınız.

  Cevapla
 13. arkadaslar ben samsung plazma tv aldım hani arkadas demişyha ekranda uzun süre kalan görüğntü ekrana yapısıp silinmiyo iyi arastırmamış sanırım sadece 2 saatden fazla aynı kanal acıksa sadece hiç kımıldama yapmadığı iiçin kanalın logosunun izi kalıyo ama bu iz aldığımız plazmanın ekran yanma koruması olduğundan silebiliyoruz yani siyah be bayaz görüntü ekranda sağ sol yapıp yapısan görüntüyü yok ediyo ve aldığıma cok memnunun LCD tvlere baktım görüntü kalitesi cok bozuktu b,ve kenardan baktığnızda görüntü algılamıyorsunuz ben plazma tv aldığıma gayet memnun kadım bilgilerinize

  Cevapla
 14. İkisininde birbirine göre artı ve eksileri mevcut.Arkadaşımız herşeyi açıklamış ama RF radyasyon oranlarını unutmuş bu konuda da LCD ler açık ara üstün çünkü yaydıkları elektromanyetik radyasyon yok denecek kadar az.Uzun vadeli düşünülecek olursa ve görüntüdeki titreşimler düşünülecek olursa LCD Plazmadann daha iyidir.Ayrıca plazmalar yapı olarak CRT lere benzer.

  Cevapla
 15. yazıyı okudum benim merakım plazma ve lcd de parlak canlı görüntüler ne kadar zamandan sonra bozulmalar olabiliyor. bu konuda plazma mamı yoksa lcd mi

  Cevapla
 16. Çok araştırdım, arkadaş hemen herşeyi söylemiş
  bende deneyimlerimi söyliyim..

  Samsung LCD tv vardı (HD ready)
  şuan Panasonic Plazma var (Full)

  burda iş tamamen kullanıcıya kalmış. Gerçekçi görüntü istiyorsanız (Sinema görüntüsüne daha yakın bir görüntü) plazma süper işinizi görür..
  yok ben full oyun oynarım bana parlaklık olsun ışık olsun diyorsanız.. sahanın çiminin rengini yemyeşil (olduğundan daha parlak) görmek istiyorsanız LCD alın.

  ben plazma aldım en son ama pişmanım
  tamam performans falan daha ii ama benim aradığım özellik parlaklık(mış) yeni anladım..

  Buarada alakalı değil ama 106 ekran ve altında full hd ve hd ready farkı anlaşılmıyor (dibinden bakmazsanız)

  Cevapla
 17. vallahi çok çok teşekkür ederim açıklamalar süper LCD v PLACZM arasındaki farkı sayenizde anladık ağzına ve eline sağlık allah razı olsun

  Cevapla
 18. ya gençler boş verin bu işleri bi televizyona 1.500 ytl verilir mi ben arçelikten 72 ekran tv aldım fıstık gibi izliyorum kullanma süresi,leke,logo,ısınma v.b şeyler gibi derdim tunne (yok)paranız çoksa yatırım olarak degerlendirin akıllı olun ya bir tane tv ile yatırım mı olur demeyin damlaya damlaya baraj oluronlar bozuldugu zaman yarı fiyatı kadar da tamiri tutar garanti var demeyin tamirci diyoki bu sorunu garanti karşılamıyor ne dicen hiçbir şey maaşı bekleki alasında tamir ettiresin yalanmıyım.almayın

  Cevapla
 19. merhaba biz de samsungun daha iki üç gün önce piyasaya sürülmüş lcd sini aldık ama lcd lerde de logo sabitlenmesi gibi bi problerm var mı ? birde note book lardada lcd panel mi kullanılıyo bu konudada bilgi verir misiniz

  Cevapla
 20. ben radyo-televizyon okuyorum ve böyle bilgiler benim alanım içinde gerekti.hele hele de ödevinz varsa.bu anlamlı ve açıklayıcı bilgiler için teşekkür ederim saygılarımla 🙂

  Cevapla
 21. acıklamaların ıcın tesekkur ederım gercekten emek vermıssın ve bılgılendırmeye calısmıssın arakdasım hele kı benım gıbı toknolojı manyakları ıcın cok ıyı bır arastırma ve yazı olmus.hos gercı benım gıbı ınsanlar bu tıp yazıları okudukca cok kıllanırlar herseyden lcd de bu yok plazmada bu yok falan dıe cok karamsar kalırız ama yınede pesını bırakmayız :)) neyse sanırım ben geyıge gırdım yavas yavas :)) tekrar tekara tesekkur ederım.saygılarımla

  Cevapla
 22. çok teşekkür ederim gerçekten sayende bilgilendik ellerine saglık
  allah razı olsun…….kendine iyi bak…

  Cevapla
 23. arkadaşlar herkes konusuyor alacagınız alet ucuz bır alet degıl hızlı hareketli goruntude kayma yok netbir goruntu istyorsanız plazma tabiki ama elektırıgı bıraz fazla harcar. en basiti lcd veye plazma alacagınız magazaya rıcada bulunun bır uydu goruntusunu 2 sınde de test edın ozaman anlarsınız hangısının goruntusunun kalıtelı oldugunu gıdıpte koru korune lcd ye sarılıp ta evde husrana ugramayın ılla lcd istıyorsanda ver 4000 – 6000 tl yi al goruntuyu. bırde unutmayın kı en net uydu goruntusu su an 480 p gıdıpte 1920×1080 full hd ye de sarılmayın turkıyede bır işe yaramıyo şuaan paranıza yazık. ben cok arastırdım lcd alacaktım ve 2 gun önce lcd almaya gıttım plazma aldım geldım goruntude ve fıyatta mukemmel arkadaşlar haberınız olsun

  Cevapla
 24. bırde plazmanın ömrü kısa diye yanılmayın yeni modelleri 100.000 saata kadar cıkıyor sade kotu tarafı enerjı cok harcıyor

  Cevapla
 25. arkadaşlar yorumlar mükemmel çok şey öğrendim sizlerden !! ama arkadaşın dediği gibi plazma mı lcd mi:D

  Cevapla
 26. 4 metreden fazla izliyosan al şu modeli bak keyfine PS42A451 tabiki plazma
  100 000 saat omru var mukemmel goruntu fiyatıda uygun ben 1700 tl ye 8 taksitle aldım dibine kadar net ama 4 m az gozlerı yoruyor

  Cevapla
 27. bu anlatım ve sunumdan sonra ne alıyomuşuz arkadaşlar tüplü tv hiç bir derdi yok al paşa paşa izle:):):):)

  Cevapla
 28. bilgi ve yorumlar için teşekkürler.. ben marka sorsam ve “hangi marka en iyisidir?” desem: SONY, PHILIPS, vs..
  teşekkürler..

  Cevapla
 29. gerçekten yararlandım teşekkürlwr ama hangi marka lcd almalıyım ne olur yazın kurtulayım bu sıkıntıdan

  Cevapla
 30. dostum eline sağlıkgüzel bi paylaşım olmuş fakat senn burada verdiğin bilgilerden bi kaçı farklı yerlerde tam tersi oılarak veya buradaki yazılanla alakasız anlatılmış … doğrusu kafam çok karıştı…eğer konuile ilgilenmeye devam ediyorsanız buna yazıya cevap olarak msn ekleyin cevabınız da özelden konuşalım.. burdaki arkadaşlarında kafasını bulandırmayalım..

  Cevapla
 31. açıklayıcı olmuş ama çelişkili teşekkür edemiyorum çünki başka kaynaklardada tam tersi yazıyor plazma gözü yormaz derken burda plazma gözü yorar lcd yormaz denmiş lcd mi plazmamı hala net bir karara varmış değilim beni bu konuda tam olarak bilgilendirebilecek bi arkadaş varsa lütfen e-mail le ulaşabilirmi acaba bana evlenicem almak istiyorum bi tv ama kararsızım [email protected] lütfen yardımcı olursanız sevinirim.

  Cevapla
 32. Eğer TV yi izleyeceğiniz mekan yani odada 2 yada 3 metreden TV izleyecekseniz LCD TV almanızı tavsiye ederim. Eğer ki 3 metreden uzak yani 4 – 5 metreden TV izleyecekseniz o zaman PLAZMA TV öneririm. Yerim büyük derseniz Plazma tercih edin derim

  Cevapla
 33. teskurler bizde uzun zamandır bunun uzerınde arstırma yapıyorduk ama nedense philips markasından hıc bahsedılmemiş

  Cevapla
 34. Şuanda piyasada bulunan en ii marka televizyon grubunda SAMSUNG dur LEDtv yi ilk çıkaran marka olarakta bunu kanıtlamıstır zaten..yani hiç tereddüt etmeden SAMSUNG derim illaki baska marka dersenızde philps 2nci plana alınabılır…

  Cevapla
 35. aynı şekilde bende bi samsung firmasına yeni basladım ve bu bilgiler cok isime yarıcak tesekkürler….

  Cevapla
 36. ya arkadaşlar bilgiler açıklayıcı ama bi o kadarda kafa karıştırıcı lcd almayı düşünüyorum ama hangi marka lg diolar ama karasızım

  Cevapla
 37. öncelikle çok teşekkür ederim bilgilendirdiğiniz için.kafamda daha net plazma düşüncesi oldu yerim büyükde saygılar

  Cevapla
 38. Arkadaş Plazma TV lerin görüntüsü LCD lere göre daha kötüdür demiş. Hayır. Çok yanlış. Aksine, Plazma TV lerin görüntüleri LCD lerden çok daha iyidir. Kontrastları daha yüksektir. Siyah tam siyahtır. Renkler daha doğaldır.

  Cevapla
 39. Artık gunumuz teknolojısınde plazma ve Lcd arasında fazla bi fark yok.bende sony lcd ekran kapiteslim.com dan almıştım memnunum goruntu kalıtesi super.tv alacak arkadaslara tavsıyem LCD tv dir..

  Cevapla
 40. ikisininde çok büyük avantaj ve dezavantajları var bende yeni bir tv almayı düşünüyorum ama kararsız kaldım herzaman ki gibi yine 🙂 aslında en temizi led tv ama şimdilik çok pahalı..

  Cevapla
 41. vallahi çok güzel anlatmışsınız hikaye gibi bir çırpıda okudum, hemde aklımda bir fikir belirdi.. sanırım ben lcd alacağım.. 🙂 teşekkürler…

  Cevapla
 42. valla kardeş ellerine saglık süper olmuş ama bi yerde saçmalamışsın ziyanı yok şu ısınma ve fandan bahsediyorum tamam ısınıyor ama abrttıgın kadar deil sorun yaratmaz yani:) ama çok güzel anlatmışsın bana sorarsan elbette herzaman lcd derim

  Cevapla
 43. yaa benmi yanlış okuyorum plazma almak istediğim için 🙂
  plazma lcd den daha iyi görüntü diyor yanlardan falan
  benim kocaman bi salonum var tv alıcam ama karar veremiyorum
  82 ekran lcd ye 1200 verene kadar arçelik te 1400 verip 106 ekran plazma daha mantıklı değilmi ?üstelik dsmart hediye ..
  bu arada fiyata bakıp aldanmayın ben kıbrısdayım bu yüzden fiyatlar uçuk
  bi bu plazma ucuz geldi bana 🙂

  Cevapla
 44. Aslında evimde 72 ekran tüplü televziyonum var ve memnunum.. ama 2.5 yaşında bir oğlum var ve günlük 5-6 saat televizyon karşısında.. televizyonun yaydığı radyasyondan rahatsız olduğum için LCD almaya karar verdim. ancak plazma daha hoşuma gitti.. hiç bir yerde de yaydıkları radyasyondan, oranlarından bahseden olmamış.. NORMAL BİR TV-PLAZMA TV- LCD TV’nin yaydığı radyasyon hakkında bilgi verirseniz. hatta e-mail atarsanız çok çok sevinirim.

  Cevapla
 45. Arkadaşlar 106 ekran tv almayı düşünüyorum ama lcd ile plazma arasında karasız kaldım. Oda uzunluk 5,30mt genişlik 3,30mt sizce hangisi almak daha mantıklı olur .

  Cevapla
 46. plazma ve lcd arasında kaldık baştan sona okudum ama hala hangisine karar veremedım buyuk ıhtımal plazma alcaz lg nin

  Cevapla
 47. beni büyük bir ödevden kurtardınız sanırım öğrenci olmak çok zor…..çok tşk.ederim kendi adıma elnize sağlık…..

  Cevapla
 48. bn aslında ıkısı arasındakı farkı oğrenmek ısıtıyordum acıklamalar guzelmıs teskurler bn de de tuplu tv var bn de almak ıstesem lcd alırım ama led tv ler cıktı onlarınde ozellıklerını acıklamanızı beklıyorum

  Cevapla
 49. @engn
  arkadaşlar 117 ekran panasonic plazma aldım ve de çok memnunum.Biraz elektrik tüketimi arttı ama değer.Neden panasonic?Japonya’da yapılan ana panel yüzünden (Bilenlerin yalancısıyım ama Sony dahi artık japonya’da yapılmıyormuş)Seir mesafem 4 metre ama sorun yok.Saygılar

  Cevapla
 50. selam bu bize verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim.ama size bir soru soracaktım bana yardımcı olursanız çok memnun olurum.ben plazma tv alacağım 109 ekran plazma 1024-768 piksel 3D televizyon bu pikselle 1920-1080 piksel arasında çok fark var mıdır?teşekkürler

  Cevapla
 51. Bu konuda bilgilendim ama tam karar veremiyorum. plazma hem ağır hem de güç tüketimi fazla, bir de görüntü daha mat… bir türlü karar veremiyorum.Açıklamalarınızdan dolayı çok teşekkürler

  Cevapla

Yorum yapın