Somedya Hızla İlerliyor…

Önceki yazılarımda Sosyal Medya Analiz ve Raporlama görevimden sizlere bahsetmiştim.  Bu işi yaparken de kullandığım başlıca toollardan bir tanesi Somedya. Bugün siz değerli okuyucularıma yine Somedya’dan bahsetmek istiyorum. Piyasaya girdiği ilk günden beri elimden geldiğince destek olmaya çalıştığım Somedya gün geçtikçe kendini yeniliyor ve sistemini güncelliyor.

Son olarak birkaç yüz bin data arasından bir rapor çekiyordum. Yeni yapılan SQL değişiklikleri aktif olmuş ki 15-20 saniyede aldığım raporları artık 2-3 saniyede alabildim. Somedya yapımcıları aynı zamanda birçok altyapı değişikliğine gitmişler. Bakalım gün geçtikçe gelişiyor ve ilerliyor.

Aslında en çok işime yarayan kısmı rapor ekranları. Grafik raporları arasından, konuşma analizi, domain dağılımı, platform dağılımı, ton dağılımı gibi birçok rapor alabilmekteyim. Bu raporları mümkün olduğunda özelleştirebilmek işimde bana büyük avantaj sağlamakta. Piyasada birçok tool var. Hepsi bir şekilde data getirebiliyor. Mesele data getirmek değil. Aslında mesele datanın durumu, datanın analizi ve bu datanın istediğim şekilde analizi.  Bu sayede müşterilerimize doğru, net ve bilgi verici raporlar hazırlayabilmekteyim.

Sina Afra  blogunda Somedya’ya yatırım yaptığı yazmıştı. Bunu da okuduktan sonra sanırım Somedya’nın sağlam bir güç aldığını artık bu güçle çok daha güzel projelere ve işlere imza atacağını söyleyebilirim. Mesele aslında yatırım. Böyle değerli projelere değerli insanlar yatırım yapmalı ki  kıymetleri bilinsin. Aksi takdirde birçok proje çöpe gidebiliyor.

Somedya hakkında daha fazla bilgi almak için :  http://www.somedya.com adresine bakabilirsiniz.

“Somedya Hızla İlerliyor…” üzerine 2 yorum

  1. Türkiye’de Sosyal Medya raporu hazırlama ve analiz etmede sayende öğrenmiş olduğum iyi hizmet ve girişim. Ancak tam anlayamadığım profil açmak için bir firmada çalışan olmakmı gerekli ya da firmalara mı profil açılabiliyor ?

    Yanıtla

Yorum yapın