LG GT 540 Optimus İnceleme -1

LG’nin Android işletim sistemine sahip GT 540 Optimus cihazı hakkında teknik bilgi vererek sözlerime başlamak istiyorum.

LG Optimus, Android işletim sistemine sahip yepyeni bir cihaz. Estetik tasarımı ve akıllı teknolojisiyle hayatınızın vazgeçilmezleri arasında girmek istiyor.  LG GT540 Optimus tasarımına baktığımızda kıvrımlı hatlarıyla dikkatleri çekiyor. Android işletim sisteminin getirdiği kullanıcı dostu özellikleriyle farklı bir kullanım deneyimi sağlıyor.

Tek bir dokunuşla sosyal ağlara ulaşabilmektesiniz.  Android işletim sisteminin avantajları bu cihazı ön plana çıkartıyor. Google internet hizmetleri ile birlikte sunulan LG GT540 Optimus Google hesabınızla senkronize olarak Gmail, Google Maps, Google Arama gibi birçok özelliğe tek bir giriş ile parmaklarınızın ucuna getirebilmekte.

Android işletim sisteminin sunduğu birçok uygulamayı ekranınızda ister Widget isterseniz kısayol olarak tek bir dokunuşla ulaşabilmektesiniz.  Ana ekranı 3/5/7 gibi  birden fazla olarak kullanılabilmekte. Cihazı kullanmaya başlar başlamaz kendime 5 ana ekran yaptım. İlk ekranda saat, sns, quickoffice gibi uygulamalarımı yerleştirdim.  İkinci ekranda ise galeri ve multimedia uygulamalarıma yer verdim. Üçüncü ekranımda notlarım,  dördüncü ekranımda Gmail gibi Google servislerime ve son olarak beşinci ekranımda az kullandığım uygulamalarım yer alıyor.

Kısacası tek bir ekrana tüm uygulamalarınızı sıkıştırmanız gerek miyor.  Birçok ekran oluşturaran ana ekranınızda parmağınızı sağa yada sola çekerek ekranlar arasında rahatlıkla geçiş yapabilmektesiniz. Kişiye özel hale getirilebilen ana ekranları benden tam puan aldı.

Cihaz TFT resistive dokunmatik bir ekrana sahip.  Ekranın hemen alt tarafında 2 dokunmatik ve 3 normal tuş bulunmakta. Bu tuşların işlevlerini öğrendiğinizde LG GT540’ın çok basit bir kullanıma sahip olduğunu görebilirsiniz.

En altta konumlandırılmış olan 3 adet tuşumuz bulunmakta. Bu tuşlardan soldaki tuşumuz telefon araması yapmak için kullanılmakta. Tuşa bastığımızda çağrı kaydı, rehber, gruplar ve favoriler olarak konumlandırılmış menümüze ulaşabilmekteyiz.  Dilerseniz buradan arayacağımız kişiyi seçebiliriz.  Yada bu tuşa basmadan ana ekranımızdaki telefon simgesine basıp ekran tuşlarını açarak numaraları tuşlayabilmektesiniz. Ortada duran tuşumu ise ana ekrana dönmemizi sağlamakta. Bu tuşa uzun süre basılı tutarsak en son yaptığımız işlevleri yada en son açtığınız uygulamaları görebilirsiniz. Bu sayede en sık kullanılan uygulamalarımıza rahatlıkla ulaşabilmemizi sağlıyor.  Sağdaki tuşumuz ise telefonu kapatmanın yanı sıra başka özellikleride var.  Sağdaki tuşa bir kez bastığınızda cihaz ekranı kapatarak tuş kilidine geçiş yapmakta.  Tekrar bastığımız zaman üstte saat ve tarihin yer aldığı bir pencere bizi karşılıyor.  Ekran altında 2 adet simge geliyor. Bu simgelerden soldaki daireyi parmağımızla basıp sağa doğru sürüklediğimizde tuş kilidi açılabilmekte. Sağdaki simge ise sola doğru sürüklendiğinde cihazı sessiz konuma getirebiliyor.

Bu tuşların hemen üstünde sol ve sağ tarafta konumlandırılmış 2 tuşumuz daha var. Bu tuşlar hassasiyeti biraz daha kaba olarak yerleştirilmiş dokunmatik işlev tuşları.

Dikkatinizi çekmek istediğim şey bu tuşların hassasiyetinin ekrandan daha kaba olması.  Kaba olmasının sebebi ise ekranda birşey yaparken yanlışlıkla bu tuşlara dokunduğunuzda hemen aktif olmamasını sağlıyor.  Akıllıca düşünülmüş.  Bazı arkadaşlar bu tuşların hassasiyetine felan laf etmesin.  Bilerek ve isteyerek kaba bir hassasiyet getirilmiş. İyi de olmuş düşünsenize ekranda birşeyler yaparken bu tuşlara dokunmak insanı çileden çıkartabilirdi…

Soldaki dokunmatik tuşumuz ek özellikleri aktif etmekte olan menü tuşudur mesela tarayıcımızı açtığımızda bu tuşa basarsak tarayıcı özellikleri karşımıza geliyor.  Yada bir uygulamayı kapatmak için bu tuşa basıp çıkış menüsüne ulaşabilmektesiniz. Tüm uygulamalarda bu tuş ile diğer işlevleri aktif edebilmektesiniz.

Sağdaki dokunmatik tuşumuz ise geri tuşu. Yaptığımız işlevi kapatmaya yada geriye gidebilmeyi sağlıyor.  Bazı uygulamalarda çıkış butonu görmezsiniz. Bu tuş sayesinde uygulamadan rahatlıkla çıkış yapabilmektesiniz. (Bazı uygulamalar arka planda çalışmaya devam eder. Bu uygulamalardan çıkışı bir sonraki yazımda dile getireceğim) En sık kullanacağınız tuşlardan bir tanesi olduğunu belirtmek isterim.

Android işletim sistemine yabancıysanız açtığınız uygulamalardan nasıl çıkacağınızı düşünmeye başlayabilirsiniz. Yada ana ekranda bir çıkış menüsü aramaya başlamak sizi biraz sıkacaktır. Unutmayın bu tuş sayesinde rahatlıkla tüm uygulamaları kapatıp ana ekrana dönebilmektesiniz.

Cihazımızın üst tarafında ise 3,5 mm bir kulaklık girişi yerleştirilmiş. Bu giriş sayesinde Walkmen kulaklığı gibi 3,5mm’lik kulaklıkları telefonunuzda rahatlıkla kullanabilmektesiniz.  Bu giriş sayesinde LG GT540 büyük bir artıya sahip oluyor.

Cihazın sol yanında ise ses açma kapama tuşları yerleştirilmiş.  Gerek müzik dinlerken gerekse de telefonla konuşurken bu tuşlarla sesi açıp kapatabiliyorsunuz.

Cihazın sağ yan tarafında fotoğraf çekme tuşu, arama tuşu ve usb bağlantı girişi yerleştirilmiş.  Universal USB girişi  LG GT540 ‘a artı bir puan daha katmakta.  Bu girişi cihazı şart etmek ve bilgisayara bağlamak için kullanabilmektesiniz. Plastik kapağını tırnağınızla hafifçe kaldırmanız yeterli.

Cihazımızın arkasına baktığımızda 3MP’lik oto fokus özelliğine sahip kameramızı görmekteyiz.  Cihazın arka kapağının hemen altında konumlandırılmış ve başarılı bir resim çekme potansiyeline sahip.

Cihaz kapağı alt taraftan ileriye doğru itilerek açılmakta. Bazı cihazlarda arka kapak çok malesef ki çok dandik ve kullanımla laçka bir hale gelebilmekte.  LG GT540 üzerinde ise sürgülü bir sistem geliştirilerek sıkıca arka kapağın yerine oturması sağlanabilmiş.

Kapağı açtığınızda 3,7V 1500mAH gücündeki pili görebilmektesiniz.  Böyle bir cihaz için yeterli düzeyde bir pil diyebilirim.  Özellikle Android işletim sistemi göze alındığında 1500 mAH’lık bir pil başarılı olarak seçildiğini göstermekte. Pilin hemen üst tarafında gömülü kameramız ve SD hafıza kartı yuvası görülmekte.

SD Hafıza kartımızı pilimizi sökmeden rahatlıkla çıkartılıp takılabiliyor.  Kısacası cihazı kapatmanıza gerek yok..! SD kartı sökmeden önce cihazın SD kart bağlantısını ayarlardan kaldırıp kartımızı rahatlıkla sökebilmekteyiz.  SD hafıza kartı 32GB’a kadar yükseltilebilmekte.  Bol bol veri depolayabilirsiniz… Pilimizi söktüğümüzde SIM kart girişini görebilmekteyiz.

Sonuç;

Tasarımı ve ekranı ile bütünleşen kullanım kolaylığı beni cezbetti diyebilirim.  3,5mmlik kulaklık girişi, arka kapağı, özellikleri ve hafifliği ile dikkat çekecek cihazlardan bir tanesi.  Dokunmatik performansı ise beklediğimden çok daha iyi. Cihazın dokunmatik kalibrasyonunu yaptığınızda bunu çok daha net olarak fark edebiliyorsunuz.

Fiyatı ise öyle uçuk kaçık olmayacak sizlere buradan ipucu vermiş olayım. Excel’in düzenlediği yemekte LG Türkiye yetkilileri ile bu konuyu tartışma fırsatımız olmuştu. Tam bir fiyat vermeselerde 600-800TL civarında bir fiyatı olacağını belirtmek isterim.  Hani iphone ile kıyaslamaya kalkmayın… Android işletim sistemi ise cihaza ayrı bir hava katmış.  LG’nin kullanıcı arayüzü ile bütünleştirilen Android işletim sistemi farklı bir deneyimi siz kullanıcılara sunmakta.  Performansı gayet iyi.  Bir tıklama ile tüm uygulamaları kontrol altında bulundurabilmektesiniz…

Şimdilik bu kadar bir sonraki yazımda LG GT540 deneyimlerimi yazmaya devam edeceğim…

“LG GT 540 Optimus İnceleme -1” üzerine 8 yorum

 1. Daha önce hiç Android telefon kullanmadım. daireyi sürükleme olayını çok yaratıcı buldum. bir de o tuşların daha az dokunmatik hassasiyeti olması iyi düşünülmüş. lakin tft ekran bence bir eksi. amoled tercih edilebilirdi. ama sanırım bu maliyeti yükseltirdi.
  LG telefon alanında gerçekten çok gelişti. Eskiden zirvede olan Nokia bence artık Samsung ve LG’den sonra geliyor.

  Yanıtla
 2. telefon öncelikle kolay kullanıyor olucak benim için, Lg’de bu işi çok yapıyor kesinlikle. Optimus’da kolay kullanılan bir telefonmuş.

  Yanıtla
 3. açıkcası Lg nin bazı takip edilen bloglara telefonu 15 günlüğüne dağıtıp ön inceleme yaptırması güzel bir fikir,yalnız lg ye yakıştıramadığım ise,bu telefonun 599 TL den satışa koyulması,üzerinde 128 mb rami olan ve dünyada bugün android 2.2 froyo çıkmışken hala android 1.6 donutla gelmesi ise olayın bir başka olumsuz yönü,bu fiyatlarda piyasada tutunabilmesi çok zor kanımca..

  Yanıtla
 4. Samsung 5700 Galaxy almaya çıktım, Teknosa’da bunu tanıttılar ve bugün almış bulunmaktayım, umarım memnun kalırım

  Yanıtla
 5. arkadaslar benm lg gt540 telefonum var.Fakat tuş kilidi cok sayıda yanlıs gırıldıgı ıcın kendını kıtlemıs ve benden google hesabıma gırmemı ıstyr. Bana yardımcı olun lutfen. Telefonumu kullanamyrm..

  Yanıtla

Yorum yapın