Sony Xperia Ice Cream Sandwich (iCS) 4.0 Beta ROM Yüklemesi – ROM Kurulumu

Önceki yazımda sizlere Xperia cihazımızı Unlock yapmayı anlatmıştım. Kaldığımız yerden devam ederek Fastboot yazılımı ile cihazımıza Beta Rom’u kurmaya başlıyoruz. İndirmiş olduğumuz beta ics Xperia Rom’u Zip dosyasından çıkararak Fastboot yazılımının olduğu dizine atıyoruz. İndirmiş olduğumuz Xperia Beta Rom Zip dosyası içerisinden 3 tane .img uzantılı dosya çıkmakta.  Bu dosyaları aşağıdaki sıra ile Fastboot üzerinden cihazımıza yüklüyoruz.

Yine birinci aşamada olduğu gibi ilk olarak telefonumuzu kapatıyoruz. Cihaz kapandıktan sonra Home tuşuna basılı tutarken USB kablosunu bağlıyoruz. Daha önce tanıtmış olduğumuz sürücüyü otomatik olarak bilgisayarımız tanıyor ve şarj girişi yanındaki led mavi olarak yanması gerekiyor. Ardından aşağıdaki adımlarla devam ediyoruz.

Not: İndirmiş olduğumuz ROM’un zip içerisinden kurtarıp img dosyalarını fastboot klasörüne atmamız gerekiyor! Komut sistemine girip Fastboot klasörüne geliyor ve aşağıdaki komutları sırası ile uyguluyoruz. 

  • fastboot flash boot boot.img
  • fastboot flash userdata userdata.img
  • fastboot flash system system.img

Komutları girdikten sonra 5-15 sn civarında tek tek bekleyerek işlemi tamamlamasını beklemek zorundayız.  En son komutu girdiğimizde bu süreç biraz daha uzayabilir.  İşlemler tamamlandıktan sonra USB kablosunu çıkarıyor ve telefonumuzu açıyoruz.

Not: Cihaz ilk kez açılacağı için açılış süresi 1-2 dakikayı geçebilir. Lütfen bekleyiniz!

      

Cihaz uzun bir süre yükleme işlemi yapacak bittiğinde 4.0 ICS ile açılacaktır. Performansına ve üzerindeki tasarım değişikliklerine odaklanmanızı tavsiye ederim. Keyifli bir o kadar da güzel bir işletim sistemi haline gelmiş. Bu süreci tamamladıktan sonra cihazınızı şöyle bir kurcaladığınızda aşağıdaki eksikliklerle karşılaşacaksınız.

  • Wifi çalışmıyor
  • Bluetooth çalışmıyor
  • Google Aplikasyonları yok.
  • Google Market yok ve yüklenemiyor.
      

Yine de Google Aplikasyonları olmadan ics 4.0’ın tadını çıkaramayacağımızı billiyoruz. Bir sonraki yazımda sizlere Wifi, Bluetooth, Google App ve Market yüklemelerinin nasıl yapılacağını anlatacağım.
      

“Sony Xperia Ice Cream Sandwich (iCS) 4.0 Beta ROM Yüklemesi – ROM Kurulumu” üzerine bir yorum

  1. Xperia ile olan ilişkim kısa sürmüş olsa da kullanmaktan zevk aldığım telefonlardan biri olarak hep hatıralarımda yer alacak. Az kahrımızı çekmedi =)

    Yanıtla

Yorum yapın