Lumia 920 ile Windows Phone Başlangıç ve Kilit Ekranı

Nokia Lumia 920’yi incelerken, sizlere Windows Phone 8’in yeniliklerinden bahsetmeye devam ediyorum. Yenilenen ve daha geniş olarak tasarlanan Başlangıç ekranında istediğiniz uygulamalarınızı Pin’leyerek kullanabiliyorsunuz. Her bir Live Tile için boyut seçebiliyoruz. Üç farklı boyutta olan Live Tile’lar, Başlangıç ekranı içerisinde sağa sola, yukarı aşağı gibi diziliyor. Üzerlerine gelip basılı tuttuğumuzda ise yok edebilir, ya da boyutunu değiştirebiliriz. Aynı şekilde başlangıç ekranındaki Pin’leri istediğiniz gibi yerleştirebilirsiniz.

Aslında bir nevi masaüstü gibi daha canlı ve daha kullanışlı. Pin’lediğiniz tüm uygulamalar kısayol olarak Başlangıç ekranında konumlandırılıyor. Hatta bir süre bekledikten sonra bildirimleri bu Live Tile’lar üzerinde görebiliyorsunuz. Renkleri değişiyor, hareketleniyorlar…

Bir uygulamayı Pin’lemek için, Başlangıç ekranını sola doğru çekin ve tüm uygulamalar karşınıza gelecektir. Pin’lemek yani Başlangıç ekranına bir Tile yerleştirmek için uygulmanın üzerine dokunun ve birkaç saniye bekleyin. “Başlangıca Pinle” karşınıza çıkacaktır. Ardından da Başlangıç ekranında yeni Pin’inizi görebilirsiniz.

Not: Uygulamanız destek veriyorsa, Pin’in rengini bile değiştirebiliyorsunuz.

Yeni oluşan Pin üzerinde basılı tutup birkaç saniye beklerseniz, Pin’in boyutlarını değiştirebilir. Ya da Başlangıç ekranından kaldırabilirsiniz. Her şey çok basit ve rahat bir şekilde kullanılabiliyor.

      

Gelelim kilit ekranına…

Kilit ekranında tarih ve saatin yanı sıra, üst kısımda Wifi, 3G  ve pil durumu gibi bilgileri de görebiliyoruz. Kilit ekranımızı dilersek, Microsoft uygulama mağazasından indirilen özel uygulamalar sayesinde değişik özellikler katabilme imkanı da sunmakta.

Kilit ekranımız aşağıdan yukarıya doğru sürülerek açılabiliyor.  Kilit ekranında ya da herhangi bir ekranda, açma / kapama tuşunu basılı tuttuğumuz zaman kilit ekranını aşağıdan yukarıya sürükleyerek yaptığımız açma işlevini, tam tersine yukarıdan aşağı sürükleyerek kapatma fonksiyonuna ulaşılabiliyor.  Yani kapatma tuşuna bastığımızda aynen kilit ekranındaki gibi fakat bu sefer yukarıdan aşağı ekranı çekerek cihaz kapanabiliyor.

      

Kilit ekranında ses açma kapama tuşları aktif durumda kalıyor. Ses açma kapama yaparken kilit ekranı üzerinde bir bildirimle durumu göstermekte. Bu bildirimin sağ köşesine bir dokunuşla cihazı titreşim moduna alma imkanımız var.  Aynı zamanda fotoğraf çekme tuşunu cihaz kapalı ya da kilit ekranında uzun süre basılı tutarsak, fotoğraf çekme moduna kısa yoldan geçiş imkanı sunabiliyor.

      

Arka planda çalışan Twitter gibi bazı uygulamaların bildirimleri (mesela mention) kilit ekranının üs kısmında bildirim olarak sunuluyor. Bu bildirimler sağa doğru sürüklenirse otomatik olarak açabiliyor.

Ayarlar menüsünden “Kilit Ekranı”na geldiğinizde ise kilit ekranına koyacağınız fotoğrafı, gözükecek bildirimi, zaman aşımını ve hatta kilit ekranına parola sormayı bile ayarlayabiliyorsunuz.

      

Bir sonraki yazımda sizlere Nokia Lumia 920 için ön inceleme sunacağım. Ardından da Windows Phone 8 ile Nokia Lumia 920’nin özelliklerinden bahsetmeye devam edeceğim.

“Lumia 920 ile Windows Phone Başlangıç ve Kilit Ekranı” üzerine 2 yorum

  1. Merhaba, öncelikle teşekkürler, çok faydalı bir seri oluyor. Sormak istediğim bir şey var, ben bulamadım herhangi bir çözümünü. Öncelikle cihazı sadece titreşime almak için ayarlardan bu işlemi yapmak gerekiyor. Kilit ekranında sadece zil ve sessiz seçenekleri oluyor. Bir de dokunmatik ekran titreşimini kapatamıyoruz hiç bir şekilde.

    Yanıtla
  2. selamın aleyküm güzel anlatım ama benim sorunuma cvp olmuyor. yardımcı olursanız sevinirim lumia 820 kullanıyorum ayarlardan uygulamalara girdim ve orada bulunan kutucukları doldurduktan sonra tamam a tıkladım şimdi ise ne ayarlara ne de ana menüye giremiyorum nasıl düzeltebilirim

    Yanıtla

Yorum yapın