Sony Xperia Ice Cream Sandwich (iCS) 4.0 Beta ROM – Wifi ve Bluetooth Sorunu

Xperia cihazlarımızın Android 4.0 Beta Rom kurulumunda son aşamaya geliyoruz. Önceki yazımda Beta Rom’un sıkıntılarından biri olan Google App sorununu dile getirmiştim. Bu sorunun üstesinden geldikten sonra karşımıza çıkan bir diğer problem Bluetooth’un ve Wifi’nin çalışmama sorununun nasıl çözüldüğünü anlatacağım.

Hatırlarsanız önceki yazımda Super Root paketini, Google App paketleri ile birlikte Xperia cihazıma yüklemiştim. Super Root aslında bu adımda işimize yarayacak.  Super Root’u kurma sebebimiz Wifi ve BT’yi aktif edebilmemiz için gerekli olan yazılım için yardımcı olacak.

İlk olarak iCS 4.0 yaptığımız Xperia cihazımıza Android Market üzerinden “Root Explorer” kurmamız gerekiyor.  Root Explorer aplikasyonu sadece Root edilebilen cihazlarda çalışmakta.  Super Root paketimiz işte tam bu sırada bize yardımcı olacak.  Android Marketten “Root Explorer” yazılımını bulup cihaza yüklüyoruz. Ardından programımızı açarak “System” klasörü içerisindeki “build.prob” dosyasını “Edit” yapıyoruz.

Dosya içerisinde aşağılara doğru indiğinizde

persist.rild.nitz_plmn=
persist.rild.nitz_long_ons_0=
persist.rild.nitz_long_ons_1=
persist.rild.nitz_long_ons_2=
persist.rild.nitz_long_ons_3=
persist.rild.nitz_short_ons_0=
persist.rild.nitz_short_ons_1=
persist.rild.nitz_short_ons_2=

satırlarını göreceğiz.  Bu satırların altına aşağıdaki 2 satırı yazıyoruz.

persist.rild.nitz_plmn=
persist.rild.nitz_long_ons_0=
persist.rild.nitz_long_ons_1=
persist.rild.nitz_long_ons_2=
persist.rild.nitz_long_ons_3=
persist.rild.nitz_short_ons_0=
persist.rild.nitz_short_ons_1=
persist.rild.nitz_short_ons_2=
persist.wifienabled=1
persist.btenabled=1 

bu satırları yazdıktan sonra dosyayı “Save” yani kayıt edip çıkıyoruz. Cihazımızı yeniden başlatıyoruz. Xperia cihazımız açıldığında Bluetooth ve Wi-Fi çalışıyor!  Bu işlemden sonra Android 4.0 iCS’nin tadını çıkarmaya başlayabilirsiniz.  Hem performans artışı hem de yenilikleri ile dikkatlerinizi çekeceğine eminim.

Sony Xperia Ice Cream Sandwich (iCS) 4.0 Beta ROM Yüklemesi – Unlock

Sony Xperia Ice Cream Sandwich (iCS) 4.0 Beta ROM Yüklemesi – ROM Kurulumu

Sony Xperia Ice Cream Sandwich (iCS) 4.0 Beta ROM Yüklemesi – Google App Kurulumu

“Sony Xperia Ice Cream Sandwich (iCS) 4.0 Beta ROM – Wifi ve Bluetooth Sorunu” üzerine 13 yorum

 1. Güzel bir çalışma, teşekkürler. Bu tür konularda Türkçe kaynak bulmak zor iş. Sorun şu ki, söylediklerinizi harfiyen uyguladım. Ancak wifi halen çalışmıyor (:

  Yanıtla
 2. Wifi için yazdığınız satırları tekrar kontrol eder misiniz? Büyük ihtimal yanlış yazdınız.

  Yanıtla
 3. sim kartı görmyor ne yapmam gerek acil yardımcı olursanız sevinirim. sim kartı görmeyince bu aşamayada geçemiyorum

  Yanıtla
 4. Hocam çok her_ey çok güzel ama build.prob dosyasi kullanildigi için yapilan degisiklikler kaydedilemiyor silinemiyor adi bile degistirilemiyor. acil yardim diyorum. ayrica benim cihaz t15i di t18i oldu acaba resmi update de bir sikinti çikarmi tekrar tesekkurler.

  Yanıtla
 5. Resmi update’de sıkıntı çıkmaz. Fakat cihazın Rom’unu orjinal hale getirmenizi tavsiye ederim. Başka sorunlar karşınıza çıkabilir. Sonuçta bunlar BETA ROM

  Yanıtla
 6. Hocam root exp.ile wifi ve bt sorunsuz çalışıyor. verdiğiniz bilgiler için teşekkürler. Benim gördüğüm kadarı ile gayet guzel çalışıyor hatta home tusu ile gorunen çalışan uygulamaları kapatma olayının gelmesi süper olmuş.Tekrar Teşekkürler…

  Yanıtla
 7. root exp. uygulamasını markette bulamıyorum. Başka file manager programı ile de dosyayı “open in text editor” deyip editledikten sonra “save changes” diyorum ancak satırları kaydetmemiş oluyor.

  Yanıtla
 8. Root explorer programı bulunamıyor. onun yerine “root browser” diye bir programla işimi gördüm. root explorer bulmakta problem yaşayanlara duyurulur.

  Yanıtla
 9. merhaba,öncelikle kusursuz anlatımınızla tek seferde kurulum yapmamı sağladığınız için teşekkür ederim…
  Müsadenizle size 2 sorum olacak;
  1-Bende diğer arkadaşlar gibi “build.prob” dosyasına neden save edemiyorum?
  2-Kamera problemi için bir çalışmanız varmı?
  cihazım,”xperia neo”
  heyecanla yorumunuzu bekliyorum,tekrar teşekkürler…

  Yanıtla
 10. Merhaba. Xperia sola kullanıyorum. wifi ve bt çalışmıyor. wifi açınca telefon kendini kapatıyor ve bi daha açılmıyor ancak pc cpmpanionla onarma yapınca açılıyor telefon. yukarda yazdıklarınızı yapabilecek teknik bilgim yok bana yardımcı olabilir misiniz?

  Yanıtla

Yorum yapın