Zara, Zarakol’a Açtığı “İsim Hakkı” Davasını Kaybetti.

Tekstil Devi Zara, Iletisim Danısmanlık Şirketi Zarakol’a açtığı “isim hakkı” davasını kaybetti. Mayıs 2005’den beri süren davada Zara, Zarakol İletişim Hizmetleri’nin markanın gücünden yararlanmaya çalıştığını iddia ederek, şirket adından “Zara” sözcüğünün çıkarılmasını istiyordu.

Tekstil devi Zara tarafından iletişim danışmanlık şirketi Zarakol’a “isim hakkı” gerekçesiyle açılan dava 5 yıl sürdükten sonra 12 Temmuz Pazartesi günü Zarakol İletişim Hizmetleri A.Ş. lehine sonuçlandı.

Zarakol İletişim A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Necla Zarakol, konuyla ilgili olarak şu yorumu yaptı:
“Dünya çapında bakıldığında her ülkede büyük markaların ününden yararlanmak isteyen fırsatçı küçük şirketler bulunabilir. Kurumların markalarına yıllarca yaptıkları yatırımları korumak en doğal haklarıdır. Ama kendi haklarını korurken, içinde bulundukları ülkenin koşulları ve değerlerini, karşılarına çıkan şirketlerin kimliklerini iyi anlamaları ve buna göre hareket etmeleri gerekir.

Bizim şirket olarak 2005 yılı Mayıs ayında Türkiye Patent Enstitüsü’ne yaptığımız başvuru, sadece kendi iş alanlarımızda adımızın marka olarak tescili ile ilgiliydi. Zara için çalışan hukuk bürosu bu başvurumuza karşı çıkarken bir araştırma yapabilir ve kullandığımız ismin, benim 1976 yılından bu yana evlilik dolayısıyla kullandığım soyadım olduğunu bulabilirdi. Bu konuya ilişkin yüzlerce kanıtı hem TPE’ye, hem mahkemeye sunmamıza karşılık hala davada ısrar etmelerini ve TPE’ye ve mahkemeye verdikleri dilekçelerde şirketime ve şahsıma hakaret içeren beyanlarda bulunmalarını anlamış değilim.
Öte yandan bu davanın bir de ironik yanı var , şirket olarak 2001 yılından bu yana üyelerinin çoğunluğu hızlı tüketim malları sektöründeki çok uluslu şirketlerden oluşan ve gönüllü bir inisiyatif olan Marka Koruma Grubu’na danışmanlık veriyoruz. Yani büyük markaların; kötü niyetli, fırsatçı şirketlerin taklit ya da sahte ürünleriyle yarattığı sorunlarına karşı kamuoyunda duyarlılık sağlanması için çaba harcıyoruz. Bu kadar hassasiyetle çalıştığımız bir alanda karşımıza böyle bir sorun çıkması gerçekten ilginç bir durum.

Haber; http://www.milliyet.com.tr

Cnbce Röportajı; http://www.dailymotion.com

“Zara, Zarakol’a Açtığı “İsim Hakkı” Davasını Kaybetti.” üzerine bir yorum

  1. Sadece Zara değilki bu Ukalalığı yapan . Yıllardır esnafın kanını emip, marka oldular. sonra Avm ler sayesnde markalarını kendileri satmaya başladılar. Sonrada çok ahmakça bir sebeple kendileri ile alakalı olmayan bir işletmeye dava açabiliyor. yazık

    Yanıtla

Yorum yapın