Panasonic Lumix DMC-TZ20 Önizleme

Bugün siz değerli okuyucularıma Panasonic Lumix TZ20 dijital fotoğraf makinesinden bahsetmek istiyorum.  Birkaç gün önce test için bu alete dokunmaya başladım. İlk başlarda bol bol fotoğraf çekerken içimde uyuyan bir fotoğraf sevgisi varsa uyandırmaya çalıştığımı itiraf etmeliyim.

Panasonic Lumix DMC-TZ20 24mm ultra geniş açılı ve 16x optik zumlu Leica DC Vario Elmar objektifine sahip. Dikkatimi çeken  özellikleri arasında 1920 x 1080 piksel Full HD High Definition video kayıt fonksiyonu olması, 3,0 inch 460.000 piksel Smart Touch akıllı LCD ekran ve GPS özellikleri yer alıyor.  Cihazın en önemli özelliklerinden bir tanesi de coğrafi etiketleme özellikli GPS desteği sağlaması.

Evet bu cihaz üzerindeki GPS sayesinde fotoğrafın çekildiği lokasyon , enlem ve boylam olarak EXIF veriler içine otomatik girmekte. 16X optik zum yanı sıra 24mm geniş açı çekim kabiliyetine de sahip.  Birkaç gün boyunca bu müthiş makine ile bol bol resim çekmeye ve incelemeye çalışacağım. Cihaz birbirinden güzel özelliklerle donatılmış ve tüketicilere sadece deklanşöre basmaktan başka bir şey yaptırmayan akıllı bir alet. Bir başka özelliği ise 3D foto modu. Bu mod sayesinde ard arda 20 çekim yapıyor ve bunlardan en iyi 2 tanesini birleştirerek 3D görüntüler ortaya çıkarıyor. Çektiğiniz resimler Lumix Image Uploader sayesinde Facebook veya youtube üzerinde paylaşılabilmekte.  Cihaz üzerinde dikkatimi çeken bir diğer özellik ise dokunmatik bir ekrana sahip olması.

Cihaz üzerindeki dokunmatik özellik sayesinde bir nesneye kilitlendiğinizde nesne hareket etse bile AF takip sistemi nesneye kilitlenerek net bir görüntü sağlayabilmekte.  Kısacası ekranda nesneyi parmağınızla işaretliyorsunuz ve akıllı Lumix TZ20 nesneyi takip etmeye başlıyor. Hareket eden nesne nereye giderse gitsin otomatik olarak netlenebilmesi sağlayarak size en iyi görüntüyü sunuyor. Çekim yaparken ışık, yansıma, karanlık gibi etkenleri de düşünmenize gerek yok. Akıllı Sahne Seçici özelliği sayesinde Panasonic Lumix TZ20 ortam aydınlatmasına göre en uygun çekim modunu otomatik olarak tespit edebilmekte ve en yüksek kalitede çekim modunu ayarlayabilmekte.

Cmos görüntü sensörü ise 14 megapiksel TZ20 dijital fotoğraf makinesinin farklı olan yönlerinden bir tanesi. Cihaz üzerindeki Venus Engine FHD görüntü işlemcisi ile yüksek çözünürlüklü fotoğraf çekebilme ve full HD video kayıt edebilme imkanı vermekte.

Teknik Detayları;

 • 14 megapiksel CMOS
 • 460.000 piksel Smart Touch Akıllı LCD ekran
 • Venus Engine FHD işlemci
 • 1920 x 1080 60i(NTSC)/50i(PAL) AVCHD Formatında Full HD Film
 • Panasonic 3D Photo özelliği
 • Sezgisel Dokunmatik ekran- 3.0 inç LCD
 • Saniyede 5 kare çekim hızı
 • Görüntü sabitleme sistemi
 • iA (Akıllı Otomatik) Mode Özelliği ile Elde Akıllı Gece Çekim Modu
 • Hem Fotoğrafçılık hem de Seyahat esnasında Eğlenceyi artıran Entegre GPS fonksiyonu
 • 16x Optik Zum – 24 mm Ultra Geniş Açılı LEICA DC Lens

Kutu içerisinden bilgisayar bağlantısı için USB kablosu, şarj aleti, analog bağlantı aparatı ve kullanım klavuzları çıkmakta. Cihaz bu ay itibari ile satışa sunulacak. Fiyatı hakkında kesin bir bilgim yok. Bunu Panasonic yetkililerinden öğrenip sizlerle paylaşmayı düşünüyorum. Cihaz hakkında ayrıntılı bilgiye; http://www.panasonic.com.tr/ adresinden ulaşabilirsiniz.

“Panasonic Lumix DMC-TZ20 Önizleme” üzerine 2 yorum

 1. Lumix Leica ve Panasonic ile birlikte harika iş yapıyor. Lumix flash, Leica Lens ve Panasonic kasa yarı profesyonel bir makine kullanıyorum şu an ve çok memnunum. Gerçekten diğer bir çok markaya taş çıkartıyor. Zaten Leica lens bir başka. Bu kadar küçük bir makineye 16x Optik Zoom koymaları şaşırtıcı. Tasarımı harika.

  Yanıtla
 2. Yurtdışı fiyatı £300 (üç yüz pound). Cihaz özellikleri, Leica objektif vs. tabii ki çok iyi ama bu fiyat biraz lüks kaçıyor, gerçi ikinci makinem olarak gömlek cebime çook yakışacağını düşünüyorum 🙂

  Yanıtla

Yorum yapın