Nokia N8 Önizleme…

Nokia ve Marjinal’e bu güzel aleti bana inceleme fırsatı verdikleri için teşekkür ederek sözlerime başlamak isterim.  Bugün akşam saatlerinde Nokia N8’im geldi. Kuryeden teslim alır almak güzelce paketini açtım ve sizlerle paylaşmak istedim. Cihaz ile ilgili deneyimlerimi sık sık blogumda dile getirmeyi planlıyorum.

Nokia N8 lansmanında epeyce kurcalama fırsatı yakaladığım Nokia’nın yeni akıllı telefonu N8’i şimdi yakından inceleyecek ve siz değerli okuyucularımla deneyimlerimi paylaşacağım.  Bugün Nokia N8’in dış görünüşü paketten çıkartılışı ve başlıca özelliklerinden bahsetmek istiyorum.

Resimlerde de görebileceğiniz gibi (Nokia X6 ile düşük ışıkta flaşlı ve flaşsız olarak çekilmiştir) N8 farklı bir konseple karşımıza çıkıyor. İlk iş olarak cihazı elinize aldığınızda arka kapağının bulunmadığını göreceksiniz.  Evet aynen ipad, iphone serileri gibi bu cihazın da pili sökülemiyor. Gördüğümde şaşırdığımı itiraf etmeliyim. Sanırım yeni nesil cihazlar artık pillerine dokunulmasından hoşlanmayacak.  Apple’ın bu bakış açısı Nokia’yı  da etkilemiş.  Cihazın arkasından başladım arka taraftan devam edelim.

Cihazın arkasında Carl Zeiss merceğe sahip 12Mp’lik bir kamera konumlandırılmış. Yan tarafında ise Xenon flash konumlandırılmış. Kamerada dikkatimi çeken bir diğer nokta fotoğraf çekerken lens önündeki minicik kapak otomatik açılıyor. Kamerayı kapattığınızda kapak kapanıyor. Kısacası lens kirlenmesi ve toza karşı güzel bir çözüm bulunmuş.

Biraz çıkıntı olarak 3-4 mm dışarıya taşan tasarımı bana değişik geldi. Belki hoşunuza gitmeyebilir ama cihazı masanıza koyduğunuz zaman küçük bir açıyla üst kısmının yukarıda durmasını sağlıyor.

Tasarımı N97 ile X6 arasında yuvarlak ve keskin çizgilerin birleşimi olarak ortaya çıkmış. Sağ ve sol yanda metal arka kapağın vidaları mevcut. Bu vidaları söktüğümüzde pil yerine ulaşıyoruz.  Aslında pili sökme işlemi bu vidaları açarak gerçekleştirilebilir.  Sağ ve sol yandaki vidalar aynen ortada herhangi bir şekilde gizlenmemiş. Acaba bu vidaları açmak garanti kapsamından cihazı çıkarır mı?

Bu soruyu sormam lazım…  (Sordum: Sakın sökmeyiniz..!)

Tahminime göre garanti kapsamından çıkarmayacaktır. Cihaz kilitlenir yada pilinde bir problem olursa metal arka kapak vidaları sökülerek pile ulaşılması sağlanmış olabilir. Benim için kötü bir güvenlikçi olarak üzerinde GPS chip’i olan bir cihazı yanında taşımak biraz ters geliyor. Kısacası dinlenebilir hatta izlenebilirsiniz.  Pili sökemediğinize göre bu duruma engel olamıyorsunuz…

Cihazımızın sol yan kısmına baktığımızda iki plastik kapak dikkat çekiyor. Bir tanesi  MiniSD hafıza kartı takabileceğiniz yeri gizliyor. MikroSD kart yuvası 32GB kapasiteye kadar destek verebilmekte. Zaten cihaz üzerinde 16GB dahili bellek mevcut.

Diğer yuva ise SIM kart yuvası.  İki yuvada plastik kapaklarla gizlenmiş durumda. Bu kapakları (yeni olduğu için tabiki) açarken biraz zorlanabilirsiniz. İlk olarak üst kapağı açıp sonra SIM yuvası kapağını açarsanız rahatlıkla kapakları yerinden çıkarabilirsiniz. Nazik alet ama bu kapaklar yumuşak plastik rahat olun elinizi korkak alıştırmayın tırnağınızı takın ve çekin…

Bu girişlerin hemen altında USB girişi bulunuyor. Kutusundan 2 tane usb aparatı çıkmakta. Bir tanesi düz uçlu diğeri klasik N97’lerdeki gibi yan eğimli ikisi de bu girişe takılarak veri transferi yapılmasını ve şarj olabilmesini sağlıyor.

Kutudan çıkan minik kare uçlu aparatı cihaza bağladığınız zaman cihaz üzerinden USB çıkışı alabilmektesiniz. Evet yanlış duymadınız.  N8 üzerinde bir USB çıkışı olabiliyor. Bu çıkışa bağlayacağınız N8 destekli USB aygıtlarınızla N8 cihazınızı kullanabiliyorsunuz.

Nokia N8 USB Flash diskinizi okuyabiliyor.

Evet bu aparatı cihazınıza bağladıktan sonra ucuna bir flash disk takarsanız flash disk içerisindeki tüm dosyaları görebilir hatta Mp3 lerinizi flash diskinizin içinden dinleyebilirsiniz. Bu konuya bol bol inceleme yaptıktan sonra değinmeyi planlıyorum. Kutudan çıkan diğer USB kablosu veri aktarımı ve şarj görevi görmekte. Epeyli de uzun bu sefer kısa tutmamışlar 🙂

Cihazımızın hemen altında baktığımızda klasik halk arasında ince uçlu diye hitap ettiğimiz şarj girişini görüyoruz. Nokia bu şarj girişinden kolay kolay vazgeçmeyecek gibi. X6’yı ilk incelediğim zaman bunu anlamıştım.  Cihazın altında ön yüzde tek bir tuş bulunuyor.  Menü tuşu bu tuşun fonksiyonlarına da bir sonraki yazımda değinmeyi planlıyorum. Cihazın altında küçük bir delik dikkatinizi çekebilir. Burası bileklik bağlamak için ve bu kısımın yüzeyinde cihaz bilgileri yer alıyor.

Cihazımızın sağ yanına baktığımızda ise aynen Nokia X6 modelindeki gibi ses açma kapama tuşlarını, aşağı doğru çekilen tuş kilidini ve fotoğraf çekme tuşunu görmekteyiz.  Tuş kilidi tuşu bu sefer farklı bir tasarımla karşımıza gelmiş en azından N97 ve X6 modelindeki gibi dandik bir görüntüsü yok.  Dandik değil aslında sanki her an elinizde kalacakmış gibi bir yapısı vardı. Nokia N8 modelinde bu tuşu sağlam bir görünüme kavuşturmuşlar.

Cihazımızın üst tarafına baktığımız zaman ses çıkışı için Nokia’nın meşhur 3,5mm’lik kulaklık çıkışını görmekteyiz. 3,5mm kulaklıklarınızı her zamanki gibi bu girişten kullanabilmektesiniz. Hemen yanında bir kapak daha görüyoruz işte bu kapağın altında HDMI girişi mevcut. Bu girişin yanında açma kapama tuşumuz var.

Nokia N8 ile televizyon keyfi…

Evet yanlış duymadınız. HDMI çıkışına kutusundan çıkan adaptörü bağlayarak televizyonunuza görüntü aktarımı yapabilmektesiniz.  Çektiğiniz videoları TV’ye bağlayarak yüksek kalitede video izleyebilirsiniz. N8 bu konuda kendini aşmış. Tam bir eğlence telefonu diyebilirim.  Aynı zamanda HDMI çıkışı üzerinden Dolby Digital Plus ses alabildiğinizi belirtmek isterim.

Gelelim ekranımıza…

113.5 x 59.12 x 12.9 mm ölçülerine sahip N8’in ekran kısmı üst tarafı tamamını kaplıyor.   Nokia N8’in 360×640 piksel çözünürlüğündeki AMOLED ekranı, kapasitif dokunmatik paneller ile donatılmış. X6 ya göre ekran dokunmatiği biraz daha iyileştirilmiş. Bunun yanı sıra Multitouch dediğimiz çoklu dokunmatik ekran özelliğine sahip.  Resimlerinizi iki parmağınızla dokunarak rahatlıkla büyültüp küçültebiliyorsunuz. Ekranın sağ üstünde görüntülü görüşme kamerası ve sensörü yerleştirilmiş. Ekranımızın altında menü tuşumuz birde ufak mikrofon deliği konumlandırılmış.

Nokia N8 135 gr ağırlığa sahip. Hatırlarsanız X6 ise 122gr ağırlığa sahipti. Neredeyse X6 kadar hafif olarak imal edilmiş. Ele rahatlıkla oturabilmekte. Tasarımı ise bazılarına göre iyi bazılarına göre kötü açıkcası bu sıradışı tasarımı beğendiğimi itiraf etmeliyim…

Fiyatı mı?  999TL 🙂

Evet Nokia N8 hakkındaki ilk izlenimlerim bu kadar diğer bir yazımda sizlere daha geniş olarak özelliklerinden bahsetmeye ve deneyimlerimi anlatmaya devam edeceğim.

“Nokia N8 Önizleme…” üzerine 9 yorum

 1. Daha önce çıkan serilere göre, herşey düşünülerek tasarlanmış bir telefon. Kullanımı da bir o kadar kolay ve özelliklere laf yok. 🙂 Flash Diskleri de okuduğuna göre Netbook’ları rafa kaldırmanın zamanı geldi.

  Bu güzel inceleme için çok teşekkürler 😉

  Cevapla
 2. Xperia X10i kullanıcısıydım N8 alıp n97 den sonra ne kadar geliştirdi diye bi denemek istedim ve hemen bi n8 aldım telefon şık zarif görünüm vs iyi ama nokia nın Symbian ı daha çok geliştirmesi gerek diye düşünüyorum. Wifi kullanımı (şifre kaydedemedim, manuel SSID belirterek wifi girişi yapamadım buna benzer fonksiyonlar (belkide kendi hatamdır :S )) Menü fonksiyonları bence iphone ve androidlere göre eksiklikler içeriyor. işlemci zayıf kalmış işlemler geç işliyor ama n97 ile kıyasladığımda arada çok fark var (N97 kullanmıştım enson nokia touch) iphone veya x10 veya HTC HD2 ile kıyaslanamaz kesinlikle. çok geride kalıyor. Kamera olayı çok iyi Ses kalitesi de çok güzel samsungla kıyaslandığında biraz daha iyi olabilir diye düşünüyorum ama yinede tatmin edici sesi var. Fm verici çok kötü bence. (Ne alaka Fm verici Derseniz ben KKTC deyim arabalar japonyadan geldiği için radyo frekansı 90 a kadar çıkıyor maalesef, dolayısıyla hiç bir Tr radyolarını dinleyemiyorsunuz ya cd doldurup duracaksınız ya teybi komple değişeceksiniz kaldıki benim teypte geri vites kamerası var değişemem, yada bu şekilde tel ile fm verici kullanacaksınız) bu yüzden Fm verici denemek istedim fakat pek verim alamadım. Genel anlamda nokia kullanıcıları için iyi geliştirilmiş diyebilirim fakat iphone htc x10 kullanıcıları için pek tavsiye edilebilir telefon değil. Ama video çekimi foto çekimi müzik dinleme film izleme =) için iyi bi telefon, Baştada belirttiğim gibi Tasarımı diğer telefonlara göre bence çok güzel, zarif. bide eksi not verdiğim ses çıkışını arka tarafta bulunan kameranın yanına vermeleri bence yanlış olmuş, telefon direk oradan zemine temas ettiği için sesi kısık çıkıyor, ters çevirip bırakmanız gerekiyor masaüstüne koltuğa sehpaya bıraktığınızda :S ayrıca titreşimi de çok zayıf bence.

  incelemeniz için teşekkürler Hamza hocam.

  Cevapla
 3. ama beyaz rengi arıyorum bulamıyorum ankarada yasıyorum bunun beyaz renginin mutlaka almak istiyorum ama yorum yazarsanız sevinirim

  Cevapla
 4. Güzel inceleme olmuş çok teşekkürler.Bir ara nokşa n8’i almayı çok düşünmüştum.Fakat kullanmış oldukları symbian işetim sistemini pek beğendiğim söylenemez.Bu yüzden android tabanlı bir cep telefonunu tercih ettim.
  Fakat nokia’nın kamera kalitesi ve sağlamlığı tartışılmaz diye düşünüyorum.

  Cevapla
 5. naz :
  ama beyaz rengi arıyorum bulamıyorum ankarada yasıyorum bunun beyaz renginin mutlaka almak istiyorum ama yorum yazarsanız sevinirim

  nazcım bn istanbuldan beyezını aldm msnni falan verirsen sana alıp adresine yollayabilirim tabi eğer istersen

  Cevapla
 6. sizce c7 mi n8 mi almalıyım
  kardeşime hediye olarak alıcamda n8 den memnunum ama c7 de fena deil diyolar
  sizce???????:) ❓

  Cevapla

Yorum yapın