Tecrübeni Anlat…

Merhaba arkadaşlar sizlere bu gece Tecrubenianlat.com adresinden bahsetmek istiyorum. Tecrübeni Anlat adresi Sosyal ağlardaki şu paylaşımlar nedeniyle ortaya çıktı:
– “Sen aşkı çiçek böcek, güneş bulut sanmışsın…”
– “Kahve içiyorum..:)”
– “Uyuyorum”
Bunlar nasıl paylaşımlar? İnternette geçirdiğimiz süre her geçen gün artıyor diye, paylaşımlarımız bu kadar kalitesiz ve işe yaramaz olmak zorunda mı?

Bu paylaşımı yapanlara kızmıyoruz, kendi seçimleri tabi ki. Fakat bizim gibi düşünenler için, paylaşımların küçük de olsa bir katkı sunması gerektiğine inananlar için bu tecrübe merkezli sosyal ağı kurduk. Aslında sosyal ağ demek biraz fazla olur, çünkü sosyal ağlarda olan birçok özellik bizde mevcut değil, olmayacak da. Belki internetteki sözlük ortamının sosyal ağ modellisi dememiz daha doğru olabilir.

Peki ne oluyor bu sosyal ağ ile sözlük karışımında?

Her konuda öğrenilen tecrübeler burada yazılıp, çiziliyor. (bu hayatla ilgili uzun süreçte kazanılan şeyler olduğu gibi, günlük olarak öğrendiğimiz yeni bir kafe, tavsiye edilecek mekanlar vs. de olabilir)

Yazılıp çizilirken bir kaide var, o da minik de olsa bir fayda sunması. ÖR: “kahve içiyorum” değil,
– şu kahveyi içiyorum, şöyleymiş tavsiye ediyorum / etmiyorum…
– şu kahveyi içiyorum, anladım ki kahve içerken…
– şu kahveyi içiyorum yine de eşşek gibi uyuyorum. Demek ki ya kahve uyku kaçırmıyor, ya bu marka kaçırmıyor, ya da benim uyku çok sağlam… gibi..

Üye olan kişinin anlattıkları bir süre kontrolden geçiyor. Yukarıdaki kritere uygun olmayan paylaşımları yayınlanmıyor, bir süre sonra kritere özen gösterdiği anlaşılırsa o zaman o üyenin yazdıkları denetim için beklemiyor. Yazmasıyla yayına alınması eşzamanlı oluyor.

Sitenin tanımında sosyal ağ kelimesinin geçme nedeni ise üyelerin arkadaşlarının veya merak ettiği başka insanların tecrübelerini takip edebilme özelliği. Bir de üyenin okuduğu, faydalandığı ve daha fazla bilgilenmek istediği tecrübelerle ilgili sahibine mesaj atma özelliği bulunması.

Bu mantıkta düşünen insan sayısının yüksekliği; tecrubenianlat’ın başarı oranıyla denk olacak gibi gözüküyor. Zaman içinde göreceğiz…

 

Yorum yapın