Nokia N8 GPS ile Ovi Maps İzlenimlerim.

Nokia N8’i kurcalamaya devam ediyoruz. Bugünkü konumuz ise Ovi Maps. Ovi Maps bir süre önce ücretli olarak kullanıcılarına sunulmaktaydı. Yeni çıkan Nokia cihazları ile birlikte ücretsiz hale gelen Nokia Ovi Maps uygulaması navigasyon desteğide vermekte.

Ovi Maps’ın beta sürümünü indirip Nokia N8’e kurdum. Ovi haritaları güncelledim. Hatta bu sırada sesli yönlendirme özelliği olduğunu fark ettiğimi belirtmek isterim. Ovi üzerinden Türkçe sesli yönlendirme kısmınıda cihaza yükledikten sonra arabaya atlayıp bir güzel test etmek lazımdı.

Pendik’teki evimden Kurtköy’deki yeni evime işaret koyarak GPS’i açtım ve yol tarifine başladı. Sesli yönlendirme ve GPS yer belirlemesinden memnun kaldım. Özelliklede bir yol ayrımına geldiğinizde sizi önceden uyarıyor. En çok hoşuma giden ise 2 tane sağa giriş varsa size sağdan gidip sola giriniz diye ayrım yapabilmesiydi. Otoyola çıktığımda ise hız sınırı limitini ekranda gördüm. Bu özelliği ile takdirimi kazandı. 90km hız sınırı olan bir yola girdiğimde ekranın sol altında 90km diye uyarı verdikten sonra hızımı yeşil olarak gösteriyordu. 110km’nin üzerine çıktığımda ise hızımı kırmızı olarak gösterip hız sınırını aştığımı belirtti. Hız limitlerindeki + – 20km ‘yi de hesap edebilmesi ona göre beni uyarması dikkatimi çekmişti. GPS’in sapma payını hiç fark etmedim. Navigasyonla giderken beni doğru yönlendirmeleri ile hedefime ulaştırdı.

Yeni yapılan yolların birçoğunu görebilirken bazı yeni yollar doğal olarak navigasyonda gözükmüyordu. Çok başarılı olarak bulduğum Ovi Maps’ın yeni arayüzü rahat kullanımı dikkatinizi çekecektir. Haritada bulunduğunuz noktaları Ovi Maps içerisindeki “Giriş” butonundan Twitter hesabınıza rahatlıkla gönderebilmektesiniz (Ör: http://ff.im/tR9Lu) bunun yanı sıra hava durumu gibi birçok uygulamayı da Nokia Ovi Maps’a ekleyebilmektesiniz.

Sonuç olarak Google Maps gibi bir devin belki karşısına çıkamaz ama dört dörtlük çalışan navigasyon hizmeti, güncel haritaları, doğru sonuçlar vermesi ve ücretsiz olmasının yanı sıra birçok uygulamayı ekleyebilmek Ovi Maps’ın doğru bir yolda olduğunu hatta ileride Google Maps’a rakip bile olabilecek özelliklere sahip. Unutmadan harita üzerinde aynen Google Maps’da olduğu gibi etiketleme işlemi yapabilmekteyiz.

Ovi Maps’in 3.06 sürüm numaralı betası ile birçok yeni özelliğe sahip olabilmektesiniz. Sistem iyileştirmelerinin yanı sıra baştan aşağı yenilenen arayüzü 19 farklı ülkeden canlı trafik görüntüleri sunabilmekte.

Başlıca yeni özellikleri;
Yenilenen menü simgeleri ve arayüz
Transit taşıma hatları için yeni harita ayrıntıları
Geliştirilmiş arama özellikleri
Yeni konumlar sayfası.
Beğenilen konumu paylaşabilme özelliği
Dostlarınızın nerede olduğunu anlık olarak harita üzerinde görebilme
Trafik ile entegre çalışan yeni sürüş asistanı özelliği

Beta Ovi Maps: http://betalabs.nokia.com/apps/ovi-maps-306

“Nokia N8 GPS ile Ovi Maps İzlenimlerim.” üzerine 7 yorum

  1. arkadaşımben nokıa.com adresine bu konuda mail attım ve ertesi gün beni aradılar ve telefonda birebir ayğulamalı olarak nnavigasyonu nasıl ücretsiz kullanacağımı anlattılar bunun için cihazdaki bazı ayarların el ile yapılması gerekli ve ve şüphen olmasın harika bir olay

    Yanıtla
  2. ben aldım ama daha nasıl kullanacağımı çözemedim.daha doğru dürüst bir tema bulup yükleyemedim bile.maalesef

    Yanıtla
  3. ben birtane aldım ama cin malı farkını nasıl anlalız ve bakdıgınızda gercekci ve nasıl bir farkı var amlamamız nasıl olacak saygılarımla

    Yanıtla

Yorum yapın