LG D2342P 3D Monitör İncelemesi -1

LG’nin yeni cihazlarından biri olan D2342P Cinema 3D monitörü bir süredir elimde ve incelemekteyim. Geçen ay lansmanı yapılan E81 Super Led monitörü ve D2342p 3D monitörleri için siz değerli okuyucularıma ayrı ayrı incelemeler yazarak monitörlerden bahsetmeye çalışacağım.

LG D2342P 23 inç büyüklüğünde ve 1920×1080 çözünürlük desteklemekte. Cihaz kutusundan VGA ve DVI kabloları birlikte çıkmakta. Yalnız bu cihazdan verim almak isterseniz mutlaka HDMI kablosu almanızı ve HDMI üzerinden bilgisayarınıza bağlamanızı tavsiye ederim.  Aksi takdirde analog çıkışlardan tam olarak verim alamazsınız.  Cihaz kutusunda kullanım klavuzlarının yanı sıra ek olarak bir de 3D gözlük kutusu çıkmakta. Bu gözlükler standart şarj olan gözlük değil. LG’nin yeni teknolojisi üzerinde bu gözlüklere bağımlılık ortadan kalkıyor ve bizlerin piyasadaki standart pilsiz, hafif gözlüklerle 3D monitörleri seyredebilmemizi sağlıyor. Yeni teknolojileri sayesinde saatlerce gözümüzün önünde bir ağır gözlük yerine hafif ve gözü ağırtmayan, standart 3D gözlüklerle izleyebilme olanağı sağlamakta.  Gözlük kutusundan bir tane normal gözlük çıkarken bir de gözlük kullananlar için takıp çıkarılabilen 3D gözlük aparatı düşünülmüş durumda. LG bu konuda küçük de olsa kullanıcıları için bir adım daha atarak ön plana çıkmış oluyor.

Cihazımızın arka tarafında HDMI, VGA, DVI, Güç girişi ve Kulaklık çıkışı bulunmakta. Ön tarafına baktığımız zaman 3D ve diğer ayarları yapabildiğimiz menü tuşlarını sağ alt tarafta görebilmekteyiz. Görüntü, parlaklık, renk ve 3D gibi ayarları bu menüyü kullanarak yapabilmektesiniz.

Kulaklık çıkışı cihazınızı bilgisayara HDMI kablosu ile bağladığınız zaman sesi monitör üzerindeki kulaklık çıkışından alabilmenizi sağlayabilmekte.

LG D2342P 3D Monitörü dizüstü bilgisayarıma HDMI olarak bağladıktan sonra TriDef 3D yazılımını kurdum. Bu yazılım sayesinde monitörün 3D özelliklerini verimli bir şekilde kullanabilmektesiniz. D2342P üzerinde ayrıca fotoğraf ve filmler için 2D > 3D dönüştürebilme özelliği eklenilmiş.  Bu özellik sayesinde 2D içeriklere derinlik kazandırarak 3D hale getirebilmektesiniz. Çok iyi olduğunu söyleyemem ama başarılı bir özellik olarak görülebilir.

Gözlüklerin titreşimsiz ve hafif olması kullanım sırasında baş ağrıları ve burnunuzun üzerindeki ağırlık hissini ortadan kaldırıyor. Bu konuda LG’yi takdir etmek gerekiyor. Özellikle de 200-300USD verip başımı ağrıtacağıma 20TL’lik gözlükler ile rahat bir şekilde 3D monitörü kullanabilmek ayrı bir keyif diyebilirim.

3D filmleri ve 3D klipleri izlerken gerçekten de sizleri o dünyanın içerisine alabiliyor. 3D’nin müthiş dünyasına adım attığımız şu günlerde böyle bir monitör ile 3D’nin keyfine varabilirsiniz. Özelliklede FPS türündeki oyunlar ve savaş oyunları gibi türlerde oyuncu için farklı bir gerçeklik deneyimi sunmakta.  Hele ki D2342P ile Crysis’i denemenizi de tavsiye ederim 🙂

3D monitörleri ne zaman kullansam film bittikten sonra gözlükleri bıraktığım zaman yukarıda da söylediğim gibi müthiş bir baş ağrısı ve dengesizlik ile karşılaşıyordum. LG D2342P monitöründe ise bu his minimuma indirilmiş durumda. Baş ağrısı hissetmedim ama uzun süreli kullanımda gözlerim birkaç saniyeliğine kenarlara kayıp gerçek dünyaya döndüğümü anlatırcasına bir odaklanma sorunu yaşadığını söylemek isterim. Yine de diğer denediğim pilli, pahalı gözlükler ile çalışan 3D monitörlerin aksine çok daha iyi ve bu konuda başarısını kanıtlamış durumdaydı. Diğer monitörlerde 3 saatlik bir film bile izleyemezken bu cihazla gün boyunca 3D kullanabileceğimi itiraf etmeliyim. 3D oyun ya da film izlerken belirli bir açıdan bakmanız gerekiyor. Çok geniş açılarda ve özellikle üstten veya alttan baktığınızda sapmalar oluşabilmekte.  (160/170 derece üzeri)

Genel Özellikleri;

 • Ekran Büyüklüğü (inches); 23 
 • Panel Tipi (TN, IPS); TN
 • Görüntü oranı; 16:9
 • Çözünürlük; 1920 x 1080
 • Parlaklık (cd/m2); 250
 • Parlaklık 3D (Typ); 100
 • Kontrast oranı; 5000000:1
 • Tepkime süresi (ms); 5
 • İzleme açısı (°); 170 /160 (CR≥10)

LG D2342P yüksek kalitede görüntü sunabilen, size keyifli bir 3D deneyimi sağlayacak bir monitör. Bu ürünü incelediğimde LG firmasının 3D teknolojisi olarak ne kadar ileride olduğunu ve rakiplerine göz dağı verdiğini görmüş oldum. Bir sonraki yazımda siz değerli okuyucularıma LG’nin E81 ve D2342P monitörleri hakkında bilgi vermeye devam edeceğim.

“LG D2342P 3D Monitör İncelemesi -1” üzerine 2 yorum

 1. Güzel cihaz, renklerini beğendim. Fakat gözlük insanı bir süre sonra yoruyor. Hele ki bende 30 sn falan baktığımda bile aklımda bir bulanıklık, gözlerimde hafif kararma, baş dönmesi vs. birçok şey birden olumsuz etkiliyor; sersem gibi oluyorum.

  Şu an Nintendo DS el konsolunda da kullanılan gözüksüz 3D üzerinde ciddi çalışmalar yapılıyor. Eğer başarılırsa kısa sürede aynı optik mouse’larda olduğu gibi herkes bu tarz monitörlere geçiş yapacaktır.

  Sistemin çalışma mantığı insanın göz hareketlerini takip eden bir sensör aracılığıyla, kişiye iki farklı görüntüyü tek görmesini sağlayacak açıda yansıtmak şeklinde. Gerçekten takdiree şayan dahilikte bir fikir olduğunu düşünüyorum.

  Tabi yanınızda ekrana bakan bir başka kişi varsa, o karmakarışık anlamsız şeyler görecektir. O durumda 2D modunda devam etmek gerekir.

  Cevapla
 2. Her ne olursa olsun monitör konusunda Samsung’dan şaşılmaz. Hem tasarım olarak, hem malzeme kalitesi olarak Samsung’un ürettiği monitörler dieğr ürünlerden daha kaliteli.
  3 sene lg monitör kullandım hep sıradan geldi bana.

  Cevapla

Yorum yapın