PANASONIC HD-PLC Ethernet Adaptörü, SARUS TurboNet Powerline Adaptör ile Elektrik Prizinden Internet, Network

Evet yanlış duymadınız Elektrik Prizi üzerinden internet bağlantısı .. Bu yazımı okurken aklınıza bedava internet yada kablosuz internet gelmesin olay biraz farklı hemen sizlere anlatmaya başlayayım.. Öncelikle Cihaz Elektrik kabloları üzerinden bir AĞ kurulumu sağlıyor normalde bir şirketteki bilgisayarlar için Network yani Ağ kurulumunda bir HUB bir Router birkaç bilgisayar Ethernet kartları ve Ağ kablosu kullanırdık. Yani ortalıkta dolaşan Network kabloları .. Kimimiz bu kablolar için elektrik kanalları kimimiz asma tavan üzerinden kimimiz ise halının altından geçirerek ortalıkta gözükmesini engeller.. Biz teknik servisçiler genelde elektrik kablo kanalları döşeterek her bilgisayara HUB dan bir Network kablosu uzatmak durumundayız. PANASONIC HD-PLC Ethernet Adaptörü sayesinde sadece bu kablodan kurtuluyorsunuz. ..

Aşağıdaki resimde gördüğünüz Normal bir network bağlantısıdır.

Bu bağlantı tipinde ADSL modem yada Hub üzerinden her PC ye bir UTP yani Ağ kablosu çekmekteyiz. Bu kablo ile ADSL modem yani Router veya HUB üzerinden tüm PC ler birbirleri ile haberleşir Paylaşım, İnternet gibi hizmetlerden faydalanılırdı. Özelliklede Ev kullanıcıları ADSL modemi genelde PC lerine yakın bir yere koyarlar.. Eğer odanızı değiştirmek zorunda kalırsanız ADSL modeminizi yada HUB ‘ı UTP kablosu ile PC arasındaki bağlantı için odadan odaya veya üst kata kablo çekmek zorundayız.

Bu tip bağlantılar artık tarihe karışıyor diyebilirim. Wireless ADSL modemler çıktıktan sonra özelliklede Access Pointler ile sinyalleride artırıldıkça ortalıkta çirkin gözüken Ağ kablosunu kullanmadan Wireless yani kablosuz ağ ile bağlantı git gide yaygın bir hale gelmeye başladı. Önceleri 48 ile 54Mbits bağlantılar varken şimdilerde 104Mbps üzerinde hızlarıda olan AP ler ve USB Ethernetler boy gösterir oldu.(TEAkolik.com)

Fakat Kalın duvarlar Manyetik alanlar ve özelliklede kablo çekilemeyen alanların mesafe uzunlukları kablosuz sistemler için büyük sorunlar açıyor diyebilirim. Zayıf bağlantı zayıf veri aktarımlar insanın canını sıkar bir hale geldi. Günümüzde kablosuz üreticiler bu tip sorunları aşmak için bağlantı sınırlarını genişletmeye çalışıyorlar.. Ama iş bir üst kat veya bir alt kata kablosuz interneti getirmeye gelince maliyet ve kalın duvarlar insanın önünde büyük engel teşgil ediyor.

Biraz uzuncada olsa normal ağ bağlantısından sizlere bahsettik. Özelliklede Wireless bağlantılar..

Önceki çalıştığım firmada 6 Katlı bir APART OTELE kablosuz bağlantı sağlamıştım.

Bunun için her kata bir Airties AP ( Acces Point ) ve bir Airties RT210 Adsl modem kullanarak çözüme ulaştım. Kablosuz sinyalleri ve ortamda bulunan TV ler canımı çok sıkmıştı özelliklede bina yapısında bulunan kalın duvarları aşmak ve binanın mermer kaplı olması canımı biraz sıksada otelin her dairesinde WC ve Yatak Odalarıda dahil güzel kaliteli bir bağlantı oluşturdum.

Bu bağlantıda en büyük sıkıntı katlardan birindeki AP ( Access Point ) in fişinin çekilmesi.. Olaki müşterilerden birisi AP’nin fişini çekerse üst kattakilerinde internet bağlantısını kesmiş olacaktır. Çünkü AP ler birbirlerine seri olarak bağlı ve sistem böyle işlemekte..

PANASONIC HD-PLC Ethernet Adaptörü ne işimize yarayacak ?

Aslında bu ethernet adaptörü ile aynı kablosuz bağlantıda olduğu gibi Network yani Ağ kablosunu ortadan kaldırıyoruz. Normal şartlar altında ADSL modeminiz yada Hub üzerinden bir kablo ile PC nize direkt bağlantı sağlamak zorundasınız. Kabloyu halının altından mı asma tavan üzernden mi yoksa kanal mı döşeyerek PC me götüreyim derdi yok.. Çünkü bu adaptör sayesinde ADSL modeminizin yanına koyarak ADSL modem ile bu adaptör arasına bir kablo bağlantısı yeterli. Ondan sonrasını Mevcut olan elektrik hattı üzerinden gerçekleştiriyoruz. Bu adaptörü fişe bağladığınız zaman Ağ kablosunun tüm görevini elektrik tesisatınız üstleniyor. Yani evinizde herhangi bir prize diğer bir PANASONIC HD-PLC aletini bağlayarak PC nizi istediğiniz yerde kullanabilmektesiniz. Yani PC nizi bir nevi özgür kılabilmektesiniz.(TEAkolik.com)

Aşağıdaki resimde de ayrıntılı olarak görebilirsiniz.

Sonuçta eviniz işe yeriniz ofisiniz neresi olursa olsun bir elektrik tesisatı vardır.

Bu alet sayesinde mevcut elektrik şebekesi tesisatını bir ağ kablosu olarak kullanabiliyorsunuz.

 • Evinizin her yerinden esnek ve güvenli ağ erişimi

Yani evinizde ofisinizde notebook yada masa üstü bilgisayarınızı herhangi bir prizin yanına taşıyabilirsiniz.

 • BL-PA100, yeni nesil ev ağ bağlantısı elektrik sistemi

Ağ sinyallerinizi mevcut elektrik tesisatınıza aktarır yine bir BL-PA100 ile elektrik tesisatınızdaki sinyalleri PC nizin ağ kartına aktarım yapabilirsiniz.

 • Her priz bir ağ bağlantı noktası

Kullanacağınız her priz bir hub görevi görür.

 • HD-PLC teknolojisi, evinizdeki mevcut elektrik kablosunu kullandığından

Odalar arasında kablo uzatmanız gerekmez.

 • Genişletilmesi kolay

Yaklaşık 16 adaptör kullanılabilir; bu da, evinizin başka bir odasına bir ağ bağlantısı için ilave adaptörler eklemek istediğinizde ilave adaptörler ekleyebilirsiniz.

 • Hızlı güvenilir ve emniyetli
  Yaklaşık 190 Mbps (PHY oranl›) hız, AES 128-bit şifreleme ile BL-PA100, ağ bağlantınızda güvenlik sağlar.

Nasıl Çalışır?

Her adaptör prize takılan bir elektrik kablosu ile gelmekte. Adaptörünüzü fişe bağladığınız zaman aynı elektrik tesisatı üzerindeki diğer adaptörlerle iletişim kurmaya başlar üzerindeki bir tuşa basarak master adaptör ile iletişime geçmesini sağlayabilirsiniz. Her bir adaptörün, geniş bantlı yönlendiriciye (router), hub’a, bilgisayara, ağ yazıcısına, ağ kamerasına vs. bağlanmayı sağlayan bir LAN girişi üzerindeki Ethernet çıkışını PC nize bağladığınız zaman client kurulumu bitti demektir. . Adaptörleri kaydettikten sonra, evinizdeki prizlere takın. Son olarak, ana adaptörü geniş bantlı internet yönlendiricisine veya modeme bağladıktan sonra diğer adaptörleri ağ cihazlarınıza (bilgisayarlar, ağ yazıcıları, ağ kameraları vs.) bağlayın. İşlemi bitirdiğinizde, ağ cihazları internete ve birbirlerine erişebileceklerdir.(TEAkolik.com)

Bir HD-PLC ağı en az 2 adaptör içerir. Bir adaptör ana adaptör olarak ayarlanmalıdır. Diğer bütün adaptörler terminal olarak programlanılır.
Her ağ için maksimum 15 terminal öneriyorlar.

Gerçek maksimum veri aktarma hızı UDP için yaklaşık 70 Mbps ve TCP için 42 Mbps’dir. Elektrik koşullarına, ağ ortamına ve diğer faktörlere bağlı olarak sonuçlar değişebilir.

Prizler ;

En iyi sonuçlar için, adaptörleri doğrudan prize bağlamanızı tavsiye ederiz.
Çok fazla elektrik çeken cihazları aynı prize bağlamaktan kaçının.
Bunun yanında, adaptörü kesilmeyen bir güç kaynağına (UPS) veya yedek güç
kaynağı cihazına bağlamanız tavsiye edilmez.
Adaptörleri prize bağlarken, adaptörü bir uzatma kablosuna bağlamanız gerekiyorsa,
aşağıdaki hususlara dikkat edin: Uzatma kablosunun gürültü filtresi veya akım koruyucusu olmadığından
emin olun; bu maddeler adaptörlerin performansını etkileyebilir. Adaptörü, başka bir uzatma kablosundan elektrik alan bir uzatma kablosuna
bağlamayın. Mümkün olduğunca kısa, elektrik fişli bir uzatma kablosu kullanın.
Elektrik paraziti
Bazı elektrikli cihazlar elektrik paraziti yayarlar. Bu parazit evinizdeki elektrik
kablosuna aktarılırsa, adaptörün performansı, hızı ve güvenirliği olumsuz etkilenebilir.
En iyi sonuçlar için, gürültü yayan cihazlara bir elektrik paraziti filtresi takmanızı tavsiye ederiz.

BAZI Elektrik Cihazları Networkünüzü etkileyebilir;

Şarj aletleri (cep telefonu fları aletleri dahil)
Saç kurutma makineleri
Elektrikli süpürgeler
Elektrikli matkaplar
Kısa dalgalı radrolar
Elektrik kablosu

Panasonic
PLC Destek Sitesini ziyaret edin: http://panasonic.co.jp/pcc/products/en/plc/

121 x 40 x 70 mm boyutları ile oldukça küçük olan HD-PLC adaptörünün, prize takılan bir elektrik kablosu bulunur. Bu bağlantı sadece adaptörü çalıştırmaz, aynı zamanda adaptörün, evinizdeki mevcut elektrik kablolarını kullanan diğer adaptörlerle iletişim kurmasını da sağlar. Her bir adaptörün, geniş bantlı yönlendiriciye (router), hub’a, bilgisayara, ağ yazıcısına, ağ kamerasına vs. bağlanmayı sağlayan bir LAN girişi de bulunur. Adaptörleri kaydettikten sonra, evinizdeki prizlere takın. Son olarak, ana adaptörü geniş bantlı internet yönlendiricisine veya modeme bağladıktan sonra diğer adaptörleri ağ cihazlarınıza bağlayın. İşlemi bitirdiğinizde, ağ cihazları internete ve birbirlerine erişebileceklerdir.

Teknik Özellikler

Standart : HD-PLC
Aktarma PYS oranı : Maks. 190 Mbps
Gerçek aktarma hızı : UDP: Maks. 70 Mbps
TCP: Maks. 42 Mbps
Şifreleme : AES 128-bir şifreleme
İletişim mesafesi : Yakşalık 150 m
HER AĞIN MAKSİMUM ADAPTÖR SAYISI 16 (ANA ADAPTÖR DAHİL),
HERBİR ADAPTÖRE BAĞLANAN CİHAZ SAYISI 8,
ARAYÜZÜ 10Base-T/100Base-TX Otomatik MDI/MDI-X,
AĞIRLIK 240 g.,
EBATLAR 70x121x40 mm (YxWxD),
İLETİŞİM MESAFESİ YAKLAŞIK 150 m.,

EEe bu kadar anlattıktan sonra sizlere birde

SARUS HomePlug Teknolojisi ‘nden bahsedeyim buda Panasonic e alternatif olarak sunulabilir..

14 Mbps olan iletişim hızını 85 Mbps e yeni çıkarmışken, 2006 da duyurulan HomePlug yeni versiyonu “HomePlug AV” ile özellikle video aktarımı için mükemmel olan 200 Mbps hıza ulaşıldığını ilan ettiler gerçektende baş döndürücü bir hız diyebilirim.

Küçük bir DATACENTER sahibine ne kadar faydalı olabilir hiç düşündünüz mü ?

Sanikom firması tarafından sunulan bu üründe ise resimde gördüğünüz gibi elektrik tesisatınızı aynen Panasonic’tekigibi ağ kablosu olarak kullanmakta ve bu sinyalleri aktarmakta.

SARUS ve YAPABİLECEKLERİNİZ

 • Varolan Elektrik tesisatı ile, her odaya ulaşabilen en geniş alana sahip Network
 • 75-230 V ile dünya Çapında Kullanılırlık.
 • 14 Mbps, 85 Mbps data transfer Hızı
 • 300 Metre Bağlanabilme Mesafesi.
 • Kolay Kurulum, Kolay Kullanım
 • Düşük Maliyet.
 • 56 Bit DES Şifreleme ile Gerçek Güvenlik.
 • QoS ve Data Düzeltme üzerinde.
 • Evde, Ofiste Kablo Yığınlarına Son. Duvarlarınızı delmenize gerek yok.
 • Yeni Kablo Döşemenize Gerek Yok.
 • Evde, Ofiste Çalışırken Sabit Bir Yere Bağlanıp Kalmayın.
 • İnterneti, Dosyalarınızı, Dökümanlarınızı, Mp3 lerinizi, Videolarınızı, Resimlerinizi, Yazıcınınızı, Faxınızı, Oyunlarınızı anında istediğiniz odadan paylaşın.
 • Varolan Network’ünüzü genişletmek çok kolay. WiFi Adaptör ile Kablosuz Network’ünüzün engellerini Aşabilirsiniz.
 • Paylaşımlı Genişband İnternet Erişimi.
 • Kesintisiz Ses ve Görüntü İşleme ve Aktarım.
 • İnternet Üzerinden Sesli Görüşme Voip
 • Yazıcı ve Çevre Birimi Paylaşımı
 • Endüstriyel Otomasyon için Güvenlik Kameraları, Sensörler için Duman Detektörleri, Alarmlar için LAN Uzantısı olarak görev Görür.

Uygulamada Binanın Yeni Yada Eski Olması performans açısında bir kayıp sağlamıyor. Eğer elektrik voltajlarında bir yükselme veya düşüş yaşamıyorsanız yüksek bir performansta kullanabiliyorsunuz. Elektrik tesisatınızda bir değişiklik ve ya ekleme yapmak zorunda da değilsiniz Yalnız her iki üründe de sigorta sorunu yok ama bir regülatör yada UPS sistemde iken bu tip aletlerin ötesine malesef ağ sinyallerini gönderemiyorsunuz.

Rayo yayınlarını etkiler mi ?

Radyo yayınları 87-108 Mhz, SARUS Adaptörler 4-21 Mhz frekansıyla çalıştıkları için radyo yayınlarınızı etkilemezler. Önemli olan frekans değerleridir. Küçük frekans değerlerinde çalıştıkları için sisteminizi etkilemezler.

Güç tüketiminde ise 220 V mevcut elektrik şebekesinde en fazla 4 Watt enerji harcarlar yani bir CEP telefonu şarj aleti kadar elektrik kullanırlar. Bu değer gerçektende çok küçük.. Özelliklede bir Ampulün 100W elektrik harcadığını düşünürsek yada bir Fluoresant’ın 40 watt elektrik tükettiğini göz önünde bulundurursak ne kadar az enerji tükettiğini rahatlıkla görebilirsiniz.

ADSL Modeminiz ister Routerli ister USB bağlantısı istersenizde farklı birşey olsun internet bağlantı paylaşımını sağladıktan sonra yada bir Routerli ADSL modemi bir Adaptöre bağladıktan sonra hiçbir sıkıntı yaşamadan ofisinize yada evinizde interneti herhangi bir prizden alabilirsiniz.

Panasonic te 16 adaptör kullanabilirse Sarus TurboNet Powerline ile 253 adaptöre teknik açıdan çıkabilmektesiniz gerçi denemesini yapmadım ama teorik olarak çalışması gerekmekte..

Gelelim Sonuçlara ;

 1. Kablo tasarrufu ve ortalıktaki kötü görüntüyü kaldırma.
 2. Kablo ezilmesi vs. durumlardan kurtulma.
 3. Duvar geçişleri ve tesisat çekme sorunları artık yok.
 4. Mevcut elektrik hattını kullanacaksınız ve hiçbir ek maliyet yada tesisata ek bir yük getirmeyecek.
 5. 2 Adet PANASONIC HD-PLC Ethernet Adaptörü alarak birisini Master yapıyorsunuz Master olanı ADSL modeminize yada Hub ‘ınıza bağlıyorsunuz diğerini ise PC nize bağlayarak kaliteli bir Ağ bağlantısı elde ediyorsunuz.
 6. Veri iletişimi şifrelenmiş bu iletişimin ve şifrelemenin ne kadar kaliteli olduğunu henüz test edemedim ama komşunuz sizin internet bağlantınızı kullanabilir.
 7. Tesisatınızda bulunan bir sigorta hiçbir şekilde sistemi etkilemez fakat bir UPS ( Kesintisiz güç kaynağı ) sistem sinyallerini durduracaktır ve UPS den öteye gidemeyeceksiniz. Bu yüzden aleti direkt olarak prize bağlamanız gerekiyor. PC nize prizden sonra bir UPS bağlayabilirsiniz.
 8. Regülatör, trafo veya bazı elektrik aletleri sinyali durduracaktır.
 9. Evinizde hatta apartmanınızda 150 metre ye kadar rahatlıkla internet bağlantısını yada ağ bağlantınızı paylaşabilirsiniz.
 10. Bu cihazlar sürekli fişe takılı kalacaktır. 4Watt gibi çok çok çok ufak bir elektrik tüketimi ile hiçte masraf çıkarmayacaklar.
 11. Sisteminizi bir kablosuz adsl modem yada AP ile genişletebilir hatta farklı atraksiyonlar deneyebilirsiniz.
 12. TTnet size karışamaz. 🙂
 13. Unutmayın internet için muhakkak bir ADSL modeme yada çevirmeli ağ modemine ihtiyacınız var 🙂 Kendi başına internet bağlantısı üretmiyor 🙂
 14. Piyasada 14, 54 ve 190Mbps hızlarında farklı alternatiflerini bulabilirsiniz.

“PANASONIC HD-PLC Ethernet Adaptörü, SARUS TurboNet Powerline Adaptör ile Elektrik Prizinden Internet, Network” üzerine 15 yorum

 1. Fikirsel ;

  Elektrik trafosundan ileriye gidemeyeceğini söyledim zaten ayrıca belirli bir mesafeye kadar sinyal gider 🙂

  Cevapla
 2. Selam. Ben bu aletlerden Philips patentlisini aldım ve ev içinde kullanıyorum. Öğrenmek istediğim benim dairem dışına da yani alttaki komşuya ve ya yandaki komşuyada bu aletlerden olursa interneti paylaşabilirmiyim. Aslında ben karşı komşumda denedim ama bağlanamadım. Ya da ben beceremedim. Böyle birşey mümkün mü? Yoksa sadece teori mi?
  Kolay gelsin. Acil cevap lütfen…

  Cevapla
 3. SELAMLAR;
  ORHAN KARDEŞ KURULUM CD ILE BERABER SIFRELEME YAZILIMI GELIYOR ONUNLA SFRELERSEN IYI OLUR EGER ELEKTRIK SAYACIN DIGIAT DEGILSE VE SIFRE KOYMADIYSAN ISTEMEDEN DE OLSA BAŞKA KİŞİLER AĞINA ERİŞEBİLİR.

  Cevapla
 4. merhaba bunu okulumuzda bitirme projesi olarak değerlendirmek istiyoruz
  ancak sinyalleri nasıl modülasyona soktuğu hakkında bir bilgi edinmemiz gerekiyor.
  herhangi bir diyagram bulamadım nasıl yardımcı olabilirsniz

  Cevapla
 5. haldun ;

  Diyagramları aslında nette bulabilirsin eğer bulamazsan distribütör firma ile iletişime geç sana yardımcı olacaklardır.

  Cevapla
 6. Ben bu cihazı işyerindeki kablosuz ap leri birbirine bağlamak için kullanacağım ama mesafeden herhangi bir kayıp olur mu onu öğrenmek istedim. birde modem farkı yerde apler ayrı yerlerde mesafe baya uzun cihazı alsam bu bir sorun teşkil eder mi? teşekkürler

  Cevapla
 7. Arkadaşlar powerline çalışma prensibi bir iletkenden bir akım bir gerilim alabiliriz ama yüzlerce frekansı aynı iletken üzerinden taşıya biliriz şebeke frekansımız 50Hz dir powerline KHz seviyesinde sinyal yolladığı için sıkıntı olmaz sadece yapmanız gereken cihazları aynı Faz üzerine bağlamak apartmanda evdeki priziniz R fazına bağlı ise tüm apartmanda R fazında internetiniz olur S ve T fazına bağlı prizlerde internet olmaz mesela mutkagızdaki priz S fazından enerji alıyorsa yatak odanızdaki priz T fazından enerji alıyorsa buralarda internetiniz olmaz Powerline’nın sinyal mesafesi 100metre kadar diye biliyorum ama ABD de 1000 m kadar çıkartmışar tabi bu da maliyeti artırıyor bence daha çok gelişmesi ve ucuzlaması gerekiyor.

  Cevapla
 8. slm,elektrik hattı ethernet adaptörünü bina içinde birden fazla kullanıcı faydalanabilir mi?ve nerden temin edebilirim.

  Cevapla
 9. selam
  Arkadaşlar bu sistemi 3gündür araştırıyorum. kurulum için için yeterli bilgi edindim fakat powerline adaptörler nasıl ve nereden ucuza tehmin edeceğim bunun sıkıntısı var
  ben bu sistemi apartmanda kurmak istiyorum 1 blokta 15 daire bulunuyor. buda demek 1 modemden giriş 15 prizden internet çıkışı 16 adaptöre ihtiyac bulunmaktadır.
  konu ile ilgili olarak yardımlarınızı ricaederim

  Cevapla
 10. arkadaşlar bunun fıyatı ve tek olarak kullanılabılrmı hakkında bılgı almak ıstıyorum yanı bn evımdekı ınternetı(tek katlı) aynı odada ıkı bılgısayara wireless le vermek ıstıyorum bunnun la tek bı adaptörle bu mumkunmu

  Cevapla
 11. @Orhan
  evet karsi komsunla paylasa bilirsin fakat ayni faz üzerinde olmaniz gerekiyor aksi takdirde binanin elk kablolarinda yer deyisikligi yaparak oluyor

  biz binlara bu tarzda merkezi sistemler kuruyoruz

  Cevapla
 12. Aynı bina içinde kullanmak için, binanın elektrik hattına bir sistem kurmanız gerekir. Aynı daire içinde kullanmak içinse herhangi bir ayar yapmadan sadece aynı sinyali ileterek kullanabilirsiniz.

  Detaylı bilgi almak için bana ya da Cüneyt Bey’e danışabilirsiniz.

  Cevapla
 13. Bizim sitede bu sistem var,ve ben şuan aynı anda hem internete girip hemde laptop u şarj edemiyorum internet kesiliyor ne yapmam gerek yardımcı olursanız sevinirim .

  Cevapla

Yorum yapın