Trend Micro Stuxnet Tarama Aracı

Stuxnet isimli bilgisayar virüsü bir süre önce İran nükleer tesislerinde görülmüştü. Geleceğin savaşlarına hoşgeldiniz diyebilirim. Evet geleceğin savaşları arasında kan, silah, nükleer bomba gibi bir şey değil. Çok daha kötü sonuçlanabilecek olan sanal savaşlar başlıyor…

Henüz kim tarafından üretildiği bilinmeyen Stuxnet isimli virüs İran’ın nükleer tesislerine sızarak tesis kontrolünü belkide devre dışı bırakabilecek yetenekteydi.  Fark edildikten sonra tüm dünyada “Siber Savaş” tehditlerini bir kez daha gözler önüne serdi. Aralarında Endonezya ve Hindistan gibi ülkelerin de bulunduğu toplamda 45bin bilgisayara bulaştığı tespit edilen Stunex virüsü korkulu anlar yaşanmasına sebep oluyor.

Stunex aslında kişisel bilgisayarların yanı sıra Nükleer santrallerdeki özel bilgisayar sistemlerine bulaşan bir virüs. Yapısı çok gelişmiş olduğu için uzmanlar bu virüsün bir istihbarat birimi yada özel bir şirket tarafından geliştirildiğini tahmin ediyor.

Şüpheli olarak da İsrail gözler önünde. Geleceğin savaşları, geleceğin ajanları ve bilgi toplama sistemleri artık silah yada benzeri araçların dışına çıkmış durumda. Birçok ülke bu tip tehditlere karşı koyamazken zararlı yazılımları önemli sistemlere bulaştıran kimliği belirsiz devlet yada kurumlar ajanlardan çok daha iyi bir şekilde bilgi toplayabilmekte.

Acaba Ankara nasıl yorumluyor tüm bu haberleri? Belki de İran’ın nükleer bomba elde edeceği o kaçınılmaz günün hain bir virüs tarafından geciktirmesi için gizlice dua ediyordur.

Geleceğin saldırılarına daha sonra bol bol yer vermek istiyorum. Üzerinde durmak istediğim ise meşhur antivirüs yazılımcısı Trend Micro’nun Stuxnet’e karşı bir yazılım geliştirdiği haberi. Stuxnet isimli virüs için ücretsiz olarak bir tarama aracı geliştiren Trend Micro şimdilik bir çözüm üretebilmiş.

Diğer antivirüs yazılımlarını bilmem ama müthiş bir yapıya sahip olan Stuxnet’in çok yakında türevleri piyasaya sürülecektir. Geçen yıllarda hatırlarsanız Diebold ATM cihazlarına bulaşan bir trojan tespit edilmişti. Sadece Diebold ATM cihaz ve yazılımlarını etkileyen bu virüs gibi siber savaşlarda kullanılan daha nice zararlı yazılım var. Tespit edilenler ise buzdağının sadece görünen yüzü.

Kim bilir?  Silahla kazanamayacağınız bir savaşı belki düşmanınızın Nükleer tesislerine bir virüs sızdırarak sistemlerini çökerterek yada tesisi imha ederek kazanabilirsiniz.

Stuxnet Tarama Aracı; http://blog.trendmicro.com/stuxnet-scanner-a-forensic-tool/

Bu aracı kullanmak için ;

Komut satırına giriyoruz exe’yi paketten çıkarttığımız dizine geçiyoruz. Komut satırında

/r 192.168.1.1 192.168.1.254

Belirlenen ip adreslerini tarar.

/ip 192.168.1.1

Bir tek ip adresini tarar.

“Trend Micro Stuxnet Tarama Aracı” üzerine 3 yorum

 1. sanirim ankaraya “siber savas” desek “sibeller neden savasiyor ki ? hem vergi veriyolar mi acaba ?” diye bi yanit alabilir. Saygilar B.Yildirim.

  Era.

  Cevapla
 2. Era :
  sanirim ankaraya “siber savas” desek “sibeller neden savasiyor ki ? hem vergi veriyolar mi acaba ?” diye bi yanit alabilir. Saygilar B.Yildirim.
  Era.

  Güldürdün beni akşam akşam. :):)

  Cevapla

Yorum yapın