Nokia C7 İnceleme

Nokia C7 ile takılmaya devam ediyorum arkadaşlar. Siz değerli okuyucularıma C7 hakkında ön bir inceleme, FM Transmitter anteni ve teknik detaylarından daha önce bahsetmiştim. Şimdi ise biraz daha ayrıntıya girerek bir inceleme yazısı paylaşmak istiyorum.  Cihazı uzun bir süredir kullandığım N8 modeli ile kıyaslıyorum sebebi ise ikisi arasındaki farkları belirtebilmek. Özelliklede N8’den şikayetçi olanlar için C7 modeli sıkı bir alternatif olacak. Teknik olarak her ne kadar da N8’e benzese de sizlere farklarını anlatmaya çalışacağım.

Öncelikle C7’nin tasarımını beğendiğimi itiraf etmeliyim. Yine de N8’in bende ayrı bir yeri var. Nokia N8, sağlam kasa yapısı ve kamerası ile beni etkilemişti. Teknik detaylarını verdiğim yazımda da görebileceğiniz gibi  117,3 x 56,8 x 10,5 mm ölçüleri ölçüleri ile yüksek konsepteki cihazlar için iyi bir durumda 130gr ağırlığı ise benzer konsepteki telefonlar arasında iyi bir değere sahip olduğunu belirtmek isterim.

Yuvarlak hatlara sahip yeni C7’nin tasarımı ilginizi çekecektir.  Ekran konusunda ise Nokia N8 ile aynı özelliklere sahip olduğunu hatırlatmak isterim. Yine N8’deki gibi  kapasitif ekranında çoklu dokunmatik özelliğini desteklenmiyor. Bazen döndürme sensörü takılıp kalabilmekte. Muhtemelen cihaz yazılımından kaynaklı yeni güncellemeyi yaptıktan sonra bu problem ile karşılaşmağımı belirteyim. Henüz yeni güncelleme ile takılma sorunu yaşamadım.

Nokia N8’deki restart etme, kilitlenme gibi hiçbir problemle karşılaşmadık. Cihaz üzerinde yine Symbian ^3 var ve işletim sistemi  şimdiye kadar başka bir sorun çıkarmadı. Kısacası Nokia firması N8’den sonra bu problemin rahatlıkla üstesinden gelmiş gibi gözüküyor.  Nokia firması Symbian işletim sistemi ile bence yeterince yol kat etti. Windows ile yoluna devam edeceğini de hepimiz biliyoruz. Fakat bu cihaza format atıp birileri Android yüklerse etrafımızda hiç Symbian kullanan kalmayacak 🙂

Nokia C7 üzerinde yine A-GPS özelliğini görmekteyiz. Ücretsiz Ovi Haritalar özelliği her zaman Nokia’nın takdir ettiğim müthiş uygulamasıdır. İnternetten destek alarak çalışan Ovi Maps ile dijital pusulası birleşip size sıkı bir rehber olabilmekte. Ovi haritalardan diğer modellerde de olduğu gibi konumumuzu paylaşmakta, hava durumuna bakabilmekte, çevremizdeki lokanta, okul gezi gibi yerleri görebilmekteyiz. Ayrıca uydu görüntüsü ve koordinatları görebilmemiz de bize sunduğu avantajları arasında yer alıyor.

720p saniyede 25 kare video çekimi yapan 8Mp’lik kamerası diğer cihazlara hala meydan okumakta. Fotoğraf ve video konusunda kendini aşan ve rakiplerine kök sötüren Nokia, N8 modelindeki 12Mp’lik kamerayı bu modelde 8Mp olarak konumlandırmış. Dijital kameralardan tek farkı ise otomatik fokus olayının olmaması. İleri modellerde bu özelliği ekleyerek dijital kameralara da Nokia meydan okuyabilir.

Cihazın bir diğer özelliği olan müzik kutusu olması ve yine 3,5 mm kulaklık çıkışı ile birlikte gelmesi C7’nin bir diğer güçlü tarafı. Ayrıca üzerindeki hoparlöründen dışarıya yeterli bir ses kalitesi sunabilmekte.  Kaliteli bir kulaklık ile  C7’nin müzik performansı sizi şaşırtabilir. Standart kulaklık her ne kadar da birçok fonksiyonu kullanabilmenizi sağlayan özellikte olması beni pek tatmin etmedi. Ses kalitesinin iyi bir kulaklığa yada hoparlöre bağlayarak çok daha iyi olduğunu kanıtlayabilirsiniz.

3B işlemciye sahip olan Nokia C7 ile Nokia N8’de olduğu gibi işletim sistemine destek olabilmekte. Cihaz işlemcisi hala 1GHz’in altında kalsa dahi 3B grafik işlemcisi sayesinde 1Ghz’lik diğer cihazlarla aradaki farkı kapmaya çalışıyor.  Fakat ben Nokia’nın 1GHz konusunda geri kaldığını itiraf etmek istiyorum. Acaba önümüzdeki aylarda bize 1,2Ghz gibi bir işlemci ile gelip süpriz yapar mı? Rakipleri bu konuda 1Ghz sınırını çoktan aştılar.

Nokia C7’nin görüldüğü gibi N8’den farkları ortada. 12Mp Carl Zeiss kamerasına karşın 8Mp’lik bir kamera var ve Led flaşı olduğunu söylemiştim.  Eğer 12Mp’lik kamera ve HDMI çıkışı sizin için çok önemli bir etken değilse bence 100TL daha ucuza Nokia C7’yi alabilirsiniz. Sonuçta 8Mp ve 720p video çekebiliyor. Ya da bazılarınız benim gibi düşünüp 100 küsür lira fazla verip HDMI çıkışlı, 12Mp Carl Zeiss mercek ve Xenon Flaşlı Nokia N8’i tercih edebilirsiniz. Tabi 16Gb’lık kapasitenin bu modelde 8GB’a düşürüldüğünü not olarak belirtmeliyim.

Cihaz şık görünümlü ve en önemlisi kilitlenme, reset atma gibi sorunlardan arınmış. Sonuç olarak C7’yi kesinlikle tavsiye ederim.  Ancak fotoğraf konusunda bir cihaz arıyorsanız; HDMI çıkışı, Xenon flaş, Carl Zeiss optik, 12 MP çözünürlük, fazladan 8 GB depolama alanı ile Nokia N8 hala benim gözdem. Pil konusunda ise C7’nin çok daha iyi olduğunu söylemeliyim.  Özelliklede bekleme süresinde iyi bir yol kat edilmiş. Diğer cihazlara ve diğer markalara nazaran Nokia c7 modelinde de beni etkileyen en önemli unsur pil konusudur.

“Nokia C7 İnceleme” üzerine 10 yorum

 1. inatla bu telefonun menulerde degil de genel kullanimda takildigindan bahsedenler var. siz ne dusunuyorsunuz? ayrica siteniz cok basarili, emeklerinizin karsiligini aliyorsunuz.

  Cevapla
 2. Arkadaşlar Nokia’nın ortaya koymuş olduğu ürünle ortada.Nokia’nın kullanıcılarına sunmuş olduğu modeller bize göre oldukça güzel modeller.Özellikle C7 ve N8 modelleri gerçekten harika cihazlar.Fakat Nokia’yı bize göre son zamanlarda sektörün gerisinde bırakan en büyük unsur hala güzel bir işletim sistemi oturtamamış olması.Samsung Bada işletim sistemlerinden sonra Android işletim sistemine geçmiş ve Nokia’nın bir adım ilerisine geçmiş durumda diye düşünmekteyiz.Örmek olarak Samsung’un Galaksi Fit Cihazına Göz Atmanızı tavsiye ediyoruz.

  http://pcgunlugu.com/2011/04/16/samsung-galaxy-fit-incelemem/

  Ayrıca Nokia 2012 yılının başlarında piyasaya sürmeye hazırladığı Windows Mobile 7 İşletim sistemli cihazlarıyla aradaki farkı kapatacağından emin olabilirsiniz.

  Cevapla
 3. Benimde N8’im vardı. Sattım. 5 Aylıkken. Bırakın allah aşkına, uygulama desteği 0, Hatta -1!

  Gidip HTC Desire HD aldım.. Ve Çokta mutluyum, Web sörfü harika.. Adobe Flash Player 10.2 ile.. Mükemmel bir gezinme yaşıyorum.

  Nokia’ya flash lite 4 ile kasan browser’i ile mutluluklar dilerim.

  Nokia severdim bir aralar, artık sadece anılarımda yaşıyor nokia. Bitti benim için.

  Cevapla
 4. Arkadaslar n8 kullanan yakın arkadasımın memnuniyeti üzerine tamamen şık görünümü nedeni ile c7 yi tercih ettim .
  Cihaz yukarıda belirtildiği gibi problemsiz, kilitlenme sorunu olmayan ve çok şık bir cihaz. Fakat şunu belirtmeliyim ki onlarca test sonrası kamera ve HDMI çıkışı haricinde tek fark telefonu modem olarak kullandığımızda n8 hem data kablosu hemde bluth. ile internete çok rahat bağlanabilmekte ; C7 ise sadece data kablosu ile bağlanmakta.. Bunun haricinde N8 ip tabanlı web sitelerini açarken c7 ip tabanlı web sitelerini açamamaktadır.
  Eğer kullanıcı olarak bu fark sorun değil diyorsanız c7 ama ; Teknoloji daha ödemli derseniz N8 derim.

  Cevapla
 5. Ben Tolga Üner arkadaşımızın yazdıklarını biraz daha açmasını istiyorum, tam manasıyla anlayamadım. “Bunun haricinde N8 ip tabanlı web sitelerini açarken c7 ip tabanlı web sitelerini açamamaktadır.” diyorsunuz. Fakat internete zaten ip’siz girilmiyor ki. Her cihaz, bir ip numarası ile internete girebilmekte benim bildiğim kadarıyla. Ip tabanlı internet ne demek? Şimdi ben evimdeki normal Wireless modemle internete girebilecek miyim, giremiyecek miyim Nokia C7 ile tam anlamadım. Bilen biri bu konuyu açıklayabilirse çok sevinirim..

  Cevapla

Yorum yapın