Microsoft Office Outlook, Eset Outlook Plugin Hatası

Uzun zamandır Microsoft Office Outlook kullanıyorum.  Bir süredir de Eset Nod32 ile bilgisayarımın virüs güvenliğini sağlamaktaydım. Bugün McAfee’ye geçiş yaptım 6 aylık ücretsiz lisans bulunca açıkcası balıklama daldığımı itiraf  etmeliyim. Zaten Eset Nod32 Antivirüs yazılımımın lisansı da bitmek üzereydi.

Eset Nod32 antivirüs yazılımımı sistemimden kaldırdım. Sistemimden Eset Nod32’yi kaldırdıktan sonra Microsoft Office Outlook yazılımını açtığım zaman karşıma bir uyarı kutucuğu geldi. Uyarı kutucuğunda aşağıdaki gibi bir mesajla karşılaştım.

Hata Mesajı;

“Eset Outlook Plugin”
(C:\Progra¨1\ESET\ESETNO~1\EPLGOU~1.DLL) Eklentisi yüklenemiyor ve Outlook tarafından devre dışı bırakıldı. Bir güncelleştirme edinmek için lütfen Eklentinin üreticisine başvurun. Kullanılabilir güncelleştirme yoksa lütfen Eklentiyi kaldırın.

Eset Nod32 yazılımını sisteminize kurduğunuz zaman yazılım sisteminizde eğer yüklü ise Microsoft Office Outlook yazılımı içerisine bir eklenti yüklemekte.  Bu eklenti sayesinde Nod32 e-mail virüs taraması ve e-mail güvenliğini sağlamakta.  Fakat Eset Nod32’yi kaldırdığınız zaman bu plugin yani eklenti Office Outlook yazılımınız içerisinden düzgün olarak kaldırılamayabilir..!

Eset Nod32 için bir bug olduğunu söylemek isterim zaten bunu müsait olduğumda Eset firmasına bildirmeyi düşünüyorum.  Gelelim sorunumuza Microsoft Outlook Eset Antivirüs yazılımınızı kaldırdığınızda her seferinde eklentileri kontrol ettiği için  ve Eset ile beraber bu eklenti kaldırıldığı için eklentiyi bulamayıp popup pencere içerisinde size yukarıdaki hata mesajını verecektir.

Bu hatayı çözmek için;

Hataya tamam diyoruz. Outlook yazılımımız açılıyor. Outlook içerisinde yukarıdaki menülerden “Araçlar” ve oradan da “Güvenlik Merkezi” sekmesine geliyoruz.  Karşımıza gelen pencere içerisinde sol taraftan “Eklentiler” seçiyoruz ve sağ tarafta aşağıda resimde gördüğünüz gibi “Exchange İstemci Uzantıları” seçiyoruz ve yan tarafındaki “Git” butonuna basıyoruz.

Karşımıza gelen “Eklenti Yöneticisi” penceresi içerisinde  “Eset Outlook Plugin” kutusunu boşaltıyoruz.  Bu işlemleri yaptıktan sonra tamam butonuna basıp Outlook’u kapatın. Microsoft Office Outlook yazılımımızı tekrar açtığımız zaman herhangi bir hata mesajı ile karşılaşmadan Microsoft Office Outlook yazılımınız çalışacaktır.

“Microsoft Office Outlook, Eset Outlook Plugin Hatası” üzerine 61 yorum

 1. hataya tamam dedikten sonra outlook acilmiyor.Direk outlook acilamiyor diye yazi cikiyor sayfadan atiyor.bu durumda ne yapmamiz gerekiyor.

  Cevapla
 2. Merhaba,
  benim sorunum çıkan bu uyarıdan sonra outlook kendiliğinden kapatılıyor..
  yardımlarınızı bekliyorum..
  C:\PROGRA~1\ESET\ESETEN~1\x86\EPLGOU~2.DLL

  Eklenti Yöneticisi” penceresi içerisinde “Eset Outlook Plugin” kutusu yok !!!

  Cevapla

Yorum yapın

teakolik hamza şamlıoğlu blog logo

Wordpress altyapısını kullandığımız bu sistem, Sunucu Çözümleri firmasında yüksek performans sağlayan özel sunucularda barındırılmaktadır. Görüntülemek için en iyi Chrome tarayıcı, 1920x1080 çözünürlük ve Full HD Android telefonlarda çalışır. Ayrıca Sitedeki içeriği istediğiniz gibi çarpabilirsiniz. :)