Nokia N8 Pilini Sökmek Garanti Kapsamından Çıkarır!

Bu yazıyı yazmamın sebebi internette N8 hakkında yazılıp çizilen “Pil söküldüğünde garanti kapsamı dışında kalmaz” diyalogları. Hele ki bu tip bir bilgiyi büyük internet sayfaları ve milyonlarca kullanıcıya hitap eden donanım ve teknoloji siteleri olunca durumun ne kadar vahim olabileceği gördüm.

Eğer Nokia N8’inizin pilini sökerseniz cihazınız garanti kapsamından çıkar.

Nokia N8’i bir çok yer test etmiş.  Test yazılarında pil sökülmesinden bahseden forumlar, bloglar ve donanım sitelerinde hep aynı şeyle karşılaştım.  Her seferinde bu yanlış bilgi verilmişti. Nokia N8’i test etmek ayrı insanlara yanlış bilgi vermek farklı bir konudur.

Yazanların büyük bir kısmının yabancı sitelerdeki yazıları Türkçe’ye çevirip yazmak olduğunu yada Copy & Paste’ci kafayla yazı yazdıklarını düşünürsek. Ne kadar vahim sonuçlar ortaya çıkarabileceğinizde görmüş oluruz. Tamam yaptıkları işe bir lafım yok. İstediği gibi yazar, çizer, kopyalar. Fakat bu tip içerikler üretirken biraz daha dikkatli olunması gerekiyor.

Biraz araştırma yapılması gerekmez mi?

Diğer ülkelerde N8’in garanti kapsamına nasıl bakılıyor bilemem. İngilizce, fransızca ve diğer dillerdeki internet sayfalarında Nokia N8’in garanti kapsamı ile ülkemizdeki garanti kapsamının biraz araştırılması gerekiyor. Hadi bunu geçtim onlar yanlış yazmış yada onların ülkelerindeki kanunlara göre bu bilgi doğru olabilir. Fakat ülkemizdeki kanunlar ve garanti kapsamları ile yurt dışındakilerin birebir aynı olmasını beklememek lazım.

Dün gece  onlarca  forum ve inceleme sitesi dolaştım.  Okuduklarımın hepsinde “Nokia N8’in vidalarını söküp pilini çıkartmak garanti kapsamından çıkarmaz” olarak dile getirilmiş.  Hepsi yanlış bilgi.

Bu konuyu biraz araştırdım ve şu sonuca vardım.

Nokia destek hattını aradım ve destek hattındaki teknik arkadaşa bu soruyu sorduğumda. “Hayır. Garanti kapsamı dışında kalır” cevabını aldım.  Bu cevapla pek tatmin olmadım akabinde hemen KVK’yı arayıp teknik bir yetkiliye aynı soruyu sordum.  Aldığım cevap aynıydı.

“Cihazın vidalarını kesinlikle sökmeyin.  Eğer vidaları söküp pili çıkarırsanız garanti kapsamı dışında kalacaktır.”

Bu cevapla da yetinmeyip bir Nokia ana bayisini aradım. Aldığım cevap yine aynı şekilde oldu. Eğer pili sökerseniz yani cihazın sağ ve sol yanındaki vidaları çıkarırsanız cihazınız güme gidebilir.

El insaf yahu..!

Dün gece bu konuda biraz ikilemde kaldım. Friendfeed üzerinde birkaç arkadaşla bu konuyu konuştum.  Özellikle de Cem bey ile.  Aslında alelen ortada olan vidalar, cihazın kilitlenme olasılığı ve yabancı forumlardaki yazılanlara baktığım zaman pili sökmek bizim içinde garanti kapsamından çıkarmamalı diye beni düşündürdü. Cihaz üzerinde bir reset tuşu olsa tamam yaptığınız iş doğru…

Apple’la başlayan bir konsept…

Pil sökülmeme olayını ilk Apple ile gördüm. Şimdi bu akım Nokia’ya sıçramış gibi.  Eğer bir cihaz üretiyorsanız ve piline dokunulmasını istemiyorsanız o cihaz kesinlikle “Kilitlenmemeli” doğru değil mi?  Eğer cihaz kilitleniyorsa ve pilini sökme ihtiyacı  beliriyorsa “Garanti kapsamında iyileştirmeler yapılması” gerekir diye düşünüyorum.

Tamam dört dörtlük bir cihaz yapmışsındır. Hiç kilitlenmiyordur, hiç takılmıyordur, yada benzer bir sorun çıkarmıyordur. Tamam. Ama bana bir şekilde sorun çıkarıyorsa ve bunu diğer kullanıcılarda yaşıyorsa o zaman pilini söküp durumu çözmek yada bir reset tuşuna basıp cihazın açılmasını sağlayabilmeliyim.

Aslında bir yandan da gizlilik ve güvenlik noktası var.  Üzerinde kamera ve GPS olan bir cihazla beni dinleyebilirler, takip edebilirler, eğer takip edilmek veya dinlenmek istemiyorsam cihazımın pilini sökerim. Ama pil sökülmüyorsa?  İşte Apple ürünlerine tek kızdığım nokta buydu. Şimdi Nokia bu akıma doğru yöneldi. Ben biraz paranoyak mıyım nedir?

Neyse Paranoyaklığı bir kenara bıraktım.  Pil konusunda tartışmalar fikirler olabilir değişik düşünceler de çıkabilir. Burada sizlerin dikkatini çekmek istediğim nokta…

Cihazınızın vidalarını kesinlikle sökmeyin. Pili kesinlikle çıkarmayın..!

Nokia yetkilileri, KVK ve Nokia Ana bayilerinin tenik destekleri içi açılmış, pili sökülmüş bir cihazı garanti kapsamına almıyorlar. Bu tek tek telefon açarak bilgi aldım ve öğrendim.

“Nokia N8 Pilini Sökmek Garanti Kapsamından Çıkarır!” üzerine 4 yorum

  1. Hamza, hani demişsin ya: “Tamam 4 4lük bir cihaz yapmışsındır.” sanırım bu Samsung Galaxy S için geçerli olacak! (Ortalığı biraz kızıştırayım değil mi?) Bende Galaxy S var yakında inceleme yazısını hazırlarım. 🙂

    Cevapla
  2. burası türkiye hocam…. resmen üvey evlatız… bir ürün alıyorsunuz. ürüne hatrı sayılır ücretler ödüyorsunuz. ürün hakkında ne destek açısından nede satış hizmeti açısından hiç bir hizmet alamıyorsunuz… türkiye çoğu üretici için artık al sat çöpe at stratejisini geliştirdiği bir rus pazarı niteliğinde… ve bizler hala bu ürünleri getirten distribitörlerden ürünler alıyoruz ceplerine trilyonları sokuyoruz.. doğal olarak kimse düzgün bir hizmet getirmiyor ülkemize….

    Cevapla
  3. bu yorumu yazan arkadasıma çok tesekkur ederim bende gelsede alsak dienlerdendim(şimdiye kadar)ama artık degilim şu anda kullandıgım e 71 i abartısız 10 defa donuyor die servise verdim bazende pilini çıkarıp ben düzelttim bunun pil vidalıysa bu iş yatar beni zarardan kurtardıgın için çaykolik arkadasıma tesekkur ederim sonuçta symbıan telefon mutlaka donacaktır

    Cevapla

Yorum yapın