Sosyal Medya Kullanıcı Defactörü! E-Mail Nasıl Gönderilir?

Daha önce benzer bir durum başıma gelmişti. E-Mail Nasıl Gönderilir? başlığı ile yazdığım yazı içerisinde bu konuya değinmiştim. Fakat görüyorum ki 2012 yılına girmek üzere olduğumuz şu aylarda hala bazı kişilerin e-posta nasıl gönderilir bilmediklerine şahit olmaktayız.

Maalesef ki sektöründe ülkemizin taktir ettiğim, başarılı bulduğum, en büyük ve güçlü firmalarından bir tanesinin adına bugün bana atılan e-posta mesajını görünce bu konuyu tekrar hatırlatma ihtiyacı duydum.

Düşünün büyük bir firmasınız, kalitelisiniz ve çok güzel işler yapıyorsunuz.  E-mail, web sayfası gibi birçok konuda sanal olarak müşterilerinize hitap etmektesiniz.  O zaman gönderdiğiniz e-maillere veya internet sayfanıza yada internet hizmetlerinize çok çok dikkat ederdiniz doğru mu ?

Fakat işinizi yaptırdığınız kişileri dikkatlice seçmelisiniz!

Markanızı rezil de edebilirler, vezir de…  Bugün aldığım mail bu rezilliklerden bir tanesi eğer ki bu işi firma yaptıysa veya bu işi birilerine yaptırdılar ise bir özür borçlu olduklarını hatırlatmak isterim.

800-1000 arası e-posta adresine kalkıp da firmanın Facebook Fan sayfası reklamını göndermişler. Üstelik 800 kişinin e-posta adresini CC’ye koymuşlar. Kısacası spamcılara gün doğdu.  Adamlar CC ile BCC’yi karıştırmakta ve BCC’ye koyarak mail atacaklarına CC’ye koyup göndermişler.

Sonuç olarak tüm mailler ortalıkta ve herkes bu maillere Reply ALL yaparak cevap yazıyor. Birçok kişinin 800 civarında kişiye e-posta attıkları için Gmail hesapları askıya alındı.  Mailleri görünce ben de cevap vermek istedim fakat 800 kişinin aynı mailde olduğunu düşününce cevap vermekten vazgeçtim. Gmail adresimin kapatılmasını istemem…

Peki bu arkadaşların mail adreslerini kötü niyetli birisi bir güzel alıp spam yaparsa?  Bir spamcının eline bu mailler düşerse ciddi şekilde rahatsız olacağımız kesindir.   Hele ki böyle bir mail olduğunu gören bir spamcı bu fırsatı asla kaçırmaz.

Önemli bir firmanın kalkıpta böyle bir hata yapması içime sinmedi.  Bu hatayı sineye çekelim derim. Diğer arkadaşlarda anlayışla karşılayacağını düşünerek konuyu bitirmek istiyorum.  Merak etmeyin CC Nedir? BCC Nedir hepimiz biliyoruz. Bilmeyen ise bu SPAM mesajı atan kişler.

Umarım DeFAILcto firmasının bu iş ile uzaktan yakından bir alakası yoktur. Eğer alakası var ise bu işi yaptırdığı kişiler ile tekrar görüşmelerinde fayda var.  Şuan iletişim yerine firmayı rezil etmekteler ve firmanın değerine zarar verdikleri ortada. İnsanlar şikayetçi, olay R10.Net ve Ekşi sözlük gibi platformlara düşmüş durumda. Benim gibi birkaç blogger arkadaş da konuya blogundan sert olarak cevap yazdı.

DeFAILcto’dan bir özür açıklaması bekliyorum. Malum hırsını alamayan  birçok arkadaş Fan sayfasına değer katmaktansa şikayet katmaya başladı bile… Ayrıca fan sayfasını yöneten arkadaşlar da bir özür dahi dilemeden insanların tepkilerini silmeye çalışıyorlar. Reklamı yapılan 50bin’den fazla üyeye sahip DeFAILcto Fan sayfası şuan bu durumla çalkalanmakta…

Kaş yapayım derken göz çıkardılar!

Bu işi kim yapmıştır bilemeyeceğim. Belki firmanın alakası bile yoktur. Ama 3-4 farklı gurup halinde her gurupta 800 civarı e-posta adresine mail atılmış durumda. Kısacası binlerce insana alelen spam alelen ortalıkta reklam yapılmış!

Yazık diyorum yıl 2012’ye gelmiş. Hala CC ile BCC’yi karıştıran iletişimciler, reklamcılar veya uzmanlar var!

Fan sayfası üzerindeki aplikasyonu yazan kişiye ulaşıp durumu ilettim. Bana cevap olarak bir e-posta adresini verdi ve iletişime geçmemi istedi. Firmaya durumu ilettim. Tabi açıklama da geldi!

Açıklama Geldi…

11 Ekim 2011 tarihi itibariyle markamızın dijital medyadaki itibarını negatif şekilde etkilemek adına bir spam mail saldırısı yapılmıştır. Markamızın ve çalıştığımız 3. parti firmaların olayla herhangi bir bağlantısı yoktur. Spamın yapıldığı adres bir jenerik mail uzantısıdır. Bu tarz bir karalama kampanyası ile markamızı zedelemeye çalışanlar hakkında gerekli araştırmalar yapılmaya başlanmıştır.

Açıklaması görünce şaşırmadığımı belirtmek isterim. Yukarıda da bahsettiğim gibi bu iş ile ilgili olmayabilirler.  İnanmayabilirsiniz de fakat bu iş ile ilgileri yok ise bu konu hakkında mail göndereni yakalayıp gerekli işlemleri yapmalılar. Fan sayfası üzerinde şikayetleri silmek yerine bu açıklamayı yapmak en mantıklısı oldu.

Kim bilir? Öyle verip veriştirmek kolay bir de firma tarafından bakıp bu olayın saldırı ve markayı kötüleme girişimi olup olmadığını düşünmek gerekiyor!

“Sosyal Medya Kullanıcı Defactörü! E-Mail Nasıl Gönderilir?” üzerine 3 yorum

  1. Bu kadar maili nasıl buldular oda ayrı konu yani, ayrıca mail kutusunu açmaya korkuyorum pc kitleniyor diğer mailleri okuyamaz hale geldim 🙂 Tabi birde reply yapan arkadaşlarda reply’ın tüm kullanıcılara gittiğinin farkında değil sanırım sohbet ortamı oluşturmuş durumdalar, firmayada dediğin gibi yakışmayan bir durum umarım açıklama yaparlar.

    Cevapla
  2. Saldırı diyorlar fakat hangi marka kendine defacto’yu rakip olarak görüp böyle bir saldırı yapsın. Ya da kim o kadar mail adresini bulup sırf markaya kıllığına böyle bir gönderim yapsın.

    Bir de uygulama Pazartesi yayına alınmış, blogger ve sosyal medyacılara ya da sektörde yer alanlara gönderim için bir gün sonrası planlanmış. Ayrıca görsel vb. de uygulama kimliği ile çok örtüşüyor. Yapmaları gereken hatalarını kabul etmekti.

    Cevapla

Yorum yapın