Reeder Lite E-Kitap Okuyucu İnceleme ve Karşılaştırma

Merhaba arkadaşlar, sizlere önceki yazılarımda Reeder II e-kitap okuyucudan bahsetmiştim.  Şimdi ise daha sade ve daha ucuz modeli olan Reeder Lite’den bahsetmek istiyorum.

Reeder Lite’nin üst kısmında slide şeklinde açma kapama tuşunu görüyoruz. Bu tuşu birkaç saniye çekili tuttuğumuz zaman cihazımız açılıyor.  Yine üst kısımda bilgisayar bağlantısı ve şarj için konumlandırılmış USB girişini ve microSD hafıza kartı yuvasını görmekteyiz. Cihazımızın üst yüzeyinde ise 6 inçlik 4:3 ekranını görmekteyiz. Ekranımız diğer reeder modelinde olduğu gibi e-ink yani elektronik mürekkep teknolojisine sahip.  Reeder2’den farkı ise dokunmatik özelliği konulmaması olarak karşımıza gelmekte. Ekranın sağında ve solunda kitap okurken rahatlıkla sayfa çevirmemizi sağlayan ileri geri tuşlarını görmekteyiz. Bu fiziksel tuşlar açıkçası çok hoşuma gitti kitapları elimde reeder’i tutarken daha rahat okuyabilmekteyim.  Aşağı kısma baktığımız zaman ise ana menü, yön tuşları, özellik tuşu ve geri tuşu gibi kumanda tuşlarının konumlandırıldığını görüyoruz.

Ekran dokunmatik özelliğe sahip olmamasına rağmen bu kumanda tuşları ile tüm özellikleri kullanabilmekte ve rahatlıkla cihazı kontrol edebilmekteyiz. Reeder Lite’nin üst kısmı ise metalik bir görünüme kavuşturulmuş.  Cihazımızın arkasına baktığımızda sağ üstte sadece reset deliğini görmekteyiz.

Boyutları 183x124x8,6 mm ve ağırlığı ise sadece 220 gram rahatlıkla tek elle tutabilmekte ve hafifliği ile rahat bir kullanım sağlayabilmekte. Reeder Lite modeli ile Reeder II modelini yan yana tuttuğunuz zaman Reeder Lite’nin biraz daha hafif ve daha büyük olduğunu görmekteyiz. Ekranlar ise aynı tek farkı Reeder2 modelinin kapasitif dokunmatik özelliğine sahip olması.

    

Yine Reeder2 modeli ile donanımsal olarak karşılaştırdığımızda cihazların 400Mhz işlemci, 128ddr ram ve 2GB’lık hafıza gibi aynı özelliklere sahip olduğunu görmekteyiz. Açıkçası daha uygun fiyatlı bir e-kitap okuyucu düşünüyorsanız Reeder Lite tam size göre diyebilirim.

Üst modeli olan Reeder2’den diğer farklarına baktığımızda hoparlör konumlandırılmadığını, pilinin 1530mah yerine 1080mah olduğunu ve Wifi özelliğinden taviz verildiğini görüyoruz.

Kısacası adından da anlaşılabileceği gibi sadeleştirilmiş ve tamamen kitap okumaya hedeflendiğini görmekteyiz. Yok ben kitap okurken müzik dinlerim, internete girerim (siyah beyaz) ve dokunmatik ekran isterim derseniz size Reeder II modelini tavsiye edebilirim.  Fiyat olarak kıyasladığımız zaman 280 TL’ye Reeder Lite’yi alabilirken, Reeder 2’nin 450TL civarında olduğunu belirtmek isterim.

Cihaza şöyle bir baktıktan sonra incelememize devam edelim.  Cihazımızı USB bağlantısı ile bilgisayarımıza bağlayarak dosya aktarımı yapabilmekteyiz. Üst kısımdaki microSD kart yuvası sayesinde de 32GB’lık dev bir arşive sahip olabilirsiniz.

Hem hafif hem de küçük…

Cihazın pili ise diğer modelinde olduğu gibi gömülü olarak gelmekte. Şarj ömrüne baktığımız zaman 5500 sayfa okuma süresi sağlayarak günlerce şarj etmeden kullanabileceğiniz bir e-kitap okuyucu olduğunu görmekteyiz. Hatta tam şarj ettikten sonra yanınıza şarj aletini almadan tatile bile çıkabilirsiniz.

İçerisinde kitap okurken satırların altını çizme, ayraç kullanma ve hatta sözlük kullanabilmeniz için birçok özelliğe sahip. Gerçek bir kitap okumaktan hem daha zevkli hem de birçok aracı üzerinde barındırarak sizlere yardımcı olabilen bir cihaz.

Ülkemizde her ne kadar yaygın olmasa dahi birçok turistin Antalya, Bodrum gibi yerlerde bu cihazlarla sahilde uzanıp kitap okuduğuna şahit olabilirsiniz. Aslında yavaş yavaş doğal yaşamımıza giren bu cihazlar sayesinde artık kitap okumak, kitap almak ve kitap taşımak çok daha kolay bir hale geliyor.

Ülkemizde SELEKT Bilgisayar tarafından Reeder ürünleri satılmakta. Türkiye pazarında %90′a varan pazar payına sahip Selekt Bilgisayar, ürünlerinin servis ve teknik desteğini de sağlayabiliyor.

    

Bir süredir ben de kitapları bıraktım ve e-kitaplarla haşır neşir oluyorum. Hatta e-kitap konferansları dahi verdim. Reeder Lite’nin ekranı e-ink teknolojisine sahip olduğunu söylemiştim. Ekran geçişlerinde birazcık takılma olsa da gerçek bir kitap okurken ki hissi ve hazzı verebilmekte. Siyah beyaz ekranı e-ink teknolojisi ile rahat bir okuma sağlarken aynı zamanda ofis dökümanlarınızı görüntüleyebilmeyi de sağlıyor.

Windows ve Mac desteği sağlayabilen Reeder Lite, USB ile bilgisayara bağladığınızda elektronik kitaplarınızı rahatlıkla hafızasına atabilmenizi sağlayabiliyor. 32GB’a kadar depolama alanı sunması yine büyük bir artı sağlamakta. Düşünsenize 32GB’lık dev bir kütüphane 220gramlık bu cihazın içine sığabiliyor.

E-ink ekranı sayesinde gözleriniz yorulmadan ve açık havada parlama problemi olmadan uzun saatler boyunca okuma yapmanızı sağlayabilen Reeder Lite, Microsoft Office desteği ile word ve excel dokümanlarınızı görüntüleyebileceğiniz bir e-kitap okuyucudur.

Desteklediği formatlar ise Pdf, epub, html, txt, djvu, rtf, eb2, chm, jpeg, png, bmp olarak sıralanmakta. Tabiki Satranç ve Sudoku oyunları ile canınız sıkıldığında oynayabiliyorsunuz…

Bir sonraki yazımda siz değerli okuyucularıma ReelPad’den bahsedeceğim…

“Reeder Lite E-Kitap Okuyucu İnceleme ve Karşılaştırma” üzerine 5 yorum

 1. Valla cok faydali bir inceleme olmus. Ben bu urunu cok sevdim. reeder2’ye de bakmistim ama el yakiyor fiyati, 500’un ustundeydi galiba, alamadim. dokunmatik ve wifi da isterdim ama bu daha ucuzsa ve sonunda bir e-kitap okuyucu alabileceksem bunu tercih edicem. Teknosa’da var mi yine acaba?

  Yanıtla
  • Fiyat konusunda sıkıntı çekenler için ideal bir ürün olarak karşımıza geliyor. Tercih edilebilir rahatlıkla . 🙂

   Yanıtla
 2. @TEAkolik
  En güzel yanı sade ve okunaklı ekranı. Kitap okurken kitap okuduğum hissi uyanmalı. Bu yüzden bilgisayarda txt kitap okurken arka planı mutlaka saman kağıt rengine ayarlarım. Tüm Browser ve Office ayarlarım böyledir. Ekran biraz yavaş, ben de gördüm. Ancak bu sadelik uzun süre gözü yormadan ve konsantre olarak kitap okumak için ideal gibi. Eskiden tablet varken reader’a ne gerek var diye düşünüyordum. Şimdi sade bir reader’ın çok pratik olduğunu düşünüyorum. Özellikle tabletini plaja ve araziye taşımak istemeyenler ve benim göz tembelleğine bağlı olarak okuduğunu seçmekte zorlanan kişiler için (ekran kitap sayfası aranjmanında, tablet gibi yatay değil v eharfleri ekrana oturtarak zum yapmak çok daha kolay). Bir de fiyat farkı var. Wi-Fi olsun da kritik mi? Kitab bilgisayardan indirir, reader’a yüklerim. Siyah beyaz ekranın dokunmatik olması ve Wi-Fi desteklemesi ve bunun için büyük paralar istenmesi… Bu markayı alsam bu modeli tercih ederdim. Herkesin 3G/Wi-Fi cep telefonu yanında, plajda internet ve müzik için…

  Yanıtla
 3. cihaz şuan 299 tl.http://www.reeder.com.tr/e-kitap-okuyucu/e-ink-okuyucu/reeder2.html
  kaldıki siz sadece satıştan bahsediyorsunuz,teknik destek servis yedek parça konusunda bir yer varmı nook için.reeder’ın teknik destek,wep destek kısmında da müşterilere olanaklar sunuyorlar.hemen hemen aynı özellikler fakat bakınız kindle’ın türiye desteği yok kitap zor bulunuyor,bozuldumu yaptıracak servis,bulunacak yedek parça derken cihazın fiyatından fazlasını harcamış olacaksınız.

  Yanıtla

Yorum yapın