Ölü Bölgeden Fısıltılar

Bir ortak-insanlık serüveni…

Çağrı Beyaz ve Metin Gönen’in senaryosunu birlikte yazdıkları “Ölü Bölgeden Fısıltılar” filmi, Kıbrıs Sorunu’nu Ada halkının evrensel bir seslenişi olarak sinemaya taşıyor. Halkların kardeşliği fikri ve barış içinde bir arada yaşama umuduyla hikâyesini kurgulayan filmin çekimleri 25 Mart 2011′de başlıyor.

“Ölü Bölgeden Fısıltılar”ın yönetmenliğini Kıbrıslı yönetmen Çağrı Beyaz üstleniyor. Baş rolde Bıçak Sırtı dizisinden tanınan Leman Yavaş’ın oynadığı film, İstanbul’da, Kıbrıs’ın Girne ve Karpaz bölgelerinde 4 haftada çekilecek. Filmin yapımcıları Friend’s Prodüksiyon, ortak yapımcılar Metin Gönen ve Recep Süleyman Önüt. Film, Türkiye’ye göç eden, sonra da Kıbrıs’a, doğduğu topraklara ve sevdiği kadının izlerine geri dönen bir yönetmenin Odysseus serüvenini, kurmaca-belgesel sentezinde, sinematografik bir anket olarak anlatıyor. Film, bu tekil ve yerel serüveni, özde tüm insanlığın kendi öznel yolculuğunun, kendini yeryüzünde anlamlandırma, tarih içinde yapılandırma ve yaşadığı durumun öznesi olabilme çabasının bir metaforu olarak öykülüyor.

Bu nedenle…

“Ölü Bölgeden Fısıltılar”, özünde, barış, eşitlik ve özgürlük fikirleriyle yazılan sinematografik bir ortak-insanlık serüveni olarak, Kıbrıs Sorunu’nu tüm dünyada yerel ve evrensel boyutlarıyla tartışmaya açıyor. Böylece film, Türkiye’nin de kendi gerçeğini düşünebilmesi anlamında beyaz perdeden farklı bir sinemasal ışık tutuyor…

Prodüksiyon; www.friendsproduksiyon.com
Film; www.olubolgedenfisiltilar.com

Yorum yapın