Microsoft’a Bir, Apple’a İki

Microsoft’a ‘dahili hafıza’ saçmalığı yüzünden dava açıldı. Mutlaka okumuşsunuzdur. Şu sıralar yerli ve yabancı birçok basın kuruluşu bu konuyu haber yaprak manşetlere taşıyor.

Microsoft Windows 8 ile piyasayı sallamayı planlarken diğer bir yandan da tablet piyasasında “ben de varım” şeklinde güzel bir çıkış yakalayacak gibi. Ülkemizde piyasaya girmeye hazırlanan Surface isimli Microsoft’un yeni tableti birçok ülkede de ilgi ile karşılanmış durumda.

Kendini akıllı olarak gören Abd’li bir müşteri ise, Surface tableti alıp içerisindeki hafızaya bakarak Microsoft’a dava açmış. Dava konusu ise komedi…

Dahili kapasitesi 32GB olarak satışa sunulan Surface, içerisindeki hafızanın 16GB’ı işletim sistemi tarafından kullanıldığı için, (yani yaklaşık olarak 16GB yer kaplayan işletim sistemi ve programlar ile 32GB’lık hafızadan geriye sadece 16GB’lık bir alan kalıyor.) Abd’li akıllı müşteri tarafından bu durum fırsat bilinip, “satarken 32GB hafıza var diyorsunuz, hani nerede? 16GB hafızam var benim” şekline dönüştürmüş.

Aslında tartışmaya değer bir konu bile değil!

Kedisini banyo yaptırdıktan sonra mikrodalga fırına koyup, pişiren sonra da mikrodalga fırını üreten firmaya “Yahu bunun klavuzunda kedinizi kurutmayın yazmıyor! Kedim öldü!” Demekten hiçbir farkı yok.

Bir bilgisayar alırken satıcılar hep,  320GB harddisk var, 500GB harddisk var şeklinde satmıyor mu? Alıyoruz koca bilgisayarı içerisine Windows, Apple ya da her neyse kurulu bir sistem geliyor. Muhakkak ki  işletim sistemi ve diğer yazılımlar belirli miktarda yer kaplıyor. Şimdi satın aldığımız bilgisayarların içerisinde 20GB’lık alanı işletim sistemi kaplıyor diye PC üreticisine dava mı açmak lazım?  “Siz bana 320GB’lık disk var dediniz bunun içinde 300GB var!”

Yoksa olay Microsoft tablet olduğu için mi daha popüler oldu?

Haberleri okurken kendimden şüphe ettim bir an. “Acaba bunlar başka bir şeyden mi bahsediyor? Yoksa niye dava açılsın?” Gibi saçma sapan düşüncelere dalmıştım. Belli ki basının büyütmesinden ve abartılmasından kaynaklanıyor.

Şimdilerde ise, Microsoft’un bu iddialı teknolojisi raflarda yerini almaya başladı.

Açılan dava, ABD medyasında büyük yankı uyandırmış. İddia aslında doğru, 32GB’lık cihaz satıyorlar ama içerisinde 32GB boş alan yok! Satarken 32GB boş alan var diye de satmıyorlar ki? Adam hafızası bu, al işletim sistemi kurulu cihaz diyor. Ne yani cihazı bomboş verip, yanında bir CD ile işletim sistemini siz kurun demek mi mantıklı olacaktı? Elbette ki reklamlarda, satış merkezlerinde 32GB bellek olduğu söylenecek. Size bu güne kadar boş alan mı sattılar yoksa toplam kapasite mi söylendi?

Adamlar cihazın içerisine  Word, Excel ve Windows RT gibi birçok Microsoft yazılımı yükleyip son kullanıcıya anahtar teslimi yapıyor.  Doğal olarak 32 GB belleğe sahip cihaz hafızasının bir kısmı doluyor ve  geriye 16 GB’lık bir alan kalmış.

Bana viral bir Microsoft reklamı gibi geldi…

Dizüstü alırken sormamışlar bu güne kadar, ipad alırken de sormamışlar şimdi Microsoft tablet ürettiğinde dava açıp, hani bunda 16GB boş alan var diyorlar pek de mantıklı gelmiyor…

Bütün dünyada artık 6 yaşındaki çocuklar bile bunu bilir. İçerisinde yazılım varsa bir yer kaplar satılan ürünün boş alanı değil, toplam kapasitesi vurgulanarak satış yapılır.

Yarın Apple’a da başkası dava açsın?

Kahraman’ın 32 GB dahili hafızası olan iPad’i 28GB alan kaldığı için, Apple’a bir dava açsın, hatta bir alt modeli olan 16GB’lık iPad ise 14,3GB gözüküyor siz de dava açın?

Açıkçası basında bu kadar konuşulması beni gıcık etti. Sanki yıllardır bilgisayar görmemiş bir kişiye “Bak sana 32GB’lık bilgisayar verdim diyerek satış yapmasına benziyor.  Aaaa bunda 32GB hafıza yok ki?”

Öbür gün de dizüstü üreticilerine, sonra masaüstü üreticilerine sonra da diğer cihazlar için dava açalım. Belki hayallerimizi süsleyen milyon dolarlar Microsoft ve Apple’ın cebinden çıkıp bizim cebimize girer?

Abartmayın arkadaşım abartmayın!

“Microsoft’a Bir, Apple’a İki” üzerine 3 yorum

 1. Yine taraflı bir Microsoft yazı Hamza abi’mden 🙂

  Abi öncelikle “Alıyoruz koca bilgisayarı içerisine Windows, Apple ya da her neyse kurulu bir sistem geliyor. ” demişsin … Windows, OS X … demen gerekirdi sanırım.

  Abi buradaki sorun aslında işletim sistemin yer kaplaması değil. İşletim sisteminin hafızanın yarısını kaplaması. Surface’de 4 ya da 5GB alan kaplayabilir. Ama gidip de hafızanın yarısı olan 16GB’lık bir alanı kaplaması çok saçma. Bilgisayarda dediğin gibi 20 GB yer kaplıyor. Benim bilgisayarımın hafızası 1.5TB şimdi bu sistem 20GB kaplamış olsun ben bunu pek de umursamam. Ama gidip de 750GB alan kaplarsa haliyle karşı çıkarım bu olaya.

  Buradaki bir diğer sorun da sanırım kullanıcıların bir çoğu iPad’de ki gibi 16GB bir versiyon bekliyor oluşu. 16GB olması haliyle daha ucuz olmasını sağlıyor ve ürün de yeni olduğundan kullanıcılar test amaçlı 16GB versiyonuyla başlamak isteyeceklerdir. Ancak sistem 16GB alan kapladığında dolayı Surface’in 16GB’lık bir versiyonu olması imkansız oluyor. Bu nedenle de kullanıcılar tepki gösteriyor. Ayrıca tablette kulanılan bir sistem 16GB’lık bir yer kaplaması da bence Windows’un ne kadar hantal bir işletim sistemi olduğunu gösteriyor.

  Microsoft bu durumdan sanırım ürünlerin fiyatlarını düşürerek kurtulabilir. Yoksa başka türlü kurtulabileceğini sanmıyor.

  Yanıtla
 2. 32GB diyip 16GB boş alan vermekle, 32GB diyip 28GB alan vermek arasındaki fark, microsoftla apple arasındaki fark 🙂

  Yanıtla
 3. ”Bana viral bir Microsoft reklamı gibi geldi” kesinlikle katılıyorum.Bu microsoft reklamından başka birşey değil.Ama ABD de bu tür olaylar çok görülüyor.

  Yanıtla

Yorum yapın