PS3 Jailbreak Yapmak ya da Yapmamak…

PS3’ün kırıldığı haberleri birkaç aydır etrafta dönüp duruyor.  Özelliklede Jailbreak söylentilerinin gerçek olduğunu birkaç ağızdan duysam da merakla bekliyordum.  Geçen gün Kadıköy Yazıcıoğlu iş hanına yolum düştü ve Jailbreak yapımına canlı canlı şahit oldum.    PS3 meraklıları iyi bilir, özellikle de en merak ettikleri nokta Jailbreak işleminin nasıl yapıldığıydı.

Baştan söyleyeyim, size hiçbir şekilde “PS3 Nasıl Jailbreak yapılır?” anlatmayacağım. Hack-crack gibi illegal işlere bulaşmadığımı belirtmek isterim.  Yazıcıoğlu pasajındaki bir dükkanda adamlar çatır çatır PS3 kırmaya başlamışlardı.  Yaptıkları birkaç zahmetli gibi görülen ama oldukça basit işlemler sayesinde Ps3 üzerinde HDD’den rahatlıkla oyun çalıştırabiliyorlar. Üstüne üstlük Jailbreak için gelen müşterilere hediye oyun bile atıyorlar.  Jailbreak birkaç farklı işlemin yapılması ile kısa bir süre içerisinde sonuçlanıyor.

Hizmette sınır yok… Sanırım Sony firmasının yeni bir güncelleme çıkarması gerekecek. Tabi bu güncellenmeninde kullanıcılar tarafından internetten yüklenmesi ayrı bir tartışma noktası. Dünyanın en kırılamaz denilecek sistemini bile yapsanız 10 dakika içerisinde birkaç yazılımla çatır çatır kırabiliyorlar.  Mesele aslında kırılmayanı yapmak değil kırmayı zorlaştırmak olmalı. Bir de insanların sattığınız cihazı kırma ihtiyacı duymamaları gerekli..

Nasıl Olur da Cihazımı JailBreak Yapmayı Düşünmem?

Orjinal bir oyuna 50-100TL arası para verip oyun oynayacaksam elbette daha kolayını ararım.  Fakat bir oyun 10-50 TL arasındaysa asla Jailbreak düşünmezdim.  Fakat şurası da kesin: Yepyeni bir teknoloji müthiş bir sistem yapıyorsunuz öyle 3 kuruşluk birşey değil ki kalkıpta 3 kuruşa satmakta olmaz…

Olaya kullanıcı tarafından bakınca…

İngiltere’de yaşamıyoruz ki ülkemiz şartlarına bakıldığı zaman orjinal bir oyuna 100TL ve üzeri para vermek gerçekten de çok zor bir iş.  100TL birçoğumuzun 3-4 günlük çalışma emeği.  Tamam Fransa, İtalya, Hollanda gibi yerlerde yaşayanlara bakıldığında yaşam standartları ve diğer faktörler göze alındığında 100TL uygun bir fiyat olarak görülebilir. Zaten sorun da bu değil mi?  Bu parayı verebilecek olan kullanıcıların büyük bir kısmı orjinal tercih edecektir.

Firmalar ne yapsın?

Düşünün müthiş bir teknoloji üretiyorsunuz dehşet ötesi grafikler müthiş bir keyif kullanıcı kendini PS3’ün başına geçince bambaşka hissediyor böyle bir teknolojiyi ortaya koyabilmek için milyonlarca dolar para harcıyor, yatırım yapıyorsunuz sonrada adamın biri gelip cihazınızı kırıyor?

Ya da bir oyun üreticisisiniz şimdi o kadar çalıştınız tonlarca para harcadınız oyun oynarken adamın saçının telini görüyorsunuz kullanıcılar müthiş bir keyif alıyor şimdi bu teknolojiyi piyasaya sürerken 10TL’ye süremezsin ki… Elbette 100TL’yi hatta 150TL’yi hak ediyor…

Sanırım daha çok Jailbreak ve Crack göreceğiz…

Versiyon 3.50 Sorunu.

Eğer PS3 cihazınız en son versiyon Frimware’ye sahipse malesef ki JailBreak yapamıyorsunuz.  Çünkü Sony firmasının son çıkarmış olduğu Eylül 21 PS3 güncellemesini henüz kırabilen yok.  Gerçi biraz beklerseniz yeni bir JailBreak daha çıkacaktır.  PS3 cihazınızı 3.50 Firmware güncellemesine yükseltmediyseniz rahatlıkla Jailbreak yapabilmektesiniz.  Jailbreak yaptıktan sonra da eğer cihazınızı güncellerseniz cihaz tekrar orjinal bir hale geliyor ve Jailbreak iptal oluyor.

Bakalım Hacker’lerle Sony arasındaki bu müthiş düello nasıl devam edecek?

“PS3 Jailbreak Yapmak ya da Yapmamak…” üzerine 9 yorum

  1. ya ne zaman cikar ki jailbreak 3.50 ye… aah ah keske guncellemeseydim, keske internet falan gitseydi 🙂

    Yanıtla
  2. Selam, bende kararsızım şu anda. Bu yazıyı okuyunca bir yanım yap, bir yanım yapma diyor. Ancak oynamak istenilen oyunların fiyatları 189 TL civarlarında bu parayı veriyorsun 3-5 saat sonra oyun bitiyor. Eee şimdi ? hadi yeni bir tane daha al onada 189 ver oldu mu ? En iyisi Jb yapmak aksi halde çok pahalı bir hobi haline geliyor. Yemin ederim 2 haftadır Power tuşuna basmıyor cihaz tozlandı 🙂

    Yanıtla

Yorum yapın