LG GT540 Optimus İle Kullanıcı Arayüzü ve Android Deneyimi… -3

LG GT540 ile denemelere devam ediyorum.  Bugün siz değerli okuyucularıma Optimus üzerinde yer alan Android işletim sisteminden bahsetmek istiyorum.

Android işletim sistemi Google ve Open Handset Allience tarafından  yazılmış bir linux tabanlı işletim sistemidir. Sürekli geliştirilmekte olan  Temmuz 2005’te Google firması Android INC firmasını satın almıştır. Palo Alto tarafından kurulan şirketin Google’dan önce pekte bilinirliği olmadığını söylemek isterim. LG GT 540 üzerinde konumlandırılmış Android işletim sistemi cihaza farklı özellikler ve farklı bir kullanım deneyimi katmaktadır.

LG’nin arayüzü yanı sıra Android işletim sisteminize kuracağınız arayüzlerle farklı bir deneyime sahip olabilirsiniz. LG GT540’ın SlideMe arayüzü sayesinde birçok yazılımı cihazınıza kurabilmektesiniz. Uygulama yöneticisini açtığınız zaman kategoriler halinde uygulamalar karşınıza geliyor. İstediğiniz uygulamayı seçip rahatlıkla sahip olabilmektesiniz.  LG GT540 üzerinde 3, 5 veya 7 ekran kullanabiliyorsunuz.  Kurduğunuz uygulamalar ekranımızın hemen altında uygulamalar menüsü içerisinde yer alıyor.  Bir uygulamanın üzerine birkaç saniye basılı tuttuğunuzda ana ekranda kısayolunu oluşturmakta.

Ana ekranlarınıza tek bir dokunuşla yerleştirebildiğiniz uygulamaları diğer ekranlara dağıtarak kolay bir kullanıma sahip olabilmektesiniz.  Ben 5 ekran kullanıyorum.  Mesela bir ekranımda Google servislerine yer verdim. (Gmail, Google Maps, Gtalk…)  Diğer ekranlarımı da bu şekilde konumlandırdım ve ana ekran üzerinde sağa yada sola doğru parmağımı sürüklediğimde tüm uygulamalar karşıma gelebilmekte.

Özelliklede arayüzünü istediğiniz gibi kişiselleştirebilmek kullanıcıya büyük bir kullanım kolaylığı sağlamakta.  Ekranlarımıza uygulamaların yanı sıra Widget’ları da ekleyebilmekteyiz. Ekranımızın boş bir yerine birkaç saniye basılı tutarsak karşımıza gelen menüden kısayol, widget, klasör, duvar kağıdı gibi eklemeler yapabilmekteyiz.

Ekranımızın hemen üst tarafında birde bildirim çubuğu yerleştirilmiş.  Bu bildirim alanına parmağınızla basılı tutup aşağıya doğru çektiğinizde tüm bildirimlerinizi ve ek özellikleri görebilmektesiniz.  Mesela Gtalk açıksa gelen mesajlar bu bildirim alanında beklemekte.  Tıklayıp aşağıya doğru sürüklediğinizde size gelen mesajları görebilmektesiniz.

Uygulamalar menüsünde yer alan Ayarlar menüsü içerisinde cihazınızı kişiselleştirebilir ve tüm ayarlarınızı yapabilirsiniz. Tarih ayarından tutunda uygulama ayarlarına kadar herşey bu menüde konumlandırılmış.  Android işletim sisteminin bize sunduğu en büyük özelliklerden bir taneside budur diyebilirim.

Cihazı kullanırken bazı uygulamalarda çıkış menüsü göremedim. Uygulamadan çıkmak için geri tuşunu kullanmaktaydım ve arka planda çalışıp çalışmadığına tam emin olamıyordum.  Windows’da olduğu gibi bir “Taskmgr” yazılımı gereksinimi hissettim.

SlideMe uygulamasını açıp yardımcı uygulamalar kategorisi altında “AndTask” ismindeki gereksinim duyduğum bu yazılımı ücretsiz olarak indirdim.  Yazılımı tıkladığınız zaman sisteminize uyumlu olup olmadığı konusunda bilgi vermesi ise takdirimi kazandı. Özelliklede versiyon farklılığından dolayı sisteminize uyumsuz uygulamalar kurmak zarar verebilir.  SlideMe uygulama yönetisi sisteminize zarar vermemesi için uygulamayı yüklemeden önce size bir bilgi penceresi vermekte. Bu sayede kullanıcılar gönül rahatlığı ile Android uygulamalarını sistemlerine yükleyebilir.

Uygulamanın indirilmesi bittiği zaman bildirim alanından tıklanıp sisteme kurulması sağlanabilmekte.  Bir tıklama ile indirebilir ve bir tıklama ile sisteminize kurabilmektesiniz.

Yönetmek çok kolay, kullanım çok basit…

Sonuç olarak uygulama yönetiminin çok kolay olduğunu söyleyebilirim. SlideMe ile tüm uygulamaları basit bir şekilde kurabilmektesiniz.  Cihaz içerisindeki uygulamaları basılı tutarak ekranınıza kısayol atabilme avantajına sahipsiniz.  Şu neredeydi? Bu neredeydi? Diye aramanıza gerek yok.  Çoklu ekranlarınıza uygulamalarınızı kategorize ederek yerleştirirseniz basit bir kullanıma sahip olabiliyorsunuz.  Bir ekranda Google servisleri,  diğer ekranda medya araçları, diğer ekranda notlar, diğer bir ekranda tema ve ayarların kısayollarını barındırarak verimli ve rahat bir kullanıma sahip olduğumu belirtmek isterim.

Ayarlar menüsü çok basit ve gruplandırılmış olarak tüm ayarları tek bir menü altında bulabilmektesiniz.  Uygulamaları kolay bir şekilde kurabildiğiniz gibi ayarlar menüsü altından uygulama ayarlarına girerek yine basit bir şekilde kaldırabiliyorsunuz.

Bildirim ekranında ise cihazımı rahatlıkla yönetebilmekteyim.  Gtalk bildirimlerim, e-maillerim, smslerim gibi birçok yeni gelen uyarı bu bildirim ekranında yer alarak beni büyük bir dertten kurtardı.

Tek negatif etken olarak Android marketin tümüyle açık olmaması uzman kullanıcılar için negatif bir etken olarak algılanabilir. Yinede cihazı basit bir şekilde root yapıp tüm Android markete ulaşabileceklerini biliyorlar…

LG GT540’ın arayüzü Android’e yakışmış diyebilirim… Aradığınız tüm uygulamalar bu cihaz içerisinde yer almakta. Bir akıllı telefondan beklenilen tüm işlevleri (ofis uygulamalarıda dahil) yerine getirebilmekte.

Ekran klavyesi ise benden tam puan alan diğer özelliklerden bir tanesi. Özelliklede TR karakterleri göremeyen arkadaşlar için küçük bir ipucu vermek isterim.  İ harfi için I harfini basılı tutmanız yeterli. T9 özelliği Türkçe destekliyor bunun yanısıra rakam yazmak, alfabeye geçiş yapmak çok basit.  Tabiki Türkçe bir klavye kurup kurmamak sizin elinizde…

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere…

“LG GT540 Optimus İle Kullanıcı Arayüzü ve Android Deneyimi… -3” üzerine 3 yorum

  1. Ben birkac gundur telefonu kullaniyorum ama deklansor sesini googlemail google talk ve msn talk uyarici seslerini kapatamadim cihazi sessize almam ise yaramadi ne yapabilecegim hakkinda bilginiz varmi?

    Yanıtla
  2. yazınızı çok beğendim ve bu telefonu almak istiyorum ama aklıma takılan sadece 2 şey var.bu üründe live messenger gibi kullanabiliceğimiz bir uygulama varmı(ebuddy,vs..)ve facebook uygulaması nasıl.teşekkürler

    Yanıtla
  3. Merhaba, 2-3 gün önce LG GT540 aldım fakat kullanamadım. Çünkü rehberi açtığımda “Üzgünüm android.process.acore beklenmeyen bir şekilde durduruldu.Yeniden deneyiniz” diye hata veriyor. Bunu nasıl çözebilirim? Yazılımsal problem gibi görünüyor, update yapamadım. Yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler.

    Yanıtla

Yorum yapın