LG E81 Süper Led Monitör İnceleme -1 (E2381VR)

Merhaba arkadaşlar, LG D232P monitör incelemesinden sonra sizlere E81 Serisi, SÜPER  LED E2381VR hakkında bilgi vermek isterim. LG E81 Serisi Süper Led monitörler 11.9mm inceliğinde ve metalik tasarımla karşımıza geliyor.  E81 serisi ayrıca geleneksel LED monitörlere kıyasla %55 daha fazla enerji tüketimi ile de dikkatleri üzerinde toplamakta.

Cihazı kutusundan çıkardığımda inceliğinin yanı sıra güç, hdmi, vga gibi girişlerin ayak kısmında toplandığını gördüm. Bu konuda kablo sorununa bir nebze çözüm bulunduğunu belirtmek isterim. Monitörlerin arkasını çevirip kablo çıkartıp takmak yerine ayağı üzerinde konumlandırılan bu girişler sayesinde benden puan aldı.

LG E81 serisi monitör özellikleri arasında 1920×1080 Full HD çözünürlük, 10 milyona 1 kontrast oranı, 5ms ışık tepkime süresi, DVI ve HDMI girişler, ekran-bölme işlevi, Cinema Mode ve beraberindeki D-sub bulunmakta. Şık ve ince tasarımı ile Süper+ çözünürlük teknolojisi bir araya getirilerek sunulmakta.

Başlıca özellikleri;

 • Süper+ Çözünürlük
 • Süper LED arka plan ışığı
 • 10M:1 Dinamik kontrast oranı
 • Full HD 1080p
 • Süper ince tasarım
 • Energy Star Sertifikalı teknoloji
 • EZ kablolama
 • HDMI

olarak sıralanmakta. E81 serisi E2381VR, E2281VR ve E2281TR olarak modellere ayrılmış durumda. Bu modeller arasındaki farklar ise 23 inc ve 21,5 inç olarak ayrılması bunların dışında boyut farklılıkları, ağırlık farklılıkları ve E2281TR modelinde HDMI, kulaklık çıkışlarının olmaması.

HD sayesinde daha da gerçekçi bir görüntü sağlayan LG’nin Süper + çözünürlük teknolojisi, LG’nin LED monitörü E81VR ile canlı, parlak ve şaşırtıcı biçimde gerçekçi görüntüler sunabilmekte. İzlediğiniz içeriğin orjinal netliği ne olursa olsun Süper+ teknolojisi sayesinde SD kalitede bile olsa size daha net ve üst seviye görüntü sunabilmekte.

Görüntü kalitesini artırmak ve tam ekran modunda kaliteyi koruması sayesinde HD oyunlar, filmler, HD videolar ve Full HD resimler çok daha net olarak karşımıza gelebilmekte. Renklerin ve görüntünün ne kadar canlı olduğunu bilgisayarınızdaki standart bir monitör ile aynı resmi açıp yan yana getirdiğinizde bariz olarak fark edilebiliyor.

IC-motoru sayesinde, Süper + çözünürlük görüntü büyütülmesi sırasında yaşanabilecek çözünürlük kaybını hesaplayabilmekte. Bu özellik kenar ve gölgeli alanlardaki detay seviyesi artarken, parazit seviyesi azaltılıyor. Bunlara ek olarak devreye giren parazit filtresi de, düşük çözünürlüğe sahip içeriğin iyileştirilmesi sırasında meydana gelen paraziti neredeyse yok ederek görüntü kalitesini daha da artmış olarak karşımıza getirebilmekte. Görüntü çıkışını rötüşlayan f-Motoru, kontrast oranını artırarak daha doğal, canlı ve renkli bir görüntü elde edilebilmekte.

En iyi görüntü kalitesini sağlamak için, SÜPER + Çözünürlük tüm içerikleri üç çeşide ayırmakta. Full HD, HD ile SD ve her biri için en iyi modu sağlar. Full HD’de oyunlar daha da heyecanlı, high mode filmler gibi HD içerikleri daha da gerçekçi yapabiliyor ve web videoları gibi SD içerikler de medium mode sayesinde en iyi çözünürlük ve görüntüye sahip olur.

Görüntü işleme parametre ayarı çok yüksekse, SÜPER+ Çözünürlük işlemi gören görüntü keskin olurken, kenarlar aşılabilir veya ekranın tamamı fazla ışıklı görünebilir. Bu gibi durumlarda “shoot” ayarı ile fazla ışık bastırılarak, SÜPER+ Çözünürlük işlemi gören görüntünün daha doğal görünmesi sağlabilmekte.

Süper+ Nasıl çalışır;

Bulanıklık saptama: görüntü büyütülünce ortaya çıkan bulanık bölgeleri saptayabilmekte.
Netleştirme: renk ayrıştırma teknolojisi bulanıklıkları ortadan kaldırmakta ve daha net görüntü sunabilmekte.
Görüntüleme süreci simülasyonu: düşük çözünürlük görüntü simüle edilerek orijinali ile karşılaştırma yapılır.
Farklılıkları saptama: giriş yapan görüntü ile yaratılan düşük çözünürlük görüntü arasındaki farklar en aza indirilir.

LED arka plan ışığı, görüntü kalitesini şu ana kadar ulaştığımız en iyi seviyelere taşır. 10 milyona 1 dinamik kontrast sayesinde derin siyahlıkları, daha doğal renk sunumunu deneyimlerken, daha hızlı tepkime süresi sayesinde daha pürüzsüz ve doğal görüntü hareketi yaşayacaksınız.

Normal LCD’ye oranla LED, Mega Kontrast Oranı sayesinde yaşam kadar gerçekçi resimler olduğu kadar çok daha ince ve hafif bir görünüm de sunubildiği için benden yine tam puan aldığını söylemek isterim.

Şimdilik bu kadar bir sonraki yazımda LG E81 serisi için incelemeye devam edeceğim…

“LG E81 Süper Led Monitör İnceleme -1 (E2381VR)” üzerine bir yorum

 1. 1 yılı aşkın süredir LG Led W2486L kullanıyorum. LG nin led lerinden çok memnunum. Tavsiye ederim ilgilenen arkadaşlara.. Özellikle Ful HD görüntülerde çok başarılı.

  inceleme için de tşk ler.

  Yanıtla

Yorum yapın