Sony Xperia Ice Cream Sandwich (iCS) 4.0 Beta ROM Yüklemesi – Unlock

Birkaç gün önce Sony Mobile blogunda bazı Xperia modelleri için Android 4.0 Beta Rom yayınlandı. Bu beta Rom için Sony Mobile, blogunda uzun uzun da nasıl yükleneceğini anlattı. Sony Developer üzerinde açıklanana göre,  Beta Android 4.0 sürümü Rom Arc S, Neo V ve Ray için kullanılabilir durumda. Şimdiden belirtmek isterim bu modellerin dışındaki cihazlar üzerinde denemeyiniz.

Ayrıca tam sürüm olmadığı için tercih etmemenizi öneriyorum. Malum beta sürümü ve birçok hata karşınıza çıkabilir. (Bu hatalardan bir tanesi Wifi problemi …) Bu yazımda sizlere Arc S için Ice Cream Sandwich 4.0 yüklemesinden ve izlenimlerimden bahsetmek istiyorum.  Yüklemeden sonra da karşıma çıkan hataları nasıl düzelttiğimi anlatmaya çalışacağım. (Wifi, bluetooth, market, Google App gibi)

Öncelikle ihtiyacımız olan yazılımları bilgisayarımıza indirmemiz gerekiyor.  İlki cihazımızı bilgisayara bağlayarak Unlock mode’a alabilmemiz için gerekli olan sürücü dosyası.  Xperia’ları Unlock moduna aldığımızda bilgisayarımız sürücüyü tanımaz. Sony Mobile Developer sayfasında yer verilen inf dosyası ile bilgisayarımıza tanıtmamız gerekiyor.

İkici olarak ise Fastboot ismindeki yazılımı indirmemiz gerekiyor. Bu yazılımı Sony Mobile’ın yayınladığı ICS 4.0 Beta Rom’u cihazımıza yüklemek için kullanıyoruz. İlk yapacağımız cihazı Unlock etmek…

 • Sony Mobile Unlock modu inf dosyası
 • Rom yükleme dosyası Fastboot
 • Cihazımız için uygun iCS 4.0 Beta Rom Dosyası (aşağıdakilerden bir tanesi)

– Ice Cream Sandwich beta ROM for Xperia™ arc S
– Ice Cream Sandwich beta ROM for Xperia™ neo V
– Ice Cream Sandwich beta ROM for Xperia™ ray

Bu dosyaları indirdikten sonra hazırlık aşamasını tamamlamak için ilk olarak cihazımızı Unlock yapmamız gerekiyor.  Sony Mobile Unlock sitesinden bu işlemi birkaç adımda yapabilmekteyiz.  Sayfayı açtığımızda bize Sony Mobile bazı bilgiler vermekte. Özellikle de bu işlemler sırasında cihazı uçurabilirsiniz. Bu yüzden iyice okumanızı tavsiye ederim. Yapılacak en ufak bir hata cihazı uçurabilir ve ROM yüklemek cihazı garanti kapsamından çıkaracaktır.

Xperia Unlock Yapmak

Unlock the boot loader sayfasına gidiyoruz ve en alttaki “Start unlocking the boot loader” butonu ile devam ediyoruz.  Dikkat ederseniz bu sayfada şimdi anlatacaklarım geniş olarak açıklanmış durumda.  Öncelikle Xperia’mızın tuşlarını kullanarak Service menüsüne geliyoruz.

*#*#7378423#*#*

Bu tuşları arka arkaya tuşladığınızda karşınıza Sony Service Menu gelecektir. Menü içerisinde Service info > Configuration > Rooting Status kısmına bakıyoruz. Bu bölümde  If Bootloader unlock allowed

menüsü karşısında “YES” yazması gerekiyor.

Ardından ikinci aşamaya geçerek Xperia’mızın IMEI numarasını alıyoruz.  Bir sonraki işlemde bu IMEI numarası bize gerekecek. *#06# tuşlayarak  imei numaramızı bir yere kayıt ediyoruz ileriki adımlarda lazım olacak.

Yukarıda vermiş olduğum inf dosyasını indiriyoruz. Fastboot yapabilmek için cihazı bu inf dosyası ile PC’ye tanıtmak gerekiyor.  Sürücüyü tanıtırken bilgisayarınız aygıt yöneticisinde sürücüyü tanımlayamayacak ve indirdiğimiz INF dosyası ile sürücüyü kendimiz seçip yüklememiz gerekiyor.

Şimdi Unlook yapalım…

 • Telefonumuzu kapatıyoruz.
 • Home tuşuna basılı tutarak çekmeden
 • USB kablosunu bağlıyoruz.
 • Cihazın şarj girişi ucundaki led mavi renk olduğu zaman Unlock modu aktif hale gelmiş olacak.
Şimdi bilgisayarımız sürücüyü bulacak fakat yükleyemeyecek. Sürücüyü indirmiş olduğumuz inf dosyası ile bilgisayarımıza tanıtıyoruz.
Not: Bilgisayar sürücünün yüklenmesinde uyarı verse dahi yüklemeniz gerekiyor!
 • Bilgisayarımıza cihazımızı yeni INF dosyası ile tanıttıktan sonra  komut sistemine geçiş yapıyoruz.
 • Komut sistemininde Fastboot klasörümüze giriyoruz ve aşağıdaki komutu giriyoruz.

Fastboot işlemleri

C:/fastboot/fastboot.exe -i 0x0fce getvar version  

bu komutu verdikten sonra karşımıza  “version 0.3” gibi bir çıktı verecektir.  Ardından da aşağıdaki komutu girerek işlemlerimize devam edeceğiz.

C:/fastboot.exe -i 0x0fce oem unlock 0xKEY  (Dikkat KEY sizin kodunuz)

Burada dikkat etmeniz gereken KEY kodunun girilmesidir. Telefonunuzun KEY kodunu alabilmek için Unlock boot loader sayfasındaki  adımları takip ederek karşınıza gelen forumu doldurmanız gerekiyor. Bu form içerisinde IMEI, E-mail ve İsim girmek gerekiyor.  IMEI numaranızı doğru girdikten sonra KEY numaranızı size verebilmekte.  Karşınıza formu doldurduktan sonra 87E7CD7777A777BA7 şeklinde bir kod verecek bu kodu kullanarak komutumuzu aşağıdaki şekilde giriyoruz.

C:/fastboot.exe -i 0x0fce oem unlock 0x87E7CD7777A777BA7

      

Bu sayede cihazımızı Unlock hale getirmiş oluyoruz.  Bir sonraki yazımda Fastboot ile indirmiş olduğumuz BETA ROM’u yüklemeyi anlatacağım.

“Sony Xperia Ice Cream Sandwich (iCS) 4.0 Beta ROM Yüklemesi – Unlock” üzerine 8 yorum

 1. fast boot ile unlock yaptığımızda drm siliniyor ve bazı uygulamalar çalışmıyormuş. nedir bu drm? silinmesinde bir mahsur var mi?

  Cevapla
 2. Cihazı unlock yaptığımız için böyle olabilir. Sonuçta Unlock’dan sonra yeni ROM kuruyoruz. Yeni Rom’da ise Wifi BT sorunları ve Google APP sorunları çıkıyor. Onları da bir sonraki yazılarımda çözdüm

  Cevapla
 3. Sadece bir kaç sitede beta romu yükleme yöntemlerini bu aynı yazınızın Copy Pate lerini gördüm ufak tefek cümle değişiklikleriyle beraber, bakın gayet güzel açıklıyorsunz ama ben neden WHO sunu bilmediğim üstelik sadece crack işlemleriyle uğraşan bir siteye Telefonumun IMEI numarasını vereyim ki ? yani bu işlemde açık açık yazdığına göre geçerli bir başka IMEI kodu ile de kaçak telefonu açabiliriz Yanlış anladıysam açıklamalarınızdaki o kısmı atlamayıp düzeltin lütfen, IMEI kodu telefonun kalbidir ya çalınırsa ?

  Cevapla
 4. Netgear;

  IMEI numarasını bana yada uyduruk bir yere vermiyorsunuz. IMEI numarasını SONY ERICSSON RESMİ SAYFASI’na veriyorsunuz. Bu işlem ile unlock yapılmakta. Başka türlü unlock yapılamıyor. Zaten Sony ‘e güvenmiyorsanız hiç kasmayın boşuna uğraşmayın ROM’la falan bekleyin, orjinal güncellemesi çıktığında yaparsınız.

  Son olarak bu içerik copy / paste değildir. Bu içerik kendi telefonumda ROM’u yüklerken yazdığım içerik. Bir sonraki yazılara ve devamına baktığınızda kendi telefonuma ait ekran görüntüleri göreceksiniz.

  Cevapla
 5. Forbidden

  You don’t have permission to access /file/unlock xperia arc bootloaders.zip on this server.

  Additionally, a 404 Not Found error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.

  hata veriyor

  Cevapla

Yorum yapın