Sony Xperia Ice Cream Sandwich (iCS) 4.0 Beta ROM Yüklemesi – Google App Kurulumu

Sony Xperia Arc S cihazımı Android 4.0 sürümüne terfi ettirdikten sonra bazı sorunlarla karşılaştım.  Cihaz Beta Rom 4.0 üzerinde müthiş bir performans verse de Gmail, Market, Maps gibi hiçbir Google uygulaması yok. Yani çıplak bir beta iCS 4.0 sürümü ile karşılaşmaktayız.

Elbetteki bir Android sistem içerisinde Google Aplikasyonları olmak zorunda. İnternette kısa bir araştırma yaptıktan sonra aşağıdaki gibi bir çözümle Google Aplikasyonlarını Xperia Arc S cihazıma yükleyebildim.  Bunun yanında Wifi çalışmaması, Bluetooth’un çalışmaması gibi diğer sorunlarını nasıl çözdüğümü ise bir sonraki yazımda sizlere anlatmaya çalışacağım.

Google Aplikasyonlarını yüklemek

Öncelikle ICS 4.0 Beta’nın kernel’ini değiştirmek zorundayız. Bunun için aşağıdaki kernel dosyasını bilgisayarımıza yüklüyoruz. Ardından da yine aşağıda vermiş olduğum bağlantılardan Google Aplikasyon paketini ve Super User yazılımını bilgisayarımıza indirmemiz gerekiyor.

Kernel Dosyası: Boot.img
Super User yazılımı:  Superuser-3.0.7-efghi-signed
Google Aplikasyonları: gapps-ics-20111230

Not: Kernel dosyasını indirdikten sonra Zip içerisinden kurtarıp, içerisindeki boot.img dosyasını Fastboot klasörü içerisine atıyoruz.  İndirmiş olduğumuz diğer Google Aplikasyonları dosyasını ise Zip içerisinden çıkartmadan aynen olduğu gibi telefonumuzun microSD kartında /download klasörü içerisine kopyalıyoruz. 

Kernel’i değiştirmek için yine Fastbook yazılımına ihtiyacımız var.  Önceki yazımda Fastbook yazılımı ile Xperia Arc S cihazım üzerine iCS 4.0 Beta Rom’un yüklenmesini anlatmıştım.  Birinci aşamada olduğu gibi ilk olarak telefonumuzu kapatıyoruz. Cihaz kapandıktan sonra Home tuşuna basılı tutarken USB kablosunu bağlıyoruz. Daha önce tanıtmış olduğumuz sürücüyü otomatik olarak bilgisayarımız tanıyor ve şarj girişi yanındaki led mavi olarak yanması gerekiyor. Komut sisteminden Fastboot klasörüne girerek aşağıdaki adımla yüklemeyi başlatıyoruz.

Not: Fastboot üzerinden yüklerken, cihazı kapatıyoruz, Home tuşuna basılı tutarak USB kablomuzu takıyoruz. Bilgisayar cihazı yeni INF dosyamızdan tanıyor ve cihazın led ışığı mavi yanıyor.  Ardından da komut sisteminden Fastboot klasörüne geliyoruz. Fastboot klasörüne attığımız kernel dosyasını aşağıdaki komut ile yüklüyoruz. 

fastboot flash boot boot.img

bu komutu girdiğimizde cihazımızın kernel’ini değişmiş olacağız.  Sonrasında ise cihazımızın USB kablosunu söküp telefonumuzu yeniden başlatıyoruz.

      

Google Aplikasyonlarını yüklemek (Market, gmail …)

Cihazımız açıkken bilgisayar üzerinden (usb bağlantısı ile) cihazımıza indirmiş olduğumuz Google Aplikasyonları dosyasını ve Super User dosyalarını Zip dosyasından çıkartmadan SD kartımızın içersinde Download klasörüne kopyalıyoruz. 

Cihazımızın USB kablosunu söküp, cihazı kapatıyoruz. Ses kısma tuşuna ve Açma / Kapama tuşuna 5-10 saniye basılı tutuyoruz. Sony yazısı geldikten 3-4 saniye sonra bırakıyoruz. Cihaz otomatik olarak Recovery modda başlıyor. Karşımıza komut sistemi gibi bir ekran geliyor.

Bu modda açıldığında önümüze bir menü gelmekte. Bu menü içerisinde ses kısma ve açma tuşları ile yukarı aşağı inebilmekteyiz. Aşağı doğru inerek “Install Zip From SDcard” menüsünü seçiyoruz.  Home tuşuna basarak bu menüyü seçebilmekteyiz. Ardından da karşımıza gelen menü içerisinde yine ses tuşlarını kullanarak “Choose Zip From Sdcard” menüsünü Home tuşu ile seçiyoruz. Bundan sonra Zip’leri attığımız SD Kart içerisinde Download klasörüne girerek “Super User zip” dosyasını Home tuşu ile seçiyoruz. Birkaç saniye bekledikten sonra sistem yükleniyor.

Bir sonraki seçeneğimiz ise yine aynı adımları izleyerek “Google Aplikasyon Zip”  dosyasını Home tuşu ile seçmek olacak. Bu yükleme işlemini de bitirdikten sonra ana menümüz içerisinde “Reboot System Now” kısmını seçerek cihazı yeniden başlatıyoruz. Hiç dokunmadan bekliyoruz. Açılış süresi biraz uzun sürebilir.

Xperia cihazımız açıldıktan sonra Google aplikasyonları (Gmail, Gtalk, Market….) yüklenmiş olarak telefonumuz karşımıza geliyor! Artık Google Aplikasyonları emrinize amadedir…

Bir sonraki yazımda Wifi ve Bluetooth problemlerini nasıl çözdüğümü yazacağım. Görüşmek üzere…

“Sony Xperia Ice Cream Sandwich (iCS) 4.0 Beta ROM Yüklemesi – Google App Kurulumu” üzerine 8 yorum

 1. Hamza perfomansı nasıl? Örneğin Xperia Arc Honeycomb temasında canlı olmayan duvar kağıdında bil bayağı yavaşlıyordu.

  Yanıtla
 2. HOCAM
  xperia neo v için belirttiğiniz şekilde rom u yükledim fakat
  wifi çalışmıyor bu konuyu ne zaman anlatacaksınız ?

  Yanıtla
 3. abi yardımınrız için çok teşekkür ederim fakat burdaki google kernel ini yükleyince telefon açılmıyor faklı bi kernel buldum açıyor fkat bu sefer de marketten bişey indiremiyorum yardımcı olursanız çok sevinrim

  Yanıtla
 4. vermiş olduğun boot dosyası xperia ray de çalışmıyoz. araştırdım ancak bulamadım. yardımcı olursan sevinirim

  Yanıtla

Yorum yapın