TTNet 8Mbit tarifesine geçtim.

download-8mb Reklamlarını görmüşsünüzdür. TTNet yeni kampanyalarla duyurularına başladı.  Açıkcası TTNet’den şimdiye kadar pek haz etmedim fakat ADSL hız limitlerini artırdıkları için teşekkür etmek isterim.  Özelliklede teknolojinin şuanki durumunu göz önüne aldığımızda geç bile kaldıkları ortada.

İnternet sayfalarından yeni tarife paketlerini inceledim.  1024 kullanıcısı olarak aylık 49TL ücret ödüyordum ve limitsiz pakete sahiptim.  Yeni tarifeler adı altında 8Mbit Limitsiz olanının fiyatıda 49TL olarak gözüküyordu. Hemen telefon açtım ve internet bağlantımın 8 Mbit e çıkarılmasını istedim.  Fakat telefondaki hanımefendi limit olduğunu ve aylık 15GB ‘ı geçersem bağlantı hızımın 512K ya ineceğini söyledi.

Daha önceden ttnet sayfasında okumuştum. Eğer bu pakette (limitsiz yazıyor ama malesef limitli) 15GB lık aylık indirme limitini geçersem otomatik olarak 512k ya düşecektim. Buna adil kullanım limiti diye saçma sapan birşey demişler.

Nedir bu Adil kullanım limiti ?

test-adsl-8mbAslında tamamiyle TTNet’in kendini koruma şekli.  Yok kullanıcılar MP3 indiriyormuş yok film indiriyorlarmış sanki normalde indirmiyorlar..!  Zaten bu tip dağıtım yapan yerleri  engellemiyor musunuz ?

Saçma sapan bir kural sonuçta 8Mbit in avantajlarının yanında büyük bir devavantaj bu 15GB lık kotayı doldurmamak.  Geçen ayki veri trafiğimi kontrol ettiğimde evden 17GB kullandığımı gördüm. Sanırım kendimi 2 GB daha kısıtlamam gerekecek.  Fakat bu kadar hızlı bağlantım olunca kendimi kaçınılmaz bir sonla 512Kb ye ay sonunda ineceğimi bile bile kandırdım.

Birkaç saatir download testi yapıyorum ve 800k ‘nın üzerine çıkabildiğimi gördüm. Normalde 1024 lük limitsiz paketimde 100 ile 130k arasında indirme yapıyordum.   Sürekli download yaptığım bir internet sayfasını test edeyim dedim.  Netload internet sayfasında 110k  ile download yapmaktaydım.  Biraz önce yine bir download başlattım ve 850k ‘nın üzerine çıkabildiğimi gördüm. Yani gerçektende internetim 1mb den 8mb ye çıkmıştı.

Evet internet bağlantım tam 8 kat arttı.

Fakat birkaç saat içerisinde şunu fark ettim ki  15GB lik limitimin 2GB ını yemiş bitirmiştim. Aman dikkat edin bu hızın büyüsüne kapılıpda limitinizi aşmayın…

“TTNet 8Mbit tarifesine geçtim.” üzerine 91 yorum

 1. Bana hiç mantıklı gelmedi bu tarife. Neymiş efendim 8GB dolduruğunda “adil kullanım” gerekçesiyle 512 KB düşürüyormuş. Dünya’nın başka hangi ülkesinde böyle bi kampanya anlayışı vardır merak ediyorum.

  Cevapla
 2. Benim şuanki ADSL bağlantım 1 Mbit 4 GB kotalı ve 26,75 lira ücret ödüyorum bildiğiniz üzere. Aslında birkaç ay öncesine kadar 29 lira idi ama internet tariflerindeki ucuzlama sonucu bu fiyata düşmüştü. neyse şimdi bu 8 mbit’lik tarifeler çıkınca, adamlar diyorlar kotan gene 4 gb kalsın, hızın 8 mbit olsun biz bu fiyatı yine 29 lira yapalım diyorlar.
  Ben internette fazla indirme yapmam. sadece gezinme ve arada bir de online birkaç oyun oynarım. onun için 4 gb bana yetiyor da artıyor bile. neyse ayda 2,19 lira fazla para vermeye değer mi diye sormak istedim.
  ülkemizde heralde en çok kullanılam adsl tarifesi 4 gb kotalı olan.
  onun için telekomun en az indirim, kampanya vs. yaptığım tarife 4 gb’lık :) hatta bu 2,19 lirayı geri istemesinden de bu durum açıkça anlaşılıyor.

  sonuç olarak 8mbit 4 gb tarifesine geçen varsa yorumlarını isterim..

  Cevapla
 3. bence internetde az indirme yapanda çok indirme yapanda geçsin. ve teknolojinin nimetlerinden az yada çok demeden faydalansın.küçük bir tavsiye. pişman olmazsınız.

  Cevapla
 4. bende de ttnetin 1mbps 6gb kotalı olanından var kota fazlasıyla yetiyor ama benim için hız daha önemli bu nedenle ben de 8mbpsye geçiş yaptım bu sayede işlerimi daha hızlı hallediyorum iyi de oldu

  Cevapla
 5. değer kardeşim bilgisayardan azıcık anlıyorsam 8 mbps’lik hız kesinlikle herkesin çooook işine yarayacaktır. hatta sitelerde atıp tutanlarun bile hakikaten çoktan bu aboneliğe geçtiğine kalıbımı basarım

  Cevapla
 6. Merhaba.15 GB lik bir kotayi komik olarak adlandırmak istiyorum.
  Sınırsız 2 mbit bağlantı ile ayda yaklasşık 200GB filim ve Müzik indirmekteyim.Komedi …

  Cevapla
 7. Sözün kısası, 99 TL verin 8 mbit sınırsız kullanın. Başka yolu yok. yok kotaymış yok 512 ye düşmüş.

  Cevapla
 8. TEAkolik şimdi ben bu işde şunu anlamadım.8mbit hızı kullanacaksın fakat 15gb’yi aştıktan sonra ”İndirme hızı” 512kbit’e düşecek.Yani sadece indirme hızı mı?Mesela bir sayfaya 8mbitle mi baglanacagız yoksa 512kbitle mi?Yoksa indirme hızı ile baglantı hızı aynı şey mi? :grin:

  Cevapla
 9. @Gökhan indirme hızı ile bağlanma hızı aynı şey. Sen bir siteye girdiğinde bilgisayarın önce açılacak olan sayfayı cache download eder ve sen öyle görüntülersin. Download hızın ile sayfa açma hızın aynı şeydir. ;-)

  Cevapla
 10. bende bu ay net limitsiz tarifesine geçtim. fakat 15GB gecmeme rağmen hızda bir düşüş olmadı. speed.test sayfasından bakıyorum hız hala cok yüksek. tarifeye yeni geçtiğimde hızım artmamıştı. modemi kapatıp-açınca hız yükseldi. şimdide modemi 24 saat acık tuttuğum için hızım düşmemiş olabilirmi diye aklıma geliyor. ne dersiniz?

  Cevapla

Yorum yapın

teakolik hamza şamlıoğlu blog logo

Wordpress altyapısını kullandığımız bu sistem, Sunucu Çözümleri firmasında yüksek performans sağlayan özel sunucularda barındırılmaktadır. Görüntülemek için en iyi Chrome tarayıcı, 1920x1080 çözünürlük ve Full HD Android telefonlarda çalışır. Ayrıca Sitedeki içeriği istediğiniz gibi çarpabilirsiniz. :)